×
Mobilā versija
Brīdinājums +17.9°C
Anšlavs, Junora
Piektdiena, 25. maijs, 2018
5. februāris, 2014
Drukāt

Straujuma: elektrības tirgus liberalizāciju varētu atlikt līdz gada beigām (8)

Foto - LETAFoto - LETA

Elektroenerģijas tirgus liberalizācija Latvijā varētu tikt atlikta vismaz līdz šā gada beigām, nevis tikt īstenota no aprīļa, šorīt telekanālā LNT pieļāva Ministru prezidente Laimdota Straujuma (V).

Politiķe atzīmēja, ka kopumā Latvijā samazinās trūcīgo cilvēku skaits, tomēr viņu satrauc gaidāmais elektroenerģijas cenu kāpums, kas sagaidāms pēc elektrības tirgus liberalizācijas.

“Vienotības” politiķe atzīmēja, ka Latvijai elektroenerģijas tirgus bija jāatbrīvo no nākamā gada, tāpēc viņai un citiem politiķiem esot radušies jautājumi, kāpēc liberalizācija notiek no 1.aprīļa, lai arī Latvijā nav alternatīvu spēlētāju, un vai pagarinājuma gadījumā Latvijā neienāktu kādi jauni spēlētāji. “Vienotība” gan bija starp tiem politiskajiem spēkiem, kas vien pirms pāris mēnešiem nobalsoja par elektroenerģijas tirgus liberalizāciju, tolaik neceļot skaļus iebildumus par liberalizācijas termiņu.

Straujuma juristiem un ekonomikas konsultantiem ir lūgusi izvērtēt gan iespējas atlikt elektrības tirgus liberalizāciju, gan iespējamos risinājumus.

Politiķe atteicās izteikt minējumus, kāds varētu būt elektrības cenas pieaugums gadījumā, ja liberalizācija tiks atlikta līdz gada beigām, pēc Saeimas vēlēšanām. Viņa vien cer, ka tas būs mazāks par pašlaik gaidāmajiem 40%.

Kā ziņots, koalīcijas partijās sākusies diskusija par iespēju mainīt elektroenerģijas tirgus liberalizācijas nosacījumus mājsaimniecībām vai citādi slāpēt gaidāmā cenu pieauguma ietekmi uz iedzīvotāju tēriņiem, liecina aģentūras LETA rīcībā esošā neoficiālā informācija.

“Vienotības” Saeimas frakcija šodien uzklausīs Reformu partijas (RP) politiski pārraudzītās Ekonomikas ministrijas (EM) pārstāvjus par 1.aprīlī gaidāmo elektroenerģijas tirgus liberalizāciju, aģentūrai LETA apliecināja “Vienotības” Saeimas frakcijas priekšsēdētāja vietnieks Edvards Smiltēns. “Vienotības” deputātiem esot radušies daudzi jautājumi, kas pamatā saistīti ar gaidāmo elektrības cenu pieaugumu iedzīvotājiem.

Zaļo un zemnieku savienības (ZZS) Saeimas frakcijas priekšsēdētājs Augusts Brigmanis aģentūrai LETA sacīja, ka arī ZZS satrauc gaidāmais elektroenerģijas cenu pieaugums pēc 1.aprīļa. Arī ZZS noteikti aicināšot pie sevis atbildīgos EM pārstāvjus.

Nacionālās apvienības “Visu Latvijai!”-“Tēvzemei un brīvībai”/LNNK (VL-TB/LNNK) līdzpriekšsēdētājs Raivis Dzintars norādīja, ka VL-TB/LNNK satraucas par gaidāmo elektrības cenu pieaugumu un plāno uzrunāt koalīcijas partnerus, lai kopīgi meklētu risinājumus.

RP valdes priekšsēdētājs Edmunds Demiters teica, ka par šo jautājumu RP neesot spriests, tomēr piebilda, ka satraukums par elektroenerģijas cenu pieaugumu ir jebkuram Latvijas pilsonim.

Visu četru koalīcijas partneru pārstāvji apgalvoja, ka viņu pārstāvētajos politiskajos spēkos vēl nav spriests par kādu konkrētu izmaiņu veikšanu spēkā esošajos normatīvajos aktos, kas nosaka elektrības tirgus liberalizāciju mājsaimniecībām.

Kā ziņots, no 1.aprīļa Latvijas mājsaimniecībām elektroenerģija būs jāpērk brīvajā tirgū. Elektrības cena atsevišķām mājsaimniecībām pieaugs pat par 40%.

Šobrīd divi tirgotāji ir atklājuši savus piedāvājumus. AS “Latvenergo” mājsaimniecībām elektrību tirgos par cenu no 16 līdz 16,9 centiem par kilovatstundu (kWh) atkarībā no elektroenerģijas patēriņa. Savukārt SIA “Baltcom TV” elektroenerģiju piedāvās par 16,1 līdz 16,8 centiem par kWh. “Latvenergo” arī plāno turpināt atbalsta programmu, daudzbērnu ģimenēm piešķirot vienreizēju dāvinājumu – 750 kWh elektroenerģijas bez maksas.

Patlaban, kamēr mājsaimniecības elektroenerģijas patēriņš nav pārsniedzis 1200 kilovatstundas, tiek piemērots tā dēvētais starta tarifs un maksa par elektrību ir 11,64 centi, bet pēc tam tiek maksāts tā dēvētais pamata tarifs jeb 15,15 centi par kWh.

Latvijas elektroenerģijas tirgus tiek pakāpeniski atvērts jau kopš 2007.gada. Patlaban brīvajā tirgū ir vairāk nekā 24 000 lietotāju – juridiskas personas, kas patērē ap 75% elektroenerģijas. Nodrošinot pilnīgu liberalizāciju, brīvajā tirgū tiktu iesaistītas arī visas mājsaimniecības jeb ap 847 300 lietotāju, kas patērē atlikušos aptuveni 25% elektroenerģijas.

Pievienot komentāru

Komentāri (8)

  1. Straujumas ,kundze! Vajag saukt lietas īstajos vārdos-Jāatliek uz gada beigām tāpēc,ka vēlēšanās šo elektrības tirgus liberalizāciju vēlētājs vēl nebūs aizmirsis un zinās kam “pateikties “ar savu biļetenu.

  2. Taisnība omei. Aicina samazināt elektroenerģijas patēriņu, lietojot energoefektīvas spuldzes, utt.Tai pat laikā tiek sodīti tie, kuri šos elektroenerģijas tēriņus ir samazinājuši.Un te ir redzama diskriminācija pēc viena parametra – patēriņa. Atļaušos atgādināt, kāda brēka tika sacelta tad, kad lidosta pēc tāda pat kritērija samazināja apkalpošanas cenās aviokompānijām, kuras atveda uz Rīgu noteiktu lielumu pārsniedzošu pasažieru daudzumu. Absolūti viens un tas pats abos gadījumos. Taču pēc valdošo domām vienā gadījumā tas ir pārkāpums, otrā normāla prakse. Tas pats būs ar siltumenerģiju – uzspiež māju siklināšanu un tūlīt palielinās cenu par siltumenerģiju, jo nopelnīt mazāk nav laba prakse

  3. Tā saucamā tirgus liberizācija, bez savienojuma ar Skandināvijas valstīm, ir vienkārša elektrības cenas celšana kas ļauj “uzvārīties”dažiem vietējiem censoņiem jo nekāda konkurece nepastāv.Liberalizācijas atlikšana ir izskaidrojama ar vēlēšanu tuvumu,partijas domā par saviem reitingiem.

    • Atliek vien piekrist un kas tas par tirgu pie vienas elektrorozetes? Mobiliet telefoni ir trijiem saimniekiem un tas labi. Es arī esmu pret elektrodēlēm ( arī puķkopju personā ) – Ķegums ražo, Latenergo tirgo un kam man vel kādam jāmaksā starp Latenergo un manu rozeti? Paldies grāmatvedim? Vai blēžu veicinātājam Latvijā? Es saprastu ja manā mājā būtu vel kādas 3 rozetes un tad izvēle – no Krievijas, no Lietuvas, no Igaunijas un vēl un vēl… bet nekā! Protams tās 3 rozetes ir nosacīti, bet gribu bez starpniekie ar viņu ”mazo” %.

  4. Ne atlikt,bet samazināt cenu un tiem,kas tērē mazāk elektrības arī mazāk jāmaksā.Kur tad paliek sauciens ekonomēt?!

  5. Ak protams. Vēlēšanu rezultātus samaitās. Tāpēc , izrādās , var pagaidīt. Rudenī, tad celsim, reizē ar apkures tarifiem, kas visi automātiski pieaugs. Vot mau ki.

  6. Straujuma tipiska ierēdne.Kāpēc man kaut kas jādara? Labāk lai dara citi pēc vēlēšanām, ļaujiet man mierīgi nosēdēt šos deviņus mēnešus.

    • Izgriez kor’kus un s’edi tums’a,gaidot 9 m’ene’sus-varb’ut jauns “Kegums piedzims!Un v’el padom’a par to,ka udesns un kanalizacija ari “‘pacels cenas”‘,jo pump’e ar elektr’ibu.

Draugiem Facebook Twitter Google+