Stāžu pārņemt nevar 0

Mans brālēns ir politiski represētais. Šogad viņam paliek 57 gadi un ir tiesības saņemt vecuma pensiju, taču līdz 30 gadu darba stāžam pietrūkst divu gadu. Viņam ir divi pieauguši bērni. Vai viņam kā tēvam darba stāžā var ieskaitīt bērnu kopšanas gadus? Sieva, ar kuru bija slēgta laulība, ir mirusi. Bērni dzimuši laulībā. Pašlaik brālēns strādā gadījuma darbus un maksā sociālo nodokli. 
Tija Rēzeknes novadā

Reklāma
Reklāma

 

“Zaļais kurss jau tepat pie sliekšņa,” plāno aizliegt malkas, brikešu un granulu apkuri 69
RAKSTA REDAKTORS
“Šis nav pirmais signāls, ka mūsu valstī kaut kas nav kārtībā” – Horens Stalbe atklāti par sajūtām pēc piedzīvotā uzbrukuma benzīntankā 80
Māte ar šausmām atklāj, ka jaundzimušais bērns, par kuru viņa rūpējās slimnīcā, nav viņas bērns 19
Lasīt citas ziņas

Nē, vīrs nevar pārņemt mirušās sievas darba stāža gadus. Laiku, kad padomju gados tēvs piedalījās bērnu audzināšanā, viņa darba stāžā neieskaita. Līdz 1990. gada 31. decembrim mātes darba stāžā ieskaitīja gadus, ja māte kopa bērnu līdz 8 gadu vecumam.

Vēlāk, no 1991. gada 1. janvāra līdz 1995. gada 31. decembrim, apdrošināšanas jeb darba stāžā bērna kopšanas laiku līdz 8 gadu vecumam mātei ieskaitīja tikai tad, ja viņa maksāja sociālās apdrošināšanas iemaksas – 28 santīmus mēnesī (jeb 1 % mēnesī no valstī noteiktā iztikas minimuma, kas toreiz bija 28 lati).

CITI ŠOBRĪD LASA

Tātad jūsu brālēnam nekas cits neatliek kā turpināt strādāt un maksāt sociālās iemaksas, kamēr apdrošināšanas (darba) stāžs sasniegs 30 gadus. Pašlaik sociālās iemaksas maksā pat no simtlatnieku algām, arī no slimības naudas un bezdarbnieka pabalsta.

Pašnodarbinātajam sociālās apdrošināšanas iemaksas jāmaksā, ja viņa mēneša ienākumi sasniedz 200 latus. Ja cilvēks ir bez darba, viņš var arī brīvprātīgi pievienoties sociālajai apdrošināšanai. Tad apdrošināšanas iemaksas par viņu sedz kāds cits ģimenes loceklis, piemēram, laulātais. Minimālā summa, kas jāmaksā, ir 66,36 lati mēnesī – 33,18 % no minimālās algas (200 latiem).

57 gadu vecumā var pensionēties tie vecāki (gan tēvs, gan māte), kuriem ir 30 gadu darba stāžs un kuri līdz 8 gadu vecumam audzinājuši 5 vai vairāk bērnus; vai arī līdz 8 gadu vecumam audzinājuši bērnu invalīdu (kuram invaliditāte piešķirta līdz 8 gadu vecumam).

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.