×
Mobilā versija
Brīdinājums +24.2°C
Dzidra, Dzidris, Gunita, Loreta
Svētdiena, 27. maijs, 2018
9. jūnijs, 2016
Drukāt

Stikla daudzveidīgā un mainīgā daba izstādē “Fragile”

Publicitātes fotoPublicitātes foto

Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā līdz 19. jūnijam skatāma stikla mākslinieka un dizainera Arta Nīmaņa personālizstāde “Fragile” – trausls. Izstāde rāda stiklu ne tikai kā dizaina objektu, bet arī stiklu kā sajūtu – par trauslumu mūsu attiecībās, dabā un pasaulē. Izstādi caurvij četru stihiju metafora – zeme, gaiss, uguns un ūdens.

Stikls ir trausls, plastisks un noslēpumains materiāls, no kura var veidot ne tikai tradicionālos sadzīviskus priekšmetus, bet arī novatoriskus dizaina objektus un iespaidīgas mākslas instalācijas. A. Nīmaņa izstādē apskatāmi dizaina objekti un iespaidīgas mākslas instalācijas, kas tapušas īpašā autortehnikā. Par mākslinieka autortehniku izstādes koordinatore Ieva Zvejniece teic: “Pēdējos gados darbu veidošanā Artis Nīmanis arvien vairāk izmanto inovatīvas stikla apstrādes tehnoloģijas, kas aizgūtas no mūsdienu kosmosa industrijas un tiek lietotas arī ASV Nacionālās aeronautikas un kosmosa administrācijas (NASA) projektos. Lai atklātu un izzinātu šo tehnoloģiju nianses un specifiku, mākslinieks tās pētījis un ilgstoši eksperimentējis, rezultātā nonākot pie oriģinālas autortehnikas.”

A. Nīmanis ar stiklu sācis strādāt deviņdesmito gadu sākumā Lietišķās mākslas vidusskolā. Viņš atzīstas, ka daudzveidīgais materiāls ne brīdi neesot paguvis apnikt, jo no tā var tapt gan trauki, gan pasaulē pirmais stikla velosipēds. “Stikls ir nekad neizdibināms, un tehnoloģiju, kā ko panākt, ir tik daudz! Brīžiem liekas – tu it kā zini, bet tad tas stereotips pilnībā nojūk un brīžiem rodas sajūta, ka tu neko nezini. Ka tu it kā ej lieliem soļiem uz priekšu tehnoloģisko jautājumu risināšanā, bet vienā brīdī saproti, ka šie solīši ir tik maziņi… Visu laiku tiek atklāts kaut kas jauns,” tā nemitīgo jaunrades procesu raksturo mākslinieks. Tieši eksperimentējot tapuši daudzi izstādē redzamie darbi. Stikla vijīgās līnijas, trauslais spēks un neiemūžināmais mainīgums liek jautāt – kā vispār kas tāds top? “Mākslinieka un dizainera A. Nīmaņa izstādē oriģinālo objektu, vizuālo efektu, gaismas un skaņas sintēze atver durvis uz rituālu ceļojumu stikla maģiskajā pasaulē. Izstaigājot pārsteigumiem piepildītos labirintus, skatītāji varēs iepazīt stikla daudzveidīgo un mainīgo dabu,” teic I. Zvejniece.

“Mēs redzējām, ka tas dizaina “krekliņš” viņam ir par šauru un ka viņš grib kaut ko vairāk. Un šajā izstādē viņš ir gājis grūtāko ceļu. Varētu būt tikai skaisti trauki, dizainiskā “an&angel” līnija. Bet šeit ir ļoti pārdomāta kompozīcija. Visa uzbūve, stāsts par četrām dabas stihijām reflektē ar muzeja specifisko telpu. Domāju, ka šī ir izstāde, kur dizains pārkāpj savas robežas un kļūst par mākslu,” tā A. Nīmaņa veikumu raksturo mākslas zinātniece Inese Baranovska.

Izstādes autors cer, ka šī būs ne tikai stikla mākslas un dizaina objektu ekspozīcija, bet tā kļūs arī par telpu meditācijai, dāvājot ikvienam izstādes apmeklētājam unikālu sajūtu un atklāsmju pieredzi. “Agrāk man svarīgs bija mērķis un rezultāts, bet tagad tas ir pats process… Turklāt no katra darba izriet nākamais etaps. Noliec to tādā vai citādā gaismā, uz citas virsmas – un tas jau iegūst pavisam citu stāstu. Katrs nākamais darbs izriet no iepriekšējā,” atklāj mākslinieks.

Izstādes vizualitāti pastiprina emocionāli iedarbīgi un jutekliski akustiskie efekti – ūdens, uguns, zemes un gaisa dabiskās skaņas.

Kopš 2004. gada A. Nīmanis ir zīmola “an&angel” stikla trauku galvenais dizainers. Viņš veido stikla dizaina objektus un rotas, realizē dažādus eksperimentālus projektus, tajā skaitā kinētiskus. Autora darbības fokusā ir arī monumentālāki projekti – funkcionālas un dekoratīvas stikla dizaina detaļas interjeram un arhitektūras objektiem, ekskluzīvas vitrāžas, apgaismes ķermeņi un virsgaismas risinājumi. Mākslinieciskās izteiksmes spektru paplašinājusi daudzveidīgā pieredze, strādājot dažādās reklāmas un dizaina aģentūrās.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+