×
Mobilā versija
Brīdinājums +19.5°C
Alberts, Madis
Pirmdiena, 18. jūnijs, 2018
7. janvāris, 2014
Drukāt

Stāsts par Latvijas patriotu Austrālijā (1)

Berzina_Emils_Delins_5

“Stāsts par Emīlu Dēliņu patiesībā ir stāsts par visiem drosmīgajiem baltiešiem visā pasaulē. 1947. gadā, ierodoties Austrālijā, viņš nodibināja vienu no pirmajiem citvalodu laikrakstiem,” tā Melburnas avīze “The Herald”  rakstīja laikā, kad E. Dēliņš tika iecelts par Latvijas goda konsulu Austrālijā.  Tas bija 1982. gadā.

Pagājušā gada nogalē izdotā Ilonas Bērziņas grāmata “Emīls Dēliņš – patriots, žurnālists, diplomāts” vēsta par viņa dzīves gājumu. To lasot, var atminēties daudzu trimdas latviešu dzīvē svarīgus notikumus, piemēram, leģendāro baltiešu trimdas cīniņu pret to, ka 1974. gadā Austrālijas valdība tika atzinusi Baltijas inkorporāciju PSRS. Tad Austrālijā dzīvoja 26 000 baltiešu imigrantu, no kuriem 14 000 bija latvieši. E. Dēliņš toreiz koordinēja Austrālijas Baltijas padomes politisko rīcību – tika rīkotas protesta demonstrācijas un ielu gājieni, valdība saņēma neskaitāmas protesta vēstules un petīcijas. Sabiedrības spiediena dēļ 1975. gadā netaisnīgais lēmums tika atcelts.

1980. gadā “Austrālijas Latvieša” izdevējs bija viens no 14 žurnālistiem, kuri pavadīja toreizējo Austrālijas ministru prezidentu Frēzeru Malkolmu viņa braucienā pie vairāku valstu vadītājiem, un sarunās tika skarts Padomju Savienības jautājums. Tas, ka E. Dēliņš, būdams nelielās avīzes “Austrālijas Latvietis” redaktors, nokļuva prominentās delegācijas sastāvā, arī parāda viņa diplomāta talantu. “Atbilde patiesībā ir gluži vienkārša: pavisam noteikti neko nedabū tas, kas neko neprasa. Ja kāds kaut ko grib, tad tam ir jāprasa,” atmiņās rakstīja žurnālists, izklāstot, kā, labi pazīdams ministra preses biroja darbiniekus, šo iespēju pats sev sagādāja.

Pēc tam, kad 1991. gada augustā Austrālija bija atzinusi Latvijas Republikas neatkarību, Latvijas goda konsula vadībā tika sagatavotas mūsu valsts delegāciju vizītes Austrālijā. E. Dēliņš palīdzēja arī Latvijas žurnālistiem, un, pateicoties viņam, kā “LA” reportiere 1997. gadā saņēmu Austrālijas vīzu, tikos ar Austrālijas un Jaunzēlandes latviešiem un par viņu dzīvi vēstīju “LA” lappusēs.

Nu jau pagājuši gandrīz desmit gadi, kā Emīls Dēliņš ir mūžībā, taču viņa paveiktajam ir nezūdoša vērtība. “Emīls Dēliņš ir cilvēks, kuru Latvijas vēsture savās lappusēs ierakstīs kā dziļu un patiesu savas valsts interešu aizstāvi, latviskā gara stiprinātāju un enerģisku sabiedrisko darbinieku,” akcentē eksprezidente Vaira Vīķe-Freiberga.

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

  1. Nu jau pagājuši gandrīz desmit gadi, kā Emīls Dēliņš ir mūžībā, taču viņa paveiktajam ir nezūdoša vērtība. “Emīls Dēliņš ir cilvēks, kuru Latvijas vēsture savās lappusēs ierakstīs kā dziļu un patiesu savas valsts interešu aizstāvi, latviskā gara stiprinātāju un enerģisku sabiedrisko darbinieku,” akcentē eksprezidente Vaira Vīķe-Freiberga liekuļojot un turpinot centīgi nodot pilnīgi visu, par ko bija cīnijies un savu mūžu ziedojis cienijamais latvju patriots E.Dēliņš!

Draugiem Facebook Twitter Google+