Foto – Shutterstock

Dravās jāsteidz piebarot bites 0

Konsultē bitenieks Armands Gumbris

Šārudens īpatnība – bišu saimēm vēl ir daudz rāmju ar periem, tāpēc daudzi bitenieki augusta beigās, septembra sākumā saimes nesašaurināja kā citos gados. Tagad vairs gaidīt nedrīkst, saimes strauji jāpiebaro ziemai.

Reklāma
Reklāma
Mistika: pie Ukrainas robežas atvēries milzīgs krāteris, ko dēvē par “portālu uz pazemes pasauli” 32
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 sieviešu un 5 vīriešu vārdus, kas nes laimi to īpašniekiem 24
Putins ir izmēģinājis jaunu “superieroci”, kādu pasaule “vēl nav redzējusi” 154
Lasīt citas ziņas

Sīrupu dod strauji

Tagad ieteicams saimēm vienā piegājienā dot daudz sīrupa. Bites naktī tiek galā arī ar pieciem litriem barības. Septembra vidū ir par vēlu katru vakaru doties pie lidonītēm ar pāris litriem saldmes. Neliels daudzums sīrupa stimulēs māti uz dēšanu, bet dējumi, kas radušies pēc 1. septembra, saimei vairs nav vēlami. Iemesls – no tiem iznākušās bites nepagūs aplidot un iztīrīt zarniņas (bišu attīstības cikls ir 21 diena, un jaunās bites vēl pāris nedēļu uzturas tikai stropā). Ja laiks būs slikts, bitēm nāksies iztīrīt zarniņas stropa iekšpusē, taču šādi izkārnījumi uz rāmjiem var kļūt par infekcijas izraisītājiem, var sākties bišu caureja un nozematoze.

CITI ŠOBRĪD LASA

Strauji jābaro arī tādēļ, lai sīrupu pārstrādātu vecās bites, kamēr jaunās nav iznākušas.

Izvēlas, ar ko barot

Arvien vairāk bitenieku ir pārliecinājušies, ka vecajam labajam cukura sīrupam nav ne vainas un invertsīrupa pārākums ir pārspīlēts, tas ir tirgotāju reklāmas triks. Ražotāji apgalvo, ka, pārstrādājot šo sīrupu, bites mazāk nolietojas, taču tam nav praktiskas nozīmes, ja ēdina laikus un darbu paveic vasaras bites, kuras tik un tā drīz ies bojā. Aprēķinot cenu, invertsīrups ir daudz dārgāks par cukuru. Taču lietot ir vienkārši, un tā ir priekšrocība lielās saimniecībās. Profesionāļi gan piekodina – invertsīrups jāiegādājas no uzticamiem piegādātājiem, kas var garantēt produkta kvalitāti.

Ja lieto invertsīrupu, litru šā produkta pielīdzina vienam kilogramam cukura.

Parasto sīrupu gatavo no ūdens un cukura attiecībā 2 : 3. Pieredze liecina, ka der arī vislētākais cukurs. Galvenais, lai tajā būtu 99–100% ogļhidrātu (rakstīts uz iepakojuma). Tam, vai cukurs ražots no cukurbietēm vai niedrēm, izrādās, nav nozīmes. Dažs cukurs labi šķīst pat vēsā ūdenī, bet tam, kas šķīst sliktāk, jāuzlej karsts ūdens.

Sīrupa gatavošanā svarīgs ir ūdens. Daži bitenieki ūdeni uzvāra un nostādina. Tas maz līdzēs, ja ūdens ir kaļķains, jo tāds bišu barībai neder. Piemērots ir mīksts upes vai lietus ūdens (vēlams ņemt, kad kādu brīdi ir lijis un noskaloti jumta putekļi), bet pats labākais – purva ūdens.

Aprēķina krājumu daudzumu

Pirms piebarošanas sašaurinātās ligzdas malas nosedz ar šķirdēļiem, kas nesniedzas līdz grīdiņai. Tas vajadzīgs labai ventilācijai. Pirms šķirdēļiem malā var atstāt ar medu pildītas, biezas kāres. Tās uzturēs temperatūru ligzdā. Turklāt nav jāuztraucas, kāds medus tajās ir, jo bites malējās kāres ēdīs tikai pavasarī, kad jau varēs iztīrīties ārpus stropa.

Reklāma
Reklāma

Pārējām kārēm jābūt šajā gadā izvilktām (uz gaišām šūnām arī varrām mazāk patīk dzīvot). Parasti rāmju augšmalā virs periem ir nedaudz medus.

Tad aprēķina, cik cukura jādod papildus. Lūk, barības aprēķins saimei, kas ziemo ar astoņiem rāmjiem. Ziemā tai vajag aptuveni 25 kg barības, rēķinot 3 kg uz vienu ligzdas telpas kāri. Ja atstātas divas pilnas malējās kāres (katra apmēram 3 kg), no kopējā barības daudzuma var atņemt 6 kg. Vēl pāris kilogramu savācas no rāmju augšmalām. Tātad kopumā saimei jau ir 8–10 kg barības. Tātad papildus jādod 15 kg cukura (nevis sīrupa!). Nabadzīgos medus gados, kā pērn un šogad, daudzām saimēm gandrīz visu barību var nākties nodrošināt ar sīrupu, jo saimēs medus ir pavisam maz.

Atkarībā no saimes lieluma, sašaurinot ligzdu, nevajag atstāt vairāk par 7–8 rāmjiem. Ja ligzda sašaurināta pareizi, bišu kamolam kādu laiku jāatrodas arī aiz šķirdēļa. Tās parasti ir vecās bites – tāds kā pensionāru saiets.

Noņem pakojumu

Pēc ligzdas sašaurināšanas ieteicams noņemt visus siltinājumus. Atstāj vien sedziņu un spilvenu un arī to cenšas savilkt uz vidu, lai stropa malas paliktu brīvas ventilācijai. Nav vairs spēkā ieteikums jau rudenī kārtīgi sasegt bišu saimes! Vēsums liks mātei pārtraukt dēt. Turklāt bitēm būs vajadzīgā ventilācija, un, ja ir laba barība, aukstums tām nekaitē.

Pakojumu noglabā viegli pieejamā vietā, jo janvāra beigās, februārī, kad bites sāks perot, to liek atpakaļ un saimes sāk silti sasegt.

Daudzi praktiķi par labiem, lētiem, siltināšanai piemērotiem un viegli uzglabājamiem uzskata modernos materiālus, kas nopērkami celtniecības preču veikalos. Piemēram, sedziņu var aizvietot ar plēvi vai celtniecības foliju. Priekšrocība – veidojas kondensāts (taču nepelē, kā tas var notikt ar sedziņu), bites var padzerties. Lai uzturētu labu mikroklimatu, aiz šķirdēļa var ievietot kokšķiedras plāksnes (tā ir līdzīga kūdras plāksnei) gabalu, kas labi uzsūc un atdod mitrumu. Materiāls ir dabisks, gatavots presējot. Viena puse tam mēdz būt zaļa, bet tas ir tikai pretvēja pārklājums un liekams uz ārpusi. Lai zem plāksnes būtu gaisa sprauga, tās apakšmalā ieurbj divas skrūvītes. Līdzīgi var rīkoties ar putu polistirola plāksnēm, ko ievieto stropā siltināšanai.

Rudenī, ieraugot daudz beigtu bišu uz sedziņas vai spilvena, nav jāuztraucas, jo tās ir vecās bites, kas slikto laika apstākļu dēļ nav varējušas izlidot no stropa un nomirt devušās iekšpusē.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.