Latvijā
Sabiedrība

Kūdras purva ugunsgrēku Valdgalē vēl neizdodas ierobežot. Deguma smaku jūt Zemgalē4

Foto: Artūrs Andrejs Blomkalns, Valsts policija

Visu nakti ugunsdzēsēji ar palīgiem no citiem dienestiem turpināja dzēst plašo kūdras un meža ugunsgrēku Talsu novada Valdgales pagastā, taču pagaidām joprojām nav izdevies pilnībā ierobežot uguns izplatīšanos, aģentūru LETA informēja Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) preses pārstāve Inta Palkavniece.

Līdz ar to šī paaugstinātās bīstamības ugunsgrēka dzēšanas darbi turpinās jau vairāk nekā 85 stundas no vietas.

Kā informēja Palkavniece, arī šodien, tāpat kā iepriekšējās dienās, dzēšanas darbos iesaistīsies Nacionālo bruņoto spēku (NBS) helikopters, lai veiktu ugunsgrēka dzēšanas darbus no augšas. Tāpat tiek izmantota Valsts robežsardzes palīdzība, ar tās helikopteru apsekojot teritoriju no gaisa, kas palīdz novērot ugunsgrēka izplatības virzību un precīzāk plānot dzēšanai nepieciešamos resursus.

VUGD brīdina, ka dzēšanas darbi būs ilgstoši, jo kūdras ugunsgrēka specifika ir tāda, ka kūdra gruzd un deg dziļumā, turklāt lielā platībā. Līdz ar to plašā reģionā ir jūtams sadūmojums, kā arī deguma smaka.

Iedzīvotāji joprojām tiek aicināti netuvoties ugunsgrēka vietai un arī neplānot pastaigas vai, piemēram, ogošanu un sēņošanu apkārtējos mežos, kur jūtams piedūmojums, kā arī gadījumā, ja dūmu smaka jūtama māju apkārtnē, aizvērt logus un durvis.

Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienests aicina ikvienu, kurš šajā ugunsgrēkā ir saelpojies dūmus, veselības sūdzību gadījumā konsultēties ar mediķiem, zvanot pa tālruni 113 vai 66 016 001.

Ugunsgrēks Valdgalē izcēlās otrdienas vakarpusē, iespējams, kūdras ieguves rezultātā, iepriekš informēja Valsts meža dienestā.

Deguma smaka no Ziemeļkurzemes sasniedz Latvijas centrālo daļu

Pūšot rietumu vējam, deguma smaka no plašā kūdras un meža ugunsgrēka Talsu novada Valdgales pagastā sestdien sasniegusi Zemgali, liecina meteoroloģiskā informācija un vietējo iedzīvotāju ziņotais.

Smaka iespējama arī Jūrmalā un Rīgā.

Dūmu ir maz. Trešdien un ceturtdien ugunsgrēks radīja lielus dūmus, kas, pūšot ziemeļaustrumu vējam, iesniedzās tālu Baltijas jūrā un bija labi saskatāmi no satelītiem.

Piektdien satelītuzņēmumos vairs nebija redzami lieli dūmi, arī sestdienas rītā nav redzams liels piedūmojums.

Tā kā sestdien Ziemeļkurzemē prognozēta rietumu vēja pastiprināšanās brāzmās līdz 11 metriem sekundē, liesmas un piedūmojums var pastiprināties.

Saskaņā ar Eiropas Savienības programmas “Copernicus” apkopotajiem datiem jau līdz ceturtdienas vakaram izdegusī platība bija pārsniegusi 700 hektāru. Latvijas amatpersonas ziņoja par mazāku izdegušo platību – aptuveni 400 hektāru.

Pateicoties rietumu vējam, Kurzemes lielākajā daļā sestdien un svētdien gaidāma laba gaisa kvalitāte, lai gan iespējams pavisam neliels piedūmojums no Zviedrijas ugunsgrēkiem.

Sliktākā gaisa kvalitāte Valdgales ugunsgrēka ietekmē gaidāma Talsu, Kandavas, Mērsraga, Engures un Tukuma novadā.

LA.lv