Pēc konkrētiem izmēriem pasūtīta moskītu tīkla rāmja ievietošana logā ir minūtes darbs.
Pēc konkrētiem izmēriem pasūtīta moskītu tīkla rāmja ievietošana logā ir minūtes darbs.
Foto – Radovan1/Shutterstock

Svaigs gaiss nāk ar insektiem. Te palīdzēs logu un durvju sieti 0

Viens no apstākļiem, kas Latvijā aptumšo vasaras prieku, ir vietējie asinssūcēji odi jeb, precīzāk, – odenes. Arī savas mājas sienas no odiem nepaglābj, jo karstā vasarā, bieži vēdinot telpas, plaši atveram logus. Reizē ar svaigo gaisu mājā ielido visas būtnes, kas gaisā atrodas – mušas, knišļi, bites, lapsenes, papeļu pūkas, ziedputekšņi, gruži un, protams, odi. Naktī nav nekā trakāka par odiem guļamistabā. Tie sīc pie auss, izraisa paniku un neļauj gulēt.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 sieviešu un 5 vīriešu vārdus, kas nes laimi to īpašniekiem 24
Putins ir izmēģinājis jaunu “superieroci”, kādu pasaule “vēl nav redzējusi”
Kokteilis
Magnētiskās vētras 2024. gada aprīļa beigām – visbīstamākās dienas
Lasīt citas ziņas

Turklāt viens vienīgs negants ods, kas pa nakti apciemojis jutīgāka cilvēka seju, var atstāt tādu pampumu, kas turēsies visu nākamo dienu. Ir divu veidu odi – godīgi un negodīgi. Godīgs ods, parasti liels un melns, nosēžas uz griestiem un tad pikē virsū. Godīgos odus visvieglāk no griestiem nosūkt ar putekļu sūcēja garo uzgali. Briesmīgi ir negodīgie odi, parasti tie ir sīkāki un dzeltenāki. Šie odi salien spraugās starp dīvānu un sienu un tikai tad, kad gulētājam elpa sāk izlīdzināties, dodas to mocīt. Pret odiem iekštelpās cīnās mehāniski, ķīmiski, elektriski un pat ar zintīm. Šoreiz par to, kā ar mehāniskiem līdzekļiem mājā aizsargāties no odiem.

Siets

Vienkāršs un pārbaudīts līdzeklis, kā aizkavēt odu nonākšanu mājās, ir pret­insektu siets. Agrāk uzņēmīgi ļaudis pretodu – insektu sieta vietā izmantoja dažādus celtniecības sietus un pat aizkarus. Tagad insektu sieti ir brīvi pieejami un mājas aizsardzībai var izvēlēties parasto PVC sietu, īpaši caurspīdīgu sietu un “kaķu” sietu. Jāatceras, ka katrs siets bez insektiem mazliet aiztur arī gaismu, gaisa plūsmu un lietus pilienus. Visu sietu papildnozīme ir mājdzīvnieku aizsardzība.

CITI ŠOBRĪD LASA

“Parastais pretodu siets ir caurredzams 60% (no maksimāliem 100%) apmērā, tātad šādi logi būs nedaudz tumšāki. Ir speciāli sieti, kas gaismas caurlaidību palielina. Piemēram, tāds ir pēc jaunas tehnoloģijas izstrādātais “Transpatec” insektu siets. Tā rūtiņas veido īpaši smalks pavediena pinums, kas ļauj sieta caurredzamībai sa­sniegt 80%. Šis siets ir smalkāks par standarta sietiem, labāk aizsargā pret vissīkākajiem insektiem, un tam ir uzlabota gaisa caurlaidība,” atzīmē Uģis Holsts, “Ripo” projektu vadītājs.

Visi sieti neļauj tik viegli no loga izkrist pa palodzi staigājošam kaķim, avantūriskam kucēnam vai aizlidot kanārijputniņam. Īpaši netiek uzsvērts, tomēr sieti padara mazliet drošāku arī ziņkārīga mazuļa ekspedīciju pie loga. Uz to gan nu nevajadzētu paļauties nekādā gadījumā. Mazulim, sēžot uz palodzes, var sagribēties paknibināt sieta stiprinājuma āķīšus, un tad līdz nelaimei nav tālu.

“Lai speciāli nodrošinātu mājas mīluļu aizsardzību, tiek ražoti un pārdoti pastiprinātie insektu sieti. To īpatnība ir īpašs alumīnija audekla blīvums un izturība, jo speciālā auduma tīklojumu kaķis tik viegli nevar saplēst ar nagiem. Šos sietus pastiprināti nostiprina, lai dzīvnieks tos nevarētu izspiest no rāmja. Kā jaunumu var minēt antialerģiskos sietus, kas aizkavē arī pašu sīkāko spalvu, putekšņu un putekļu daļiņu nonākšanu mājoklī,” atzīmē Lāsma Kalniņa, “Labo logu aģentūras” projektu vadītāja. Insektu sieti neprasa īpašu kopšanu. Nepieciešamības gadījumā tos mazgā ar ziepju šķīdumu. Ziemā sietus ieteicams noņemt.

Rāmjveida aizsargi

Pats vienkāršākais un populārākais aizsargs ir rāmjveida pretinsektu siets, kas noder plastikāta, alumīnija un koka logiem. Pašu rāmi veido viegla alumīnija profila konstrukcija, kura aprīkota ar rokturiem. Rāmja pildījumā ir izvēlētais tīkla audums. Pret­insektu sieta rāmi pie loga kārbas var piestiprināt ar speciāliem āķīšiem vai magnētiem. Vietas, kurās var veidoties spraugas, tiek izvietotas smalkas birstītes. Sieta rāmji atšķiras ar zemu cenu un vienkāršu ekspluatāciju.

Reklāma
Reklāma

Rāmjveida insektu sieti durvīm tiek uzstādīti ar tādu pašu mērķi kā logiem – telpu aizsardzībai no odiem un mājdzīvnieku piesargāšanai. Rāmi durvīm izgatavo no pastiprināta alumīnija profila, un uz karkasa tiek uzvilkts insektu siets. Konstrukcija ir aprīkota ar eņģēm un rokturiem, kas atļauj rāmi vērt vaļā gan no iekšpuses, gan no ārpuses. Insektu durvis ir aprīkotas ar automātisku atsperu aizvērēju. Magnētiskie turētāji nodrošina durvju fiksāciju aizvērtā stāvoklī. “Ieteicams insektu durvīs izmantot divu veidu sietus, augšpusē – gaismas caurlaidīgo, bet apakšpusē – mājdzīvnieku drošo,” iesaka U. Holsts.

Durvju rāmji ir vienkārši, tos var viegli noņemt un atkal nolikt vietā. Ja projektētais durvju sieta izmērs platumā pārsniedz 1200 mm, tad centrā tiek uzstādīta papildu stingruma riba. Insektu sietu var viegli noņemt tīrīšanai vai uzglabāšanai. Ražo arī bīdāmos insektu sietus, ko lieto kompleksā ar bīdāmajām logu un durvju konstrukcijām. Tas sastāv no alumīnija rāmja un vadulām, pa kurām tas virzās. Vadulas stiprinās no telpu iekšpuses uz loga rāmi, un tāds siets funkcionē pēc skapja bīdāmo durvju principa. Uzskata, ka bīdāmie sieti ir ērtāki nekā rāmja, jo konstrukciju var bīdīt, atstājot atvērto loga ailu. Šo sietu cena ir ievērojami augstāka nekā rāmjveida sietiem. Pateicoties oriģinālajai konstrukcijai, bīdāmie insektu sieti ir viegli noņemami un viegli noliekami. Ja durvīm vai logiem ir sarežģītāka forma, trīsstūris, arka, trapece vai kas cits, firmas rāmjus izgatavos pēc pasūtījuma. Logu izliekumiem atbilstošus arku rāmjus veidos ar profila izliekšanas palīdzību. Sarežģītās formas insektu sieti stiprinās tāpat kā parastie rāmjveida. Šī veida pasūtījumiem cena būs augstāka.

Rullo insektu siets

Mūsdienīgāki, tehnoloģiski sarežģītāki un dārgāki ir ruļļveida jeb rullo insektu sieti, ko uzstāda uz logiem un durvīm. Šis insektu rullo siets var būt uzstādīts gan telpu iekšpusē, gan ārpusē. Uzstādīti uz loga vai durvju ailām, ruļļu sieti taupa telpu, ir maz manāmi gan no iekšpuses, gan ārpuses.

Rullo siets sastāv no augšējās kārbas, vadotnēm un roktura, ar kura palīdzību notiek sieta audekla pacelšana un nolaišana. To viegli izdarīt. Konstrukcija ar sānu vadotnēm ļauj nolaist un nofiksēt moskītu tīklu, bet pēc tam sarullēt to atpakaļ kārbā. Vadotņu suku blīvētāji nodrošina drošu izolāciju, bet alumīnija kārba aizsargā vārpstu ar tīklu no slikta laika ietekmes – tas pagarina moskītu tīkla kalpošanas periodu.

Pa ruļļveida sieta perimetru uzstādīts suku blīvētājs, kas kalpo par tīkla tīrītāju, to sarullējot. Ērtais, ar speciālu atsperi aprīkotais veltnis ļauj bez īpašām pūlēm aizvērt vai atvērt tīklu. Ziemas laikā siets atrodas kārbā sarullētā stāvoklī. Ar speciālām alumīnija vadotnēm aprīkotos insektu rullo sietus plaši izmanto arī mansarda logiem. Tie var būt iekļauti jau pazīstamo “Roto”, “Fakro” un “Velux” logu komplektācijās.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.