×
Mobilā versija
Brīdinājums +12.7°C
Milija, Maiga
Svētdiena, 24. jūnijs, 2018
25. augusts, 2015
Drukāt

“Atbrauc padraudzēties, ne jau strādāt.” Atbilde lasītājai par internātskolām (10)

Foto - LETAFoto - LETA

“Cik valstī ir internātskolu audzēkņu?  Kāpēc viņus jau no mazotnes nemāca strādāt? Pašlaik laukos klīst šo skolu bijušie audzēkņi, alus pudele rokās. Jau trešajā paaudzē aug cilvēki, kas netiecas uz strādāšanu, pārtiek no pabalstiem. Bet kādam – tas ir, mums visiem – jau jāpelna viņiem tā dzīve. Kāpēc internātskolās nav palīgsaimniecības, kur bērnu no mazotnes radina pie darba? Laukos tādu pabērnu klīst ļoti daudz. Man tuvākā ir Dzirciema internātpamatskola. Dēla saimniecībā strādā puisis, pie viņa sestdienās brauc ciemos meitene no Irlavas bērnunama, viņa mācās skolā Dzirciemā. Viņai ir 17 gadi, atbrauc padraudzēties, ne jau strādāt. Anda Jaunpilī”

Izglītības kvalitātes valsts dienesta (IKVD) pārstāve Jana Veinberga atbild, ka 2014./2015. mācību gadā valstī bija akreditētas 60 speciālās izglītības iestādes ar 5857 audzēkņiem, tajā skaitā 45 internātpamatskolas: “Lielākajā daļā no tām pēc speciālās pamatizglītības programmas vai tās daļas (7., 8. klases) apguves tiek īstenota viena vai vairākas profesionālās pamatizglītības programmas. Apgūstot šīs programmas, skolas audzēkņi var iegūt pirmā līmeņa kvalifikāciju.” Dzirciema internātpamatskolā audzēkņi mācās programmā “Ēdināšanas pakalpojumi”, iegūstot kvalifikāciju “Pavāra palīgs”. Savukārt tie, kuri mācās galdniekdarbus, vēlāk var strādāt par galdnieka palīgiem.

“Profesionālās pamatizglītības programma “Ēdināšanas pakalpojumi” kopumā tiek īstenota 21 internātpamatskolā, programma “Koka izstrādājumu izgatavošana” – sešās internātpamatskolās,” teic J. Veinberga. “16 internātpamatskolās tiek īstenota programma “Mājturība”, kuras absolventiem tiek piešķirta kvalifikācija “Māj­kalpotājs”, 6 internātpamatskolās – programma “Būvdarbi”, kuras absolventiem tiek piešķirta kvalifikācija “Remontstrādnieks”.”

IKVD pārstāve pimetina, ka jautājums par palīgsaimniecības veidošanu pie skolas ir tās vadības un skolas dibinātāja kompetencē, jo tam nepieciešami resursi un personāls.

Pievienot komentāru

Komentāri (10)

 1. Manā skolas laikā pie skolas bija tā saucamais izmēģinājuma lauciņš un mums bija darbmācības stundas, kad gājām strādāt šajā lauciņā: ravējām, kaplējām, aplaistījām augus. Tur skolotājs mums mācīja pazīt kokus, augus u.tml.
  Kāpēc nevar arī tagad darīt tāpat?

 2. pēc dažām budzenēm Sibirija raud !
  .
  Ir tāda suga, ko tik ar sibirijām var valdīt !

 3. nu negrib tie bērni strādāt

 4. Internatskola..... Atbildēt

  Lasot komentarus nemaz nebrinos,ka jaunatne izaugusi Tikai patereetaaja. Pati maacijos imternaatskolaa un esmu pateiciga savai skolai un skolotajiem no Cieceres,ka esmu iemacita stradat un nopelnit sev iztiku!!!! Liels Paldies Jums Skolotaaji! Un ak vai kaa negribejaas iet uz virtuvi stradat,ne raveet vasaraas,ne rudens talkas braukt uz kolhoza lauka. Bet bija forshi,kad pashi sapelnijaam naudu ekskursijaam,vacot akmenus kolhoza laukos pec stundaam un pacelot visai klasei kopaa. Neatceros,ka kads butu “nomiris” no paarstradashanaas …..jaa un cik zinu,mani skolas biedri stradaa un ir labi iekartojushies dzivee.

 5. Varbūt tiem, kas mācās sniegt ēdināšanas pakalpojumus (un vispār arī visiem citiem bērniem), nenāktu par ļaunu uzzināt, no kurienes ēdiens vispār rodas? Īpaši tiem, kuri pilsētnieki. Viņi tak pazīst pienu tikai pudelēs un maizi jau sagrieztu veikala plauktā.

 6. 16 internātpamatskolās tiek īstenota programma “Mājturība”, kuras absolventiem tiek piešķirta kvalifikācija “Māj­kalpotājs” – atvainojiet, bet vai kads aizdomaajas, ka iegut kvalifikaciju Majkapotajs ir PAZEMOJOSHI?? 🙁
  kapec neviens nejautaa, Kadelj ir tiz zemas kvalitates kvalifikacijas ? potencialie bezdarbnieki kuri nespej izmantot savu superiigo “kvalifikaciju” itin nekur, ka d***su noslaucit 🙁
  nav brinums, ka sie berni nodzeras, jo jau skolaa vinjiem paraada, kadi ir cilveki vinjiem apkart. Ko sesi, to pljausi! 🙁

 7. Kāpēc LA ir tik ļoti korekta, ka atbild arī uz stulbiem jautājumiem? Lasītāja Anda sašutusi, ka pie puiša, kas strādā kādā zemnieku saimniecībā, sestdienās atbrauc ciemos 17-gadīga draudzene – un nestrādā! Lai kundze aiziet pie kādas savas draudzenes uz viņas darbavietu – veikalu, fabriku vai iestādi – un pastrādā! Bez darba līguma….
  Viena lieta, ja mēs bez atlīdzības palīdzam saviem lauku radiem vai draugiem. Bet te – lasītāja grib, lai nepilngadīga jauniete, bez darba līguma, bez instruēšanas par darba drošību svešā zemnieku saimniecībā ķertos pie darba! Lai šī meitene varētu tur strādāt, kaut vai pāris dienas, zemnieku saimniecības īpašniekam ar viņu jānoslēdz darba līgums, kā arī jāinstruē par darba drošību. Meitene ir nepilngadīga, tātad viņu varēs nodarbināt nepilnu darba dienu, ievērojot arī citas prasības, kas attiecas uz nepilngadīgajiem. Citādi z/s īpašnieku sodīs Valsts darba inspekcija un citas institūcijas! Vai z/s īpašnieks grib sev šādas nepatikšanas?

  • Pareizi! Latvijaa vecenes ir ljaunas maitas, kas tikai grib nostradinat bernunama cilvecinju, bet neko skaistu paradit vinjam, ka dzivee var but ari citadaak, nevis tikai rukaat par brivu un zinat, ka varbut pat nepabaros.. man zhel to bernu, loti gribetu morali kaut kaa vinjiem palidzet 🙁

  • Pareizi, pareizi, lai saimniece nemaz nedomā septiņpadsmitgadīgai dēla draudzenei, kas atbraukusi padraudzēties, pēc pusdienām palūgt palīdzēt nomazgāt traukus… bez darba līguma…

   • Te ir nianse. Viena lieta, ja meitene būtu atbraukusi ciemos pie pašas saimnieces, tad varētu jokot, kāpēc nepalīdz traukus nomazgāt. Taču viņa atbraukusi ciemos pie šīs z/s strādnieka – algota darbinieka, kurš te nav nekāds ģimenes loceklis un kuram tur nav nekādu tiesību saimniekot, bet jādara tikai tas, kas darba līgumā paredzēts un ko saimnieks liek.

Lasītāju aptauja
Ērika Oša zīmējums
Ēriks Ošs. Mainu 24. septembri pret 25. jūniju!

Saeima ceturtdien, 21.jūnijā, pieņēma likumu, kas paredz noteikt par brīvdienu 24. septembri, kad Latviju apmeklēs Romas pāvests Francisks. Likuma izmaiņas galīgajā lasījumā atbalstīja 68 deputāti, pieci bija pret, divi – atturējās, bet vēl astoņi balsojumā nepiedalījās. Ekonomikas ministrija iepriekš neatbalstīja šo ideju, sakot, ka Latgales uzņēmēji paši varot lemt par brīvdienu pāvesta vizītes laikā un ka viena valsts noteikta svētku diena valsts budžetam radot astoņu miljonu eiro zaudējumus. Jāpiebilst, ka šogad 23. un 24. jūnijs, kas saskaņā ar likumu ir svētku dienas, šogad iekrīt sestdien un svētdien, līdz ar to svinētājiem izpaliek papildu brīvdienas.

Vai jūs balsosiet par "Saskaņu" mācītāja Pētera Sproģa dēļ?
Draugiem Facebook Twitter Google+