Būvniecība ES dalībvalstīs ir viena no tām nozarēm, kur notiek visvairāk negadījumu.
Būvniecība ES dalībvalstīs ir viena no tām nozarēm, kur notiek visvairāk negadījumu.
Foto – Timurs Subhankulovs. Ilustratīvs attēls

Stingrāki nosacījumi drošībai darbā 0

Eiropas Komisija (EK) aizvadītajā nedēļā iepazīstināja ar jauno Veselības un darba drošības stratēģijas ietvaru laika posmam no 2014. līdz 2020. gadam.

Reklāma
Reklāma
“Zaļais kurss jau tepat pie sliekšņa,” plāno aizliegt malkas, brikešu un granulu apkuri 69
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 vārdu īpašniekus, kuri kā magnēti pievelk pretējā dzimuma pārstāvjus 27
RAKSTA REDAKTORS
“Šis nav pirmais signāls, ka mūsu valstī kaut kas nav kārtībā” – Horens Stalbe atklāti par sajūtām pēc piedzīvotā uzbrukuma benzīntankā 80
Lasīt citas ziņas

Ik gadu vairāk nekā trīs miljoni no 217 miljoniem ES dalībvalstu darbinieku kļūst par nopietnu nelaimes gadījumu upuriem darbā, tostarp 4000 cilvēku šajos nelaimes gadījumos zaudē dzīvību. Situācijas uzlabošanai ir izveidota jaunā stratēģija. “Šīs nelaimes notiek visās tautsaimniecības nozarēs un līdzās cilvēku personīgajām ciešanām rada arī lielus izdevumus uzņēmumiem un sabiedrībai. Vairāku nozaru darbiniekiem risks ciest darba negadījumā ir lielāks nekā citās nozarēs,” secina ES nodarbinātības, sociālo lietu un iekļautības komisārs Lāslo Andors.­ Viņš vērš uzmanību, ka būvniecības un transporta nozares ir tās, kur ES dalībvalstīs notiek visvairāk darba negadījumu, turklāt nereti iemesls ir patlaban spēkā esošo darba aizsardzības normu neievērošana. Aizsardzībai darba vietās no slimībām un nelaimes gadījumiem ir jāīsteno izvirzītie mērķi, kam stratēģijā nosaukti arī vajadzīgie instrumenti.

Jaunās sistēmas mērķis ir nodrošināt, ka ES turpina uzņemties vadošo lomu, lai veicinātu aug­stus standartus attiecībā uz darba apstākļiem gan Eiropā, gan starptautiskā mērogā, saskaņā ar “Eiropas 2020” stratēģiju. Stratēģijā ir nosaukti trīs vissvarīgākie veselības un darba drošības izaicinājumi, tostarp patlaban spēkā esošo veselības un drošības prasību piemērošanas uzlabošana, jaunu un potenciālu risku risināšana, vienlaikus neaizmir­stot jau esošos riskus, ES darba spēka novecošanās.

CITI ŠOBRĪD LASA

Nosaukti arī septiņi stratēģiskie mērķi, tostarp EK rosina, piemēram, koordinēt dažādas politikas un īstenot savstarpēju mācīšanos. Mazajiem un mikrouzņēmumiem tiek rosināts veidot tiešsaistes interaktīvo risku novērtēšanas platformu, kas nodrošinās nozaru risku novērtēšanas instrumentus. EK arī rosina ar profesionālo slimību rašanos un darbaspēka novecošanos saistītu risku, kā arī jaunu risku novēršanai izmantot nanomateriālus, biotehnoloģijas un zaļās tehnoloģijas. Dārgi? 2010. gadā veiktā pētījumā konstatēts, ka katrs ar darbu saistītu negadījumu prevencijā ieguldītais eiro dod 1,29 – 2,89 eiro lielu peļņu.

Stratēģijā nosauktie instrumenti situācijas uzlabošanai ir sociālais dialogs, izpratnes veidošana, ES likumu izpilde, sinerģija ar citām politikām, tostarp veselības aprūpi, izglītību un citu nozaru politiku un ES fondu naudas atbalsts (Eiropas Sociālais fonds), kā arī Sociālās inovācijas programmas atbalsts. Eiropas Darba drošības un veselības aizsardzības aģentūras (EU-OSHA) kontaktpunkti visās dalībvalstīs būs gatavi ar padomu padarīt Eiropas darba vietas drošākas, veselīgākas un produktīvākas.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.