×
Mobilā versija
Brīdinājums +21.4°C
Rasma, Rasa, Maira
Trešdiena, 20. jūnijs, 2018
29. oktobris, 2012
Drukāt

Stilīgs laikrādis pašu rokām

Foto - Anda KrauzeFoto - Anda Krauze

Ja kādam vēl ir saglabājušās vinila plates, kas jau sen nospēlētas, no tādas, pievienojot dažas detaļas, var uzmeistarot stilīgu… sienas pulksteni.

 

Šādus laikrāžus jau vairākus gadus darina mākslinieks dizainers Valters Kiršteins (attēlā), kuram interese par pulksteņiem esot jau kopš puikas gadiem. Bērnībā aizrāvies ar to demontēšanu, jo gribējis uzzināt, kas tikšķētājam vēderā. Kad uzzinājis, varējis pievērsties stundeņu radīšanai. Beidzot Mākslas akadēmijas dizaina nodaļu, jaunā mākslinieka diplomdarbs bija ekstravagants sienas pulkstenis, kas tapa no metāla un liellopa ādas.

– Sienas pulkstenis no vinila plates – tas nav mans izdomājums, tamlīdzīgus laikrāžus taisa daudzi. Šādam dizainēšanas novirzienam, kad izmanto jau gatavas lietas, tās radoši saliekot kopā, ir pat dots apzīmējums – “ready-made”, – skaidro mākslinieks dizainers. – Pirmo stundeni no vinila plates uztaisīju 2004. gadā, lai kopā ar mākslinieku grupu piedalītos amatniecības darbu tirdziņā Berga bazārā.

 

Materiāli

Sienas pulksteņa darināšanai vajag vinila plati, elektrisko urbi vai apaļvīli, pulksteņa mehānismu (to var iegādāties internetveikalā www.pulkstenis.lv), pulksteņa rādītājus (tos pārdod hobijpreču veikalos), universālo ātrdarbīgo līmi Moments, vienu vai vairākus ciparus (var pirkt hobijpreču veikalos, var uztaisīt no kartona un nokrāsot), knaibles detaļu skrūvēšanai un bateriju.

Pieredzējušais laikrāžu meistars norāda, ka visvājākais posms šajā materiālu klāstā esot pulksteņa mehānisms. – Šiem Ķīnā ražotajiem mehānismiem raksturīgi divi stāvokļi – vai nu darbojas ilgi un nevainojami, vai, ja gadās nopirkt brāķi, nav iekustināms ne par kādu naudu. Manās mājās ir viens, kas, iemontēts pulksteņa karkasā, nenoguris kalpo jau 12 gadu.

 

Darba gaita

1. Ar urbjmašīnu vai apaļo vīli paplašina vinila platē esošo caurumu. Šajā vietā stiprina pulksteņa mehānismu.

2. Ievieto pulksteņa mehānismu.

3. Ar knaiblēm pievelk mehānisma stiprinājumus.

4. Piestiprina stundu, minūšu un sekunžu rādītājus. Vēlams, lai tie būtu spilgtā krāsā, jo tad vieglāk nolasīt laikrāža rādījumu. Rādītājus nofiksē uz 12.00.

5. Virzot laika rādītājus, atzīmē vietas, kur būs stundu simboli. Pulksteņa pazinējiem pietiek ar vienu, diviem vai trim cipariem.

6. Ar līmi Moments pie plates stiprina ciparus. Daudzi izvēloties “7” vai “9”, kas simbolizējot laimi un veiksmi.

7. Pulksteņa mehānismā ieliek bateriju. Jārēķinās, ka baterija, kas darbina pulksteni, jāmaina aptuveni reizi mēnesī.

8. Jauno stundeni karina pie sienas. Lai to varētu izdarīt, pie pulksteņa mehānisma jābūt metāla stiprinājumam.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+