×
Mobilā versija
+14.0°C
Visvaldis, Nameda, Ritvaldis
Otrdiena, 24. aprīlis, 2018
3. aprīlis, 2014
Drukāt

Stimulēs pensiju 2.līmeņa līdzekļu ieguldīšanu Latvijas ekonomikā

Foto: LETAFoto: LETA

Eiro banknotes.

Saeima ceturtdien galīgajā lasījumā pieņēma grozījumus Valsts fondēto pensiju likumā, kas paredz pasākumus valsts fondēto pensiju shēmas līdzekļu ieguldījumu veicināšanai Latvijas tautsaimniecībā, liecina Saeimas Preses dienesta informācija.

Turpmāk pensiju 2. līmeņa līdzekļu ieguldījumi vienā ieguldījumu fondā līdzšinējo 5% vietā nedrīkstēs pārsniegt 10% no ieguldījumu plāna aktīviem un 30% no šī fonda neto aktīviem līdzšinējo 10% vietā.

Palielinot ieguldījumu limitu, tiks dota lielāka iespēja Latvijā izveidot uz vietējo ieguldījumu plānu līdzekļiem balstītu alternatīvo ieguldījumu fondus, piemēram, meža un lauksaimniecības zemju, energoefektivitātes vai citās Latvijas tautsaimniecībai svarīgās jomās, vienlaikus radot labu potenciālu sasniegt adekvātu ienesīgumu – tādu, kas sniedz atbilstošu atdevi ieguldījumu plānu dalībniekiem, iepriekš norādīja likumprojekta autori.

Likuma grozījumi paredz arī palielināt limitu ieguldījumiem riska kapitālā – no 5% līdz 10% no ieguldījumu plāna aktīviem. Savukārt viena ieguldījuma kopsumma riska kapitāla tirgū paliks līdzšinējā apmērā – 5% no ieguldījumu plāna aktīviem.

Līdzekļu pārvaldītāju komisijas naudu par shēmas administrēšanu paredzēts piesaistīt ieguldījumu plānu rezultātiem, tādējādi tiks samērotas fondēto pensiju shēmas dalībnieku un līdzekļu pārvaldītāju intereses, skaidro likuma grozījumu autori.

Lai nodrošinātu valsts fondēto pensiju shēmas dalībnieku interešu aizsardzību, paredzēti vairāki riska mazināšanas pasākumi. Līdzekļu pārvaldītājam informācija plāna dalībniekiem būs jāsagatavo vienkāršā un saprotamā valodā. Tāpat paredzēts pienākums pārvaldītājam atlīdzināt dalībniekiem radītos zaudējumus, ja pārvaldītājs pārkāpis ieguldījumu noteikumus.

Vēl paredzēts pienākums pārvaldītājam atpirkt ieguldījumu plāna ieguldījumus par to patieso vērtību, ja šie aktīvi jāpārdod, lai novērstu ierobežojumu pārkāpumu vai nodrošinātu naudas plūsmu.

Lai varētu realizēt visus pasākumus riska mazināšanai, grozījumi paredz palielināt pārvaldītāja kapitāla prasības, kā arī precizē līdzekļu pārvaldītāja reģistrācijas kārtību.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+