×
Mobilā versija
Brīdinājums +24.1°C
Anšlavs, Junora
Piektdiena, 25. maijs, 2018
27. septembris, 2012
Drukāt

Stāsts par neparastām attiecībām


ReklāmfotoReklāmfoto

Jau rīt, 28. septembrī, pirmizrādi svin jaunākais iestudējums Ģertrūdes ielas teātrī. Iedvesmojoties no Dostojevska “Baltajām naktīm”, režisors Andrejs Jarovojs un literāte Inga Gaile radījuši izrādi “Četras naktis”. 


 

“No Dostojevska “Baltajām naktīm” izrādē galvenokārt ņemts sižets: četrās naktīs tiek izspēlēts kādas nejaušas satikšanās, mīlestības un šķiršanās stāsts,” vairāk par Dostojevska literārā darba saistību ar iestudējumu “Četras naktis” pastāsta A. Jarovojs, kuru krievu literatūras klasiķa darbā sevišķi piesaistījis jaunu cilvēku attiecību atspoguļojums. Rosinoša režisoram šķitusi arī Dostojevska romāna darbības vide. Viss notiek naktī, un stāsta galvenie varoņi atrodas it kā starp nomodu un sapni, nemitīgi jaucot reāli notiekošo ar izfantazēto.

Dostojevska rakstītās “Baltās naktis” A. Jarovoju vedinājušas arī meklēt atbildi uz jautājumu: kādas ir tās cilvēciskās vērtības, uz kuru pamata šodien tiek veidotas savstarpējās attiecības? Atšķirībā no 19. gadsimta beigām, kad Dostojevskis radīja savu stāstu, mūsdienās attiecību un ģimenes veidošana vairs nav tikai fiziskas izdzīvošanas jautājums. Tad nu arī visas izrādes garumā iestudējuma “Četras naktis” galvenie varoņi – mūsdienu jaunieši – mēģina uztaustīt vērtīgo attiecību veidošanā.

 

“Man likās saistoši apspēlēt to, kā prāts ar cilvēku izstrādā visādas viltības. Cilvēks bieži ir iztēlojies, ka otrs ir tāds, kāds viņš patiesībā nemaz nav. Un tad notiek visādas interesantas lietas. Tad arī sākas tā īstā dzīve,” smaidot saka režisors.

 

A. Jarovojam šis ir jau ceturtais kopdarbs ar dzejnieci un dramaturģi Ingu Gaili. Par iepriekšējo iestudējumu “Āda” I. Gaile tikko nominēta balvai “Pazudušais dēls”, ko 23. novembrī pasniegs izcilākajam iepriekšējās sezonas dramaturgam. Līdzīgi kā “Āda”, kuras sižets ņemts no Bībeles stāsta par Ādamu un Ievu, arī “Četras naktis” esot uztverams kā pilnīgi autonoms, no Dostojevska “Baltajām naktīm” neatkarīgs mākslas darbs, tā akcentē A. Jarovojs. “Baltās naktis” drīzāk kalpojis kā iedvesmas avots un atspēriena punkts. Tiesa gan, tekstā pavisam noteikti esot saglabāts Dostojevska stāstam raksturīgais vieglums un gaišums, kas asociējas ar jaunu cilvēku mīlestību. Režisors ir pārliecināts, ka “Četras naktis” būs interesanti skatīties dažādu paaudžu cilvēkiem. Kamēr teātramīļiem gados izrāde raisīs atmiņas, tikmēr jaunākajiem – sasauksies ar šā brīža piedzīvotajām situācijām.

 

VAR NODERĒT

Iestudējuma “Četras naktis” pamatā ir Fjodora Dostojevska stāsts “Baltās naktis” (1848).

Izrādes tekstu rakstījusi dzejniece un dramaturģe Inga Gaile.

Režisors – Andrejs Jarovojs.

Lomās – Anta Aizupe, Iveta Pole un Edgars Samītis.

Tērpi – Ieva Vieta.

Scenogrāfija – Laimdota Steķe un Andrejs Jarovojs.

 

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+