Latvijā
Sabiedrība

STOP smēķēšanai: VM rīkos bezmaksas smēķēšanas atmešanas grupas 16


Ilustratīvs foto.
Ilustratīvs foto.
Foto – LETA/Zane Bitere

Tuvākajā laikā Veselības ministrija (VM) sāks īstenot pilotprojektu smēķēšanas atmešanas veicināšanai, piedāvājot grupu nodarbības, aģentūru LETA informēja ministrijas pārstāve Undīne Šulca. Pēc viņas paustā, līdz 2019.gada marta beigām Latvijas iedzīvotājiem būs iespēja piedalīties bezmaksas smēķēšanas atmešanas grupu nodarbībās, kuras vadīs speciāli apmācīti psihologi un psihoterapeiti.

Nodarbībās varēs piedalīties ikviens smēķējošs pilngadīgs iedzīvotājs, kurš vēlas atmest smēķēšanu, vai ir saņēmis veselības aprūpes speciālista rekomendācijas atmest smēķēšanu un ir motivēts to darīt. Atsevišķas grupas tiks rīkotas grūtniecēm un jaunajām māmiņām jebkurā vecumā. Kopumā dažādās vietās visā Latvijā notiks 50 smēķēšanas atmešanas atbalsta grupas. Iedzīvotājiem tiks piedāvāts četru vai septiņu smēķēšanas atmešanas atbalsta nodarbību kurss.

Pilotprojektam galvenie uzdevumi ir apmācīt un sniegt atbalstu ārstiem pacientu motivēšanā smēķēšanas atmešanai, kā arī izstrādāt smēķēšanas atmešanas atbalsta grupas programmu un nodrošināt tās īstenošanu, piedāvājot tajā iesaistīties ikvienam valsts iedzīvotājam.

Pēc VM paustā, lai veicinātu smēķēšanas atmešanu, būtiska ir smēķētāju motivēšana un atbalsta sniegšana. Pilotprojekta aktivitātes būs vērstas uz to, lai iespējami daudz ģimenes ārsti, kā arī grūtnieču un zīdaiņu aprūpē iesaistītie speciālisti, tostarp ginekologi, vecmātes un neonatologi saņemtu gan metodisku atbalstu, gan iespēju nosūtīt savus pacientus uz smēķēšanas atmešanas atbalsta pasākumiem.

VM uzskata, ka tieši ģimenes ārstam ir unikāla iespēja individuāli uzrunāt lielu daļu no smēķējošiem iedzīvotājiem un sniegt nepieciešamo atbalstu smēķēšanas atmešanā. “Ja visi primārās aprūpes speciālisti iesaistītos pacienta smēķēšanas statusa identificēšanā un padoma sniegšanā pacienta smēķēšanas atmešanai, ik gadu potenciāli izdotos sasniegt vairāk nekā 80% no visiem tabakas lietotājiem. Primārās aprūpes speciālistu mērķtiecīga rīcība mudinātu 40% smēķējošo pacientu atmest smēķēšanu,” lēsa Šulca.

Patlaban projektā izstrādāti trīs metodiskie materiāli, tostarp rokasgrāmata “Kā palīdzēt pacientiem atmest smēķēšanu”, kas domāta ģimenes ārstiem, kā arī grūtnieču un zīdaiņu aprūpē iesaistītajiem speciālistiem. Šī grāmata piedāvā praktiskas metodes darbam ar smēķējošiem pacientiem, tostarp grūtniecēm un jaunajām māmiņām, lai sekmētu pacientu motivāciju atmest smēķēšanu.

Projekta laikā izstrādāta arī rokasgrāmata smēķēšanas atbalsta grupu vadītājiem, un tā ir metodisks materiāls, kurā aprakstīta programma atbalsta grupu vadīšanai, kā arī tās teorētiskais pamatojums un norises priekšnosacījumi.

Saistītie raksti

Savukārt rokasgrāmata “Es atmetu smēķēšanu” ir informatīvi praktisks materiāls smēķēšanas atbalsta grupu dalībniekiem. Šo grāmatu veido divas daļas. Pirmā daļa ir informatīva, un tajā ietverta informācija par smēķēšanas ietekmi uz smēķētāju un vidi, skaidrojot dažādus sabiedrībā eksistējošus ar smēķēšanu saistītus mītus, kā arī sniegti praktiski ieteikumi par to, kā labāk atmest smēķēšanu un kā pārvarēt fiziskās un psiholoģiskās grūtības, kuras rodas pēc smēķēšanas atmešanas.

Pilotprojektam noslēdzoties, tiks izvērtēta tā īstenošanas laikā veikto aktivitāšu efektivitāte un izstrādāti priekšlikumi turpmākai pakalpojuma sniegšanai.

Pilotprojekts smēķēšanas atmešanai norisinās VM Eiropas Sociālā fonda projektā “Kompleksi veselības veicināšanas un slimību profilakses pasākumi”. Pilotprojektu realizē Atkarības speciālistu apvienība.

LA.lv