×
Mobilā versija
Brīdinājums +10°C
Milija, Maiga
Pirmdiena, 25. jūnijs, 2018
17. septembris, 2014
Drukāt

Stiprina 2. Cēsu pulka Skolnieku rotas ceļojošā piemiņas karoga tradīciju

Foto no www.rjc.gov.lvFoto no www.rjc.gov.lv

Draudzīgā aicinājuma Cēsu Valsts ģimnāzijā parakstīta vienošanās par sadarbību 2. Cēsu pulka Skolnieku rotas ceļojošā piemiņas karoga tradīcijas saglabāšanā.

Karogs vēsturiski izgatavots par godu 1919. gada 6. jūnija Cēsu kauju Skolnieku rotas dalībnieku piemiņai. 1929. gada 22. jūnijā Cēsīs notika svinīgs tā iesvētīšanas dievkalpojums, pēc kura Valsts prezidents Gustavs Zemgals karogu pasniedza rotas organizētājam, atvaļinātajam virsleitnantam, Lāčplēša Kara ordeņa kavalierim Alfrēdam Lukstiņam. Pirmo gadu karogs glabājās Cēsīs, bet 1930. gadā tika aizsākta tradīcija – Skolnieku rotas karoga nodošana glabāšanā uz gadu vienā no Ziemeļvidzemes ģimnāzijām. Pēdējo reizi 1940. gadā to saņēma Limbažu ģimnāzija, bet skolas vadība pēc padomju okupācijas sākuma karogu aizveda uz Valsts vēstures muzeju. 1997. gadā Cēsu rajona padome pēc Māra Niklasa iniciatīvas ar Lāčplēša Kara ordeņa kavaliera Alberta Amerika meitas Astras Jansones atbalstu uzšuva karoga kopiju un 1998. gadā, atklājot Cēsīs Uzvaras pieminekli, Cēsu pulka Skolnieku rotas karoga nodošanas tradīciju skolām atjaunoja.

Māris Niklass uzsver, ka šīs tradīcijas galvenais mērķis ir un būs patriotiskā audzināšana: “Skolās, kas saņem karogu, ir labāk attīstīta jaunsardzes kustība, no šīm skolām absolventi izvēlas mācības turpināt vai nu ar valsts aizsardzību, vai policiju saistītās nozarēs, audzēkņi labāk izprot Latvijas vēsturi.”

Arī parak­stītās vienošanās mērķis ir godināt 2. Cēsu pulka Skolnieku rotas karavīru piemiņu, veicināt patriotisko audzināšanu un Brīvības cīņu izpratni Vidzemes skolu jauniešos un sadarbību militāri patriotiskajā audzināšanā. Tagad Cēsīs ar saviem parakstiem to apliecinājušas skolas – karoga glabātājas: Ernsta Glika Alūksnes Valsts ģimnāzija, Draudzīgā aicinājuma Cēsu Valsts ģimnāzija, Ojāra Vācieša Gaujienas vidusskola, Limbažu novada ģimnāzija, Mazsalacas vidusskola, Rūjienas vidusskola, Smiltenes ģimnāzija, Stalbes vidusskola, Valkas ģimnāzija, Valmieras Valsts ģimnāzija, Aizsardzības ministrija, kas apņemas sniegt atbalstu jaunsardzes kustībai un jauniešu nometņu rīkošanai, un Izglītības un zinātnes ministrija, kas veidos Karoga komisiju. Cēsu Skolnieku rotas karogs iekļauts arī grāmatā “100 Latvijas vēstures relikvijas”.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+