×
Mobilā versija
Brīdinājums +7.7°C
Vēsma, Fanija
Ceturtdiena, 19. aprīlis, 2018
12. februāris, 2015
Drukāt

Stiprinās parlamentāro sekretāru lomu (10)

Saeimas preses dienesta fotoSaeimas preses dienesta foto

Rihards Kols

Pēc Ministru prezidentes parlamentārā sekretāra Riharda Kola iniciatīvas valsts pārvaldē ieviestas ministriju parlamentāro sekretāru sanāksmes. Pirmā no tām jau notikusi februāra sākumā.

Kā paskaidroja premjeres parlamentārais sekretārs Rihards Kols, šādas sanāksmes nepieciešamas, lai stiprinātu sadarbību gan ministriju starpā, gan starp Ministru kabinetu un Saeimu. Plānots, ka šādas tikšanās turpmāk notiks regulāri reizi mēnesī, bet vajadzības gadījumā premjera parlamentārais sekretārs varētu sanāk­smes sasaukt arī biežāk.

“Galvenais jautājums, kam mēs pievērsīsimies šajās sanāksmēs, ir Saeimā iesniegtie Ministru kabineta un atsevišķu ministriju likumprojekti. Informēsim viens otru par to virzību. Tāpat arī saskaņosim viedokļus, ja ministrijām tie atšķiras, kā, piemēram, gadījumā ar mikrouzņēmuma nodokli, lai diskusijas nebūtu jāpārnes uz Saeimas komisijām,” stāstīja R. Kols. Šobrīd Saeimā tiek izskatīti 119 likumprojekti, no kuriem 48 ir iesniedzis Ministru kabinets.

“Pieredzējušākie parlamentārie sekretāri par šo ideju sākotnēji bija skeptiski, bet, manuprāt, šāds formāts ļaus stiprināt sadarbību valsts pārvaldē. Ātra un veiksmīga starpinstitūciju darba koordinācija ir īpaši būtiska prezidentūras laikā,” uzskata Kols. Viņš iecerējis, ka parlamentāro sekretāru sanāksmēs atskatīsies uz paveikto un pārrunās savu ministriju plānotos darbus, kā arī sekos līdzi dažādu ilgtermiņa politikas plānošanas dokumentu (piemēram, valdības rīcības plāna, Nacionālās attīstības plāna un Ilgtspējīgas attīstības stratēģijas) izpildei. Tāpat šis formāts varētu būt izmantojams, lai koordinētu valstiskas nozīmes projektus, kuros iesaistītas dažādas ministrijas, piemēram, Latvijas simtgades sagaidīšanu.

Ministru kabineta iekārtas likums paredz parlamentāro sekretāru koordinētu sadarbību, ko nodrošina Ministru prezidentes parlamentārais sekretārs, bet līdz šim šī norma bija vairāk deklaratīva, jo lielākoties ministru prezidenti strādāja bez parlamentārajiem sekretāriem. Šis amats atjaunots Laimdotas Straujumas otrajā valdībā.

Pašlaik Valsts kanceleja veic pētījumu par valdības darba stiprināšanu, izvērtējot tās dažādu valsts pārvaldes funkciju veikšanu. Cita starpā tiek vērtēts arī parlamentāro sekretāru statuss un loma valsts pārvaldē. Pēc neoficiālas informācijas, pētījumā varētu būt arī priekšlikumi parlamentāro sekretāru pilnvaru paplašināšanai, piemēram, ļaujot viņiem atsevišķos gadījumos aizvietot ministrus. Pētījums varētu tikt pabeigts martā.

Pievienot komentāru

Komentāri (10)

 1. Manuprāt, lielas jēgas atsevišķam sekretariātam tomēr nav, to visu šodien 21. tehnoloģiju gadsimtā var un vajag atrisināt ar pēc iespējas mazāku birokrātu skaitu. Labu piemēru ES valstīs netrūkst, kāpēc par varītēm viss ir jādara otrādi? Skumji, ka šādu liekierēdniecību atbalsta arī NA pārstāvji, vai tas ir taktisks anafabētisms vai apzināta politiska spēka diskriditācija, to lai izvērtē NA atbalstītāji.

 2. Artūrs Malta LZS priekšsēdētājs Atbildēt

  Vai tad ierēdņu trūkst???

 3. Iesalnieki par parlamentārajiem sekretāriem ir vienkārši izsmiekls!

 4. “Arī Rībena piedāvā ministrijās likvidēt parlamentāro sekretāru amatus,pārskatīt nepieciešamību turpināt Latvijas institūtu darbību Ārlietu ministrijas paspārnē,ieviest 0,036% nodevu nekomercbanku kredītizsniedzējiem (ātrajiem kredītiem),kā arī palielināt finanšu stabilitātes nodevu komercbankām no 0,036% līdz 0,1%”apeirons.lv

 5. Kam tik ļoti vajadzīgi “šie kurjeri starp ministriju un Saeimu”?

 6. Ministru kabineta iekārtas likums paredz parlamentāro sekretāru koordinētu sadarbību, ko nodrošina Ministru prezidentes parlamentārais sekretārs.
  Līdz šim šī norma bija vairāk deklaratīva, jo lielākoties ministru prezidenti strādāja bez parlamentārajiem sekretāriem. Šis amats atjaunots Laimdotas Straujumas 2.valdībā.
  Parlamentārie sekretāri ministrijās dažkārt ir gudrāki, nekā valsts sekretāri.
  Tāpēc atbalstu Ministru prezidentes parlamentārā sekretāra Riharda Kola iniciatīvu, valsts pārvaldē ieviest ministriju parlamentāro sekretāru sanāksmes. Pirmā no tām jau notikusi februāra sākumā.

  • Kas tas Kols tāds ir ? Tas ,ka jābūt tādiem parlamentāriem sekretāriem tas ir skaidrs ,ja strādā tā ,kā Edgars Tavars vai Armands Krauze ,ja nestrādā tad nav ari vajadzigi Un nekādas sapulces nepalidzēs

 7. Jau 2009.gadā Dombrovskis aicināja ministrus domāt par līdzekļu ekonomiju,piemēram atsakoties no parlamentārajiem sekretāriem un pārskatot ministriju autoparka izmantošanu.
  Skat.”Valdība sāk darbu pie budžeta ar 7% deficītu”,Jānis Bagātais,Latvijas Vēstneša portāls”Par likumu un valsti”,18.03.2009.

 8. Parlamentāro sekretāru lomu nav jāstiprina! No parlamentārajiem sekretāriem jāatsakās! Un ministriju skaitu jāsamazina,tās apvienojot! Sekosim Briseles piemēram! Pārtikušajā Beļģijā-valstī ar desmit miljoniem iedzīvotāju un piecreiz lielākām algām ir par trijām ministrijām mazāk nekā nabadzīgajā Latvijā ar tikai nepilniem diviem miljoniem iedzīvotāju!

 9. VM nemaz nav parlamentāra sekretāra jau vairākus mēnešus un iztiek!

Draugiem Facebook Twitter Google+