Ekonomika
Bizness

Stāv rindā pēc Latvijas bullīšiem 9

Foto – Edijs Pālens/LETA

Kādas izredzes šogad ir ar liellopu gaļas tirgiem Turcijā – par to sestdien seminārā Rāmavas izstādē interesējās kuplā skaitā sanākušie saimnieki. “Ar turkiem var nerēķināties, toties labas iespējas būšot Izraēlā un Vācijā,” sacīja SIA “Liellopu izsoļu nams” vadītājs Kaspars Ādams. “Turcijas tirgus ir izcils cenas ziņā, vien nelaime tā, ka viņi vienu gadu aktīvi pērk, bet divus ir klusums, kamēr saimniecības nevar atļauties tik ilgu pauzi. Tādēļ strādājam citiem tirgiem. Ir skaidrs, ka turpmākajos piecos gados pieprasījums augs, bet cenas turēsies un ies uz augšu,” sacīja Ādams.

Augošā pieprasījuma un stabilās cenas dēļ gaļas liellopu eksportam paveras labas perspektīvas, tikmēr audzētājiem jāņem vērā, ka iepircēji izsolēs gatavi labi maksāt tikai par ļoti augstas kvalitātes bullīšiem, norādīja K. Ādams. Pēc viņa teiktā, šogad īpaši esot aktivizējušies iepircēji no Izraēlas. Vēl pirms dažiem gadiem viņi braukuši šurp tikai izlūkos, zinādami, ka nepieciešamo daudzumu – 1000 bullīšus vienā izsolē – latvieši nespēs nodrošināt, bet tagad runa ir jau par reāliem pirkumiem. “Toreiz vienā izsolē pārdevām 200 liellopus, bet tagad, pateicoties saimnieku saliedētībai un piedāvājumam, esam sasnieguši nepieciešamo skaitu, turklāt izsoles notiek ik pa divām nedēļām. Arī vācieši brīnās, kur mums tie buļļi rodas, jo, Latvijai cauri braucot, mežus vien redz, taču mēs atbildam, ka ir jau arī pļavas un tur tie liellopi ganās. Turklāt spējam pārsteigt ne tikai ar daudzumu, bet arī ar kvalitāti. Latvijas vārds Eiropas gaļas tirgū cirkulē arvien biežāk kā augstas kvalitātes etalons, un tas nozīmē, ka pircēji atgriežas vēl un vēl,” sacīja K. Ādams.

Vienlaikus viņš piekodināja, ka Vācijas, Izraēlas un citu valstu iepircēji vēlas izcilu ģenētisku materiālu, kuru var panākt tikai ar labu barības bāzi un dzīvnieku labturības ievērošanu. “Var jau noganīt to bulli meža ielokā, bet, ja gribi rezultātus un attiecīgu cenu, tad jārūpējas par dzīvnieku un jāiegulda uzturēšanā. Īpaši jaunajiem saimniekiem jāsaprot, ka ar gaļas liellopiem īstermiņā nopelnīt nevar – tikai ilgtermiņā var sa­sniegt vajadzīgos rādītājus. Ja ganāmpulkā mazāk par 30 govīm, saimniekošanu var mierīgi apvienot ar citu darbu valsts vai privātajā sektorā. Bet, ja ir virs 30 lopiem, tad var koncentrēties uz rezultātu, strādāt vienā virzienā līdz pilnībai. Tad varēs nodrošināt ģimeni un arī attīstīties,” skaidroja uzņēmējs.

Viņš arī sacīja, ka jaunākās tendences liecinot – iepircēji vēlas ne tikai nobarojamos bullīšus, bet arī vaislas materiālu. “Pēdējā laikā šurp brauc no visas Eiropas, jo arī tur ir subsīdijas liellopu audzēšanai, līdz ar to nepieciešams labs ģenētiskais materiāls. Tādēļ plānojam nākamgad sākt vaislas buļļu izsoles Baltijas mērogā, kādus 20 buļļus katrā izsolē vajadzētu pārdot. Te svarīga ne tikai komercija, bet arī izglītošana – gribam parādīt Latvijas potenciālu ganāmpulku izkopšanā. Lai saimnieki redz, ka ne tikai Vācijā, bet arī Latvijā protam izaudzēt tādā pašā vai vēl augstākā līmenī,” rezumēja izsoļu nama vadītājs.

Arī Zemkopības ministrijas (ZM) Tirgus un tiešā atbalsta departamenta jaunākajā datu analīzē martā norādīts, ka gaļas liellopu biznesam ir labas perspektīvas. Tiesa, gaļas cenas nedaudz pazeminās, taču nozarē vērojama lielāka stabilitāte nekā iepriekš. Turcija pazudusi no Eiropas liellopu tirgus, turpretī uz Krieviju pieaugums pērn bijis par 143%. Tāpat arī Izraēla turpina būt nozīmīgs eksporta tirgus.

 

UZZIŅA

Liellopi: vairāk un dārgāk

Marta izsolēs cenas svārstījās no 1,85 līdz 2,75 eiro par vienu dzīvsvara kilogramu atkarībā no šķirnes un dzīvnieka svara.

Gaļas liellopu ganāmpulku skaits 2017. gada janvārī bija 16 634 salīdzinājumā ar 17 729 tieši pirms gada.

 

LA.lv
LA
LA.lv
Ekonomika
Kas jāņem vērā neapdrošinātu mobilo telefonu īpašniekiem, skaidro telefonu servisā
10 stundas
LA
LA.lv
Ekonomika
“Smart-ID” lietotāji iegūst augstākā līmeņa e-parakstu
10 stundas
LA
LA.lv
Ekonomika
VIDEO: Pārbūvēts reģionālā ceļa posms no Madlienas līdz Tīnūžu-Kokneses šosejai
10 stundas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

DK
Dace Kokareviča
Latvijā
“Šiva*, atkāpies no Vanagkalna!” Būt vai nebūt Zemes enerģiju parkam Baldonē?
2 stundas
LA
LA.lv
Latvijā
VIDEO. Bijušais policists pārsūdz spriedumu: noliedz vainu zēna notriekšanā
38 minūtes
AL
Anda Līce
Latvijā
Anda Līce: Valsts pirmie simt gadi ir līdz malām pierakstīta lappuse
1 stunda
LE
LETA
Pasaulē
“Boeing” nav sniedzis ziņas par potenciālu tās jaunākās lidmašīnas bīstamību
25 minūtes
LE
LETA/LA.lv
Sports
Meija turpina mest – “Dinamo” pirmo reizi sezonā trīs uzvaru sērija!
1 stunda