×
Mobilā versija
+15.1°C
Jurģis, Juris, Georgs
Pirmdiena, 23. aprīlis, 2018
16. aprīlis, 2015
Drukāt

Straujš kāpiens politikas virsotnē. Gruzijas prezidenta Margvelašvili portrets (1)

Foto - AFP/LETAFoto - AFP/LETA

Šodien Latvijā oficiālā vizītē ierodas Gruzijas prezidents Giorgijs Margvelašvili. Gruzijas prezidents tiksies ar Valsts prezidentu Andri Bērziņu un citām valsts augstākajām amatpersonām, noliks ziedus pie Brīvības pieminekļa, kā arī nolasīs publisku lekciju Latvijas Universitātē.

Filozofijas doktora G. Margvelašvili politiskā karjera piedzīvoja strauju kāpumu, kad pie varas Gruzijā nāca miljardiera Bidzinas Ivanišvili vadītā partiju grupa “Gruzijas sapnis”.

Deviņdesmito gadu sākumā G. Margvelašvili pelnīja iztiku kā gids Gruzijas kalnos un izvēlējās veidot akadēmisko karjeru. Tbilisi universitātē viņš ieguvis filozofijas doktora grādu. Divas reizes bijis Gruzijas publisko lietu institūta rektora amatā. Politikā G. Margvelašvili iesaistījās vien 2003. gadā, kad viņu savā partijā uzaicināja pazīstamā Gruzijas politiķe Nino Burdžanadze. Tomēr pēc Rožu revolūcijas un atkārtotām parlamenta vēlēšanām, kad “Burdžanadze – Demokrāti” apvienojās ar prezidenta Mihaila Saakašvili Apvienoto nacionālo kustību, G. Margvelašvili pameta aktīvo politiku. Vēlāk, 2008. gadā, viņa ceļi atkal uz laiku krustojās ar N. Burdžanadzi, kuras domnīcai viņš pievienojās, kad politiķe pameta Saakašvili politisko spēku. G. Margvelašvili nav bijis tiešas politiskās iesaistes miljardiera B. Ivanišvili vadītajā partiju “Gruzijas sapnis” kampaņā 2012. gadā, taču pašreizējais prezidents tolaik bieži publiski komentējis politiskos jautājumus, paužot atbalstu “Gruzijas sapnim”. Vēlāk viņš B. Ivanišvili vadītajā valdībā ieņēma izglītības ministra un arī premjera vietnieka amatu. Jau 2013. gada septembrī Rīgā B. Ivanišvili atzina, ka viņam padomā ir cienījams prezidenta kandidāts, nosaucot G. Margvelašvili vārdu. Vēlēšanās pašreizējais Gruzijas prezidents uzvarēja ar 62% vēlētāju atbalstu. Tiesa, līdz ar G. Margvelašvili stāšanos prezidenta amatā spēkā stājās arī konstitucionālā reforma, dodot lielāku varu premjeram, samazinot prezidenta pilnvaras.

Nesen, uzrunājot Gruzijas parlamentu, G. Margvelašvili norādīja uz dziļāku reformu nepieciešamību valstī, piemēram, ieviest efektīvāku pārvaldību. Prezidents arī secināja, ka valstī ir nepietiekamas ekonomiskās prognozēšanas spējas. Gruzijas vadītājs arī atzina, ka Krievija ir nopietna problēma valsts drošībai, piebilstot, ka Krievija pret Gruziju vērš propagandu, lai raisītu sabiedrībā šaubas par Gruzijas izvēli. Ārpolitiskajos uzskatos G. Margvelašvili ir par Gruzijas eiroatlantisko integrāciju, ar ko esot saistāma Gruzijas drošība un labklājība.

G. Margvelašvili ir divreiz precējies, un no pirmās laulības viņam ir meita Anna, kas studējusi Maskavā. Pašlaik viņš ir precējies ar meikapa speciālisti Maku Čičuu, un viņu ģimenē šogad piedzima dēls Teimurazs. Prezidents reti sniedz komentārus par savu privāto dzīvi. Zināms, ka viņš brīvajā laikā nodarbojas ar adīšanu. Gruzijas prezidents ir arī aktīvs mikroblogošanas vietnes “Twitter” lietotājs (@MargvelashviliG), kurā komentē notikumus par politiku, regbiju un dalās ar fotogrāfijām no savām ārvalstu vizītēm.

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

  1. Divas politiskās nulles satiksies kājiņās un dalīsies savā adīšanas vai tūrisma businesa pieredzē. Kāda velna pēc vēl to sarkano karjeristi Nino te jāreklamē? Ivanisvilis vēlēšanu kampaņas laikā lielai daļai veiksmīgi sagrizīja galvu ar lētās desas solījumiem un dārgām dāvanām sava dzimtā ciemata iedzīvotājiem. Pūlis sajuta svešus miljardus. Ja tie miljardi tapuši un apgrozās putlandē, tātad…

Draugiem Facebook Twitter Google+