×
Mobilā versija
Brīdinājums +15.5°C
Emīlija, visu, kalendāros, neievietoto, vārdu, diena
Otrdiena, 22. maijs, 2018
27. februāris, 2015
Drukāt

Stikla vates aritmētika. Kā aizvākt kaitīgo padomjlaika mantojumu?

Foto - AFP/LETAFoto - AFP/LETA

Vai Rīgā ir atkritumu apsaimniekotāji, kas būtu gatavi Babītes novadā no lopu kūts aizvākt 2–3 m3 stikla vates, kas tur glabājas kopš kolhozu laikiem? Šo bonusu saņēmām, privatizējot ēku, tagad beidzot gribas atbrīvot telpas. Pašiem klāt ķerties saprotamu iemeslu dēļ nav ne mazākās vēlēšanās…
 Anita RĪGĀ

Jau vismaz viena paaudze vairs nepazīst stikla vati, kuru ēku siltināšanai izmantoja padomju laikos. To, piemēram, lika populāro Līvānu māju ārsienās, kur šis materiāls jau pirmajā gadā nosēdās pat par trešdaļu, tik jūtami atvēsinot iemītniekus, ka Skandināvijā noskatīto koka karkasa ēku papildu apdare ar ķieģeļiem tolaik kļuva obligāta, lai gan teorētiski nebija nepieciešama. Tie, kuriem bijusi darīšana ar stikla vati, atceras, ka šķiedras, nonākot saskarsmē ar ādu, izraisa neciešamu niezi un pēcāk arī iekaisumu. Apmēram tas pats laikam notiek plaušās, ja gadījies ieelpot putekļus, vismaz klepus ilgi nav apturams. Par laimi, dīvainais produkts, kas daudziem joprojām rada absolūti maldīgu priekšstatu par moderno stikla vati, tagad jau ir vēsture, arī par tā kaitīgajām īpašībām un utilizācijas iespējām internetā ir visai maz informācijas. Ko lai iesāk saimniece, kam kūtī palicis tālas pagātnes rēgs?

Rīgas domes Vides pārvaldes priekšnieks Askolds Kļaviņš mierina, ka stikla vate jau neesot nekas traģisks, uzpeldot arī nepatīkamākas lietas, piemēram, dzīvsudrabs. Viņš ierosina zvanīt atkritumu apsaimniekotājiem. Kāds jau nākšot pretī, runa ir vienīgi par samaksas lielumu. Ja parastie atsakoties, lai meklējot tos, kuri strādā ar bīstamajiem atkritumiem.

Rīgas redzamākais uzņēmums “L&T”, kura nosaukums tagad ir SIA “Clean R”, dispečeru līmenī ir gatavs pasūtījumu pieņemt, bet ne pilnā apjomā – varot aizvākt, taču ne iekraut, lai pasūtot konteineru vai nopērkot viņu speciālos maisus viena kubikmetra tilpumā, kurus arī izvedot. Iesaistot problēmas risināšanā menedžerus, tālāk tikt neizdodas, jo palīgus nevarot piedāvāt un vai paši nespējot kādu vīriņu nolīgt?

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+