Kultūra
Teātris un kino

Stāsts par varonību un brīvību. “Nameja gredzens” uz ekrāniem jau pēc nedēļas 3

Publicitātes un LETA foto

Noslēdzot vienu no Latvijas vērienīgākajiem kino projektiem, nākamnedēļ, 17. janvārī plkst. 19 pirmizrādi vienlaikus visā Latvijā piedzīvos režisora Aigara Graubas filma – leģenda “Nameja gredzens”.

“Mums katram ir sava leģenda par Nameja gredzenu – par brīvību, drosmi un izvēli cīnīties par to, kas svarīgs un svēts. Filma būs mūsu stāsts, mūsu leģenda par Zemgales karali Nameju – jaunu, cilvēcīgu, pat mūsdienīgu varoni. Šis stāsts par brīvību ir aktuāls gan Latvijas iedzīvotājiem, svinot mūsu valsts simtgadi, gan tajā sev svarīgas vērtības saskatīs kino cienītāji visā pasaulē,” sacīja filmas režisors Aigars Grauba.

Andrejs Ēķis, “Nameja gredzens” producents, uzskata – jaunā filma ir Latvijai unikāls projekts gan tās vēriena, gan kvalitātes un starptautiskās radošās komandas dēļ, tā kā. “Nameja gredzena” stāstu iedzīvina aktieri no Baltijas valstīm, Skandināvijas un Lielbritānijas, katrs ieliekot savu sajūtu par latviešiem tik nozīmīgo leģendu. “Mums ir svarīgi šo 13. gadsimta brīvības cīņu stāstu pastāstīt pēc iespējas plašāk un tālāk, tāpēc tas likumsakarīgi pārtapis filmā angļu valodā ar subtitriem latviešu valodā. Tā ceram piesaistīt arī plašāku jauniešu auditoriju tepat, Latvijā. Būs arī pieejami filmas seansi ar tulkojumu latviešu valodā, tāpēc aicinām skatītājus kinoteātrī rūpīgi izvēlēties sev atbilstošāko seansu,” uzsver Grauba.

“Nameja gredzena” scenārija autori ir Aigars Grauba un Makss Kinnings no Lielbritānijas. Nameja lomu filmā atveido zviedru aktieris Edvīns Endre, kurš Latvijas skatītājiem pazīstams no seriāla “Vikingi”. Galvenajās lomās redzēsim arī lietuviešu uzlecošo zvaigzni Aisti Diržuti un Džeimsu Blūru no Lielbritānijas. Tāpat arī filmā spēlē latviešu aktieri Andris Keišs, Artūrs Skrastiņš, Dainis Grūbe, Lauris Dzelzītis, Ivo Martinsons, Elīna Vāne un citi.

Filmas galvenais operators ir Valdis Celmiņš, bet tērpi tapuši mākslinieces Sandras Silas vadībā. “Nameja gredzena” oriģinālā skaņu celiņa autors ir komponists Rihards Zaļupe.

“Nameja gredzens” tapis ar Nacionālā Kino centra atbalstu. “Ir noslēdzies viens no mūsdienu Latvijas vērienīgākajiem kino projektiem, kas saņēmis apjomīgu valsts atbalstu un finansējumu. “Nameja gredzens” iecerēts kā filma, kas mērķēta ne tikai Latvijas, bet arī starptautiskai auditorijai. Pirmo reizi Latvijas kino pieredzē galvenajās lomās tiek filmēti Eiropas aktieri ar starptautisku atpazīstamību, arī filmas izvēlētais žanrs sasaucas ar pasaulē jau vairākus gadus aktuālo vēsturisko sāgu žanru. Nav šaubu – ieceres un ambīciju ziņā “Nameja gredzens” ir unikāls projekts Latvijas kino kontekstā, cerams, tas radīs arī starptautisku rezonansi,” preses konferencē uzsvēra Dita Rietuma, Nacionālā kino centra vadītāja.

Rietuma arī piebilda, ka 2,5 miljonu eiro kopējais filmas budžets Eiropas kino kontekstā ir vērtējams kā niecīgs, jo parasti šāda veida leģendu atspoguļošanas projektiem uz lielajiem ekrāniem tiek atvēlēti vairāki desmiti miljoni eiro. NKC filmu līdzfinansējis, trīs gadu periodā piešķirot tai 700 000 eiro.

Saistītie raksti

Filmas “Nameja gredzens” pirmizrāde notiks vienlaikus visos lielākajos kinoteātros Latvijā: Rīgā, Daugavpilī, Siguldā, Valmierā, Smiltenē, Cēsīs, Ventspilī, Liepājā un Kuldīgā. Ar Latvijas Mobilais Telefons (LMT) atbalstu pirmizrādes apmeklētājiem visās pilsētās būs iespēja pirms filmas, no plkst. 18.30 redzēt LMT Viedtelevīzijas tiešraidi no svinīgās prezentācijas Rīgā ar radošās komandas un aktieru līdzdalību. Savukārt kostīmu māksliniece Sandra Sila sacīja, ka daļa filmā redzamo kostīmu būs aplūkojami Latvijas Nacionālajā bibliotēkā no 25.janvāra.

LMT prezidents Juris Binde uzsvēra, ka “Nameja gredzena” pirmizrāde ir vēsturisks un ilgi gaidīts notikums, ko uzņēmums vēlas parādīt skatītājiem visā Latvijā, tieši tādēļ LMT Viedtelevīzijas tiešraide uz vienu vakaru plašā kultūras tīklā saslēgs visus lielākos Latvijas kinoteātrus. Savukārt “Valmiermuižas alus” darītavā par godu jaunajai kinolentei izbrūvēts īpašs jaunums – tumšais medalus “Namejs”, kas darīts ar Latvijā ievāktu bišu medu. “Valmiermuižas alus” saimnieks Aigars Ruņģis uzsver: “Medalus ir seno latviešu godu dzēriens, tāpēc to esam veltījuši “Nameja gredzenam” un Latvijas kultūras vērtībām. “Valmiermuižas alus” turpmāk ziedos trīs centus no katras iegādātās “Nameja” pudeles, lai atbalstītu Latvijas kino un palīdzētu māksliniekiem radīt jaunus un spēcīgus stāstus”.

LA.lv