×
Mobilā versija
Brīdinājums +29.4°C
Rozālija, Roze
Trešdiena, 18. jūlijs, 2018
9. decembris, 2016
Drukāt

Steiga nāk par labu shēmotājiem. Pēkšņie plāni par socnodokli (9)

Foto - LETAFoto - LETA

Reizē ar valsts budžetu Saeima apstiprināja daudz kritizētos grozījumus Mikrouzņēmumu nodokļa (MUN) likumā, kas paredz, ka no 2017. gada MUN būtu 5% no apgrozījuma (pašreizējo 9% vietā), bet uzņēmumiem būtu jāveic valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas (VSAOI) par katru darbinieku vismaz trīs ceturtdaļu apmērā no minimālās algas (apmēram 100 eiro mēnesī par katru darbinieku). Tādā pašā mērā VSAOI būtu jāmaksā arī parastajā režīmā strādājošajiem uzņēmumiem, kuri, piemēram, nodarbina darbiniekus uz nepilnu laiku.

Par spīti uzņēmēju iebildēm šāds variants tika apstiprināts (prezidents gan to nosūtījis atpakaļ uz Saeimu otrreizējai caurlūkošanai). Tomēr valdošā koalīcija pēkšņi sākusi apspriest pavisam citu modeli. Tas paredz vispār atteikties no VSAOI minimālās algas apmērā, bet palielināt MUN līdz 15% no apgrozījuma. Proti, mikrouzņēmumi sociālās iemaksas veiktu kā līdz šim, bet pašreizējo 9% vietā maksātu 15% MUN (nevis 5% + sociālās iemaksas, kā paredzēja nesen pieņemtie grozījumi). Iegūto starpību plānots novirzīt sociālajam budžetam. Šāds mehānisms darbotos līdz mikrouzņēmumu aizstāšanai ar citu atvieglojumu režīmu, kas plānots 2018. gadā. Savukārt parastajā režīmā strādājošie uzņēmumi nākamgad varētu turpināt darbu vispār bez izmaiņām, arī tad, ja nodarbina nepilna laika darbiniekus, kuriem nemaksā pat minimālo algu.

Ministru prezidents Māris Kučinskis straujās izmaiņas pamato ar to, ka iepriekš apstiprinātā kārtība Valsts ieņēmumu dienestam būtu grūti administrēt. Gan jāpiebilst, ka šī norma nav jauna – par VSAOI vismaz no minimālās algas tiek diskutēts jau kopš 2015. gada. Premjers gan sarunā ar žurnālistiem atzina, ka viņš tikai šā gada septembrī uzzinājis par šādiem plāniem.

“Mēs nedrīkstam pieļaut haosu, kas sāktos 1. janvārī. Pirms gada pieņemtais regulējums nebija kārtīgi izdiskutēts, daudzas grupas būtu objektīvi cietēji. Saeimas mēģinājumi palielināt atvieglojumu grupas radīja tik sarežģītu vidi, ka sistēma to nespētu administrēt. Labāk man atzīt, ka lietas nav īsti kārtībā un atkāpties divus solīšus atpakaļ,” teica Kučinskis. Viņš gan atzina, ka, ejot šādu ceļu, valdība paliek parādā darba ņēmējiem, kuri nebūs pietiekami sociāli aizsargāti.

Pievienot komentāru

Komentāri (9)

 1. minimālās algas paaugstina par 10 eiro. Bruņošanās budžetu par 98 miljoniem…..Latvijā mirst cilvēki no ārstējamām slimībām… Latvijā pensionāri lielākā daļa dzīvo pusbadā…. Latvijā nav visiem pieejama veselības aprūpe. ….Ja ir nauda, tad ir pieejama, bet daudziem naudas nav…..Latvijā simtiem tūkstošu cilvēku strādā, bet ir nabagi…..jo saņem cilvēka cieņu pazemojošas algas, ar kurām nav iespējams iztikt. Gaiļezera slimnīcas bērnu nodaļā ir palātas, kuras izskatās kā no padomju laikiem, tikai vēl nolaistas līdz beidzamam. tu ārstē mūsu bērnus….cilvēku dzīvības Latvijā pārsvarā izglābj sabiedrības ziedojumi, jo valsts palīdzību atsaka. es ļoti ceru uz valdības un deputātu veselo saprātu. ja ne šī sasaykuma, tad vismaz nākošā, kuram jābūt bez NA, V un ZZS.

 2. kad saabazis komunistus aiz restem?

 3. Andris no kriminalas Kraslavas Atbildēt

  Kad reizi par visam reizem tiks soditi Dagdas un Kraslavas policisti-Arvids Vedla, Ilga Rakicka, Aivars Trulis, Edgars Tjare un pats policijas prieksnieks Ivars Jakusonoks,kuri speciali iegaza manu delu,2008. gada 10. julija ap 10:00 no rite, bet speciali safabriceja, ka mus pratiaja viena laika ap 13:05 diena. Tadus Blezus un Necilvekus var atrast tikai Banditiskaja KraslavS rajona Greizo Spogulu Karalvalsti.

 4. Tak kri nemaksāja tie arī nemaksās tie MUN nodikli,jo to noslēps,toties strādājošie kā cieta tā cietīs ,par kuriem šie uzņēmēji negrib maksāt nodokli,uzskatu ,ka bija izstrādāti normāli,ka maksā no minimālās soc.nodokli,tagad atkal cilvēkiem nebūs iespēja pensijas nopelnīt ,nu Rīgā vēl ir izvēle kur strādāt,bet mazpilsētās cilvēkiem nav izvēles.Nedomā ar galvu….

 5. Viss jādara ātri! Raz, raz un gatavs.

 6. Dīvaini sanāk valdība murgo par VSAOI redziet pensijas apdrošināšanas utt,bet kā tad ar pensionāriem MU kuri šīs garantijas ir senam nopelnījuši sanāk ,ka viņam vispār nevajadzētu maksāt to VSAOI. Vai
  ne tā ko es nesaprotu……!?
  Cīnīties vajadzēja ar negodīgajiem MU nevis trenkāt visus

 7. Premjeram nav laikam zināms, ka lielie bļāvēji ir tie nelieši, kuri savu uzņēmumun “”saskaldīja “” daudzos MU , lai strādniekus atstātu bez sociālās apdrošināšanas un pensijām. Tagad gudrīsiem ir neizdevīgi! Pareizi , premjer, Nepatīk, uzliec mācībai pamatīgāk.. Jāstrādā , nevis
  jāčakarē valsts!

 8. steigties vajag lēni!

 9. Te pienāca Kinzulis- Atbildēt

  un atskanēja jūras pilsētas telefona zvans – mainīt.
  – Klausos, mainīšu…

Draugiem Facebook Twitter Google+