×
Mobilā versija
Brīdinājums +14.5°C
Ludmila, Laimdots, Laimiņš
Piektdiena, 22. jūnijs, 2018
9. jūlijs, 2013
Drukāt

Strašuna: Eirozona sniedz mums makšķeri, bet zivis būs jāķer pašiem

LETALETA

Eiro ieviešana nav panaceja un nevarēs paglābt Latviju no dažādiem ekonomiskiem riskiem nākotnē. Tomēr tas var padarīt mūsu valsts tautsaimniecību mazāk ievainojamu pret iespējamiem satricinājumiem. Eirozona sniedz makšķeri, bet zivis būs jāķer pašiem, norāda “Swedbank” vecākā ekonomiste Lija Strašuna.

Sagaidāms, ka Latvijas ekonomikas izaugsme nākamgad atkal paātrināsies, pietuvojoties 5% atzīmei. To varētu veicināt ne tikai augošs ārējais pieprasījums, uzlabojoties ekonomiskai situācijai pasaulē, bet arī noskaņojuma uzlabošanās Latvijā, tai skaitā arī eiro ieviešanas dēļ, norāda ekonomiste.

Strašuna piebilst, ka prognozējams arī straujāks cenu kāpums – nedaudz virs 3% -, tomēr galvenais iemesls tam ir sagaidāms mērens izejvielu cenu pieaugums pasaulē un pakāpeniska vietēja cenu spiediena atsākšanas. Eiro ieviešana pati par sevi varētu pielikt klāt vien dažas desmitdaļas pie kopējās inflācijas.

“Eiro ieviešana nav panaceja un nevarēs paglābt Latviju no dažādiem ekonomiskiem riskiem nākotnē. Tomēr tas var padarīt mūsu valsts tautsaimniecību mazāk ievainojamu pret iespējamiem satricinājumiem – tam gan nepieciešams turpināt īstenot arī atbildīgu fiskālo politiku un ieviest strukturālās reformas,” uzsver Strašuna.

Viņa piebilst, ka eiro ieviešanai neapšaubāmi ir izmaksas, tomēr ilgākā laika posmā ieguvumi no eiro ieviešanas potenciāli ir lielāki, tiesa gan, ar atrunu, ka mums pašiem ir jābūt prātīgiem un jāspēj tos izmantot savā labā. “Par velti ir tikai siers peļu slazdā – tāpat būs smagi jāstrādā un jāprot aizstāvēt savas intereses. Eirozona sniedz makšķeri, bet zivis būs jāķer pašiem,” skaidro Strašuna.

Kā ziņots, Eiropas Savienības (ES) Ekonomisko un finanšu jautājumu padome (ECOFIN), kurā darbojas ES valstu finanšu ministri, šodien pieņēma galīgo lēmumu par Latvijas uzņemšanu eirozonā. Līdz eiro ieviešanai Latvijā atlikušas vēl 176 dienas – 2014.gada 1.janvārī Latvija kļūs par 18.eirozonas valsti. Pāreja no latiem uz eiro notiks saskaņā ar līdz šim Latvijas Bankas apstiprināto oficiālo kursu – viens eiro ir 0,702804 lati jeb 70,3 santīmi.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+