×
Mobilā versija
Brīdinājums +24.1°C
Anšlavs, Junora
Piektdiena, 25. maijs, 2018
16. oktobris, 2014
Drukāt

Kaut Satiksmes ministrija iedalīta “Vienotībai”, pēc tās lūkojas arī ZZS (11)

Foto: LETAFoto: LETA

Visticamāk, ka piektdien topošajai koalīcijai izdosies sadalīt ministru portfeļus un premjera amata kandidāte Laimdota Straujuma atklāti pavēstīs, kāds varētu izskatīties nākamais Ministru kabinets. Vakar partijām vēl neizdevās vienoties, kura joma kuras partijas pārziņā nonāks. Viens no vadošajiem Nacionālās apvienības līderiem Raivis Dzintars atzina, ka izskatītos jocīgi, ja uzreiz būtu simtprocentīga piekrišana L. Straujumas piedāvājumam. “Partijas piekrita par 80 procentiem, par atlikušajiem 20 procentiem katrai partijai atsevišķi turpināsies diskusijas ar Straujumu, lai viņa piektdien varētu teikt galavārdu,” sacīja R. Dzintars.

Saskaņā ar Straujumas piedāvājumu “Vienotībai” jaunajā valdībā pienāktos premjera amats, kā arī atbildība par Finanšu, Ārlietu, Iekšlietu, Satiksmes, Izglītības un zinātnes ministriju. Zaļo un zemnieku savienībai (ZZS) grasās uzticēt Aizsardzības, Labklājības, Zemkopības un Ekonomikas ministriju. Visticamāk, ka ZZS saņems arī Saeimas priekšsēdētāja amatu, jo, kā sacīja “Vienotības” pārstāvji, ņemot vērā to, ka Latvija nākamgad būs ES prezidējošā valsts, otrs augstākais valsts amats ir jāuztic pieredzējušam politiķim. ZZS kandidāts šim amatam ir Guntars Daudze.

Nacionālajai apvienībai Straujuma vēlas uzticēt kultūras ministra, tieslietu ministra, vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministra, kā arī veselības ministra portfeli.

Ļoti iespējams, ka šāds sadalījums arī paliks, ja vien ZZS piekāpsies un vairs neuzstās, ka vēlas no “Vienotības” pārņemt Satiksmes ministriju, pretī dodot Ekonomikas ministriju. Satiksmes ministrijas pārziņā ir ne viens vien vērtīgs valsts uzņēmums, kurā plānots atjaunot padomes, kā arī apjomīgi ES fondu līdzekļi.

Jau iepriekš izskanējis, ka Ekonomikas ministriju varētu vadīt ZZS deputāte Dana Reizniece-Ozola, taču partijas pārstāvji vēlāk atcerējušies, ka deputātes dzīvesbiedrs ir ministrijas padotības iestādes Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras direktors Andris Ozols. D. Reiznieces-Ozolas uzvārds pieminēts arī saistībā ar citu ministriju portfeļiem, kurus ZZS bija noskatījusi. Pati deputāte teic, ka par šiem amatiem viņa uzzina no masu medijiem, nevis no partijas vadības. “Neesmu universāls kareivis, kurš ņem visu, ko tam piedāvā. Ja cilvēks tā rīkojas, tad viņš neder nekam. Tiesa, rakstīju partijas rīcības plānu, esmu iedziļinājusies daudzos jautājumos, bet tas nenozīmē, ka esmu gatava piekrist visam, ko man piedāvā ar masu mediju starpniecību,” sacīja deputāte.

ZZS Saeimas frakcijas priekšsēdētājs Augusts Brigmanis, paužot viedokli par savu viedo kolēģi, kurai varētu uzticēt dažādu ministriju vadīšanu, uzsvēra, ka Dana Reizniece-Ozola esot iespējamā ZZS premjera amata kandidāte, tāpēc viņai jāspēj iedziļināties daudzās jomās.

Sastādot iepriekšējās valdības, nereti tika norādīts, ka veselības ministram jābūt vienā partijā ar valdības vadītāju un finanšu ministru, bet tagad nostādne ir mainījusies. Visticamāk tādēļ, ka “Vienotība”, kura līdz šim apsaimniekoja Veselības ministriju, ir sapratusi, ka bez apjomīgām papildu naudas summām ministra krēslā nebūs kaut cik veiksmīgs neviens politiķis. “Tas, ka visiem trim ministriem jānāk no vienas partijas, ir jaunievazājums. Nekad šāda sasaiste nav bijusi obligāta, es nezinu, kurš to ir izdomājis. Pārī vienmēr liks premjeru un finanšu ministru,” tagad secina Ilze Viņķele, kas piedalās valdības veidošanas sarunās.

Nacionālā apvienība uzskata, ka papildu naudu medicīnai var atrast arī iekšējās šīs jomas rezervēs, tikai vajag prast sameklēt, un kā kandidātu veselības ministra portfelim nosauca bijušo Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas valdes priekšsēdētāju, Slimību kontroles un profilakses centra direktores vietnieku Dzintaru Mozgi. Taču L. Straujuma ir norādījusi, ka valdības ministriem nebūs daudz laika ieskrieties, jo īpaši tāpēc, ka no 2015. gada janvāra Latvija būs prezidējošā valsts ES un ministriem būs jābūt kompetentiem, lai pārstāvētu Latviju sanāksmēs. Neoficiāli zināms, ka viens no veselības ministra kandidātiem varētu būt arī Latvijas Sarkanā Krusta prezidents, bijušais veselības un labklājības ministrs Viktors Jaksons. “Veselības jautājumā finanses varētu būt īpaši sāpīgs aspekts, bet mūsu skatījumā tas ir Finanšu ministrijas kompetencē. Par to vēl diskutēsim. Visas puses ir paudušas gatavību kompromisiem, un tos arī meklēsim,” sacīja R. Dzintars.

Valsts prezidenta kanceleja vakar izplatīja paziņojumu, ka, izvērtējot 12. Saeimā ievēlēto partiju pausto nostāju un rīcību sadarbības veidošanas procesā Saeimas un valdības darbam, kā arī noslēdzot sarunu posmu ar visu Saeimā ievēlēto partiju pārstāvjiem, Valsts prezidents Andris Bērziņš atbalsta partijas “Vienotība”, Zaļo un zemnieku savienības un Nacionālās apvienības pausto gatavību uzņemties nākamās valdības veidošanu un pieteikt kopīgi izvirzītu kandidāti Laimdotu Straujumu nākamā Ministru prezidenta amatam. Prezidents oficiāli Straujumu kā valdības vadītāju varēs nominēt tikai tad, kad būs beigušās viņas pilnvaras pašreizējā Ministru kabinetā.

Tiekoties ar partiju pārstāvjiem, Valsts prezidents ir uzsvēris, ka neatliekami risināmie un Latvijas nākotnei stratēģiski nozīmīgākie jautājumi ir saistīti ar valsts fiskālo un nodokļu politiku, drošību, kā arī enerģētikas politiku ne tikai energodrošības, bet arī visas tautsaimniecības konkurētspējas skatījumā. Tie ir cieši saistīti ar iedzīvotāju dzīves līmeņa izmaiņām un iespēju samazināt joprojām notiekošo emigrāciju.

Pievienot komentāru

Komentāri (11)

 1. “Kaut Satiksmes ministrija iedalīta “Vienotībai”, un kurš tad bija tas Dalītājs?

 2. Buus forshi ,man varticeet!

 3. veselības ministriju lai vada Vienotība, tad viss būs kārtībā……

 4. ZZS .. vispār nepienākas neviens ministra amats. Pēdējie notikumi Ogres plūdos ir atklājuši, kā šie Lemberga .. visus šos gadus ir pārvaldījuši zemkopības nozari, tai skaitā, meliorāciju – visa nauda grūsta tikai čekistu un komunistu lielsaimniecībām. .. lai dodas brūvēt savu .. alu, pretējā gadījumā plūdos cietušie viņu noraus no krēsla ar varu.

 5. Iegrūst veselības sistēmu dziļāk un sačakarēt to pašos pirmsākumos neveica tikai šie kadri – Makarovs, Požarnovs, Jaksons!?????? TUR visu partiju DAKTERI – VESELĪBAS MINISTRI ,PIELIKUŠI SAVU ROKU… GRAUJOŠĀKAIS ir fakts, ka šo nozari vadījuši vienīgi ministri, pēc profesijas, ĀRSTI… UN tagad DRAUD VĒLVIENS NONSENSS – Izglītības un zinātnes ministre bŪŠOT deputāte Lolita ČIGĀNE!??? KAŠMARS, JA TĀ BŪS PATIESĪBA!? TAD ESAM TINTĒ LĪDZ AUSĪM AR VISU IZGLĪTĪBAS SISTĒMU, KUR MINISTRI MAINĪJUŠIES KĀ APAKŠBIKSES un DARBI NETIKA TURPINĀTI, BET KATRREIZ SĀKTI NO JAUNA!!!?…

 6. Veselības ministrija NOTEIKTI jāvada “Vienotības” kādam ministram!!! NOTEIKTI!!! Nekādā gadījumā NA jo:1) finanšu un veselības ministrijas ir CIEŠI saistītas,
  2) premjere uz laiku bija veselības ministre un ĻOTI labi pārzina šo nozari ar viesiem tās lielajiem ROBIEM,
  3) Ar NA var rasties NEVAJADZĪGI un LIEKI pārpratumi, jo ” Vienotības” finanšu ministrs naudu, tik ļoti nepieciešamo, var arī NEIEDOT AR NOLŪKU DISKREDITĒJOT NA kā ar politisku spēku, graujot tās autoritāti tautas acīs!??

 7. škiet ka tēvzemieši Makarovs,Pažarnovs un ierēdnis Jaksons, bija tie ,kas pašos pirmsākumos sačakarēja veselības sistēmu, tie jau nu neglābs, tikai iegrūdīs vēl dziļāk!

 8. Principā sadalījums pareizs.Nevar Lembergam atdot visas naudīgās ministrijas.ZS jau ir.tikai Lemberga kurpju šņorētāju komanda.Loģiskāk būtu,jaVARAM.vadītu reģionāli(pēc savas sūtības).NA varētu bloķēties ar reģionāļiem.Veselības ministrija ar tās problēmām javada tai partijai,kura vada valdību,vai vada finanšu ministriju.

 9. Cīņa par Satiksmes ministriju būs nežēlīga. Tik daudz labo vietu valdēs un padomēs, kur nevajag neko darīt, kā vien atnākt uz kārtējo sēdi un pēc špikera nobalsot. Bet alga tūkstošos! Un kur vēl pieklājīgie atbirumi no iepirkumiem, no Eiropas līdzfinansētajiem projektiem. Jābūt galvu saspiedušam, lai no tā visa atteiktos.

  • Valdees un padomees nedriikst likt saveejos, tajaas vietaas jaaliek speejiigi cilveeki, kas maak valsti virziit labklaajiibas virzienaa. Jau senaa legislatuuras periodaa ZSS paarnjemot kaadu ministriju atlaida vecos darbiniekus un salika tajaas vietaas pavisam atklaati saveejos. Par to rakstija Diena un tas bija ZSS beigu iesaakums.

   • Doma pareiza, bet nerealizējama – utopiska. Ideālas sabiedrības nav pēc būtības. Ja ne tu, tad noteikti atradīsies kāds cits, kurš ieliks amatā vajadzīgo cilvēku (radinieku, draugu, paziņu) jeb vienkārši cilvēku no malas pēc principa „tu man es tev”. To nav iespējams novērst. Vienīgi ko mēs varam, ja lēmējvarā ir vairākums, neradīt jaunus nekam nevajadzīgus amatus (barotavas). Bet šobrīd šim jautājumam nav vairākuma. Kā redzams ir tieši pretējais – tiek atjaunotas padomes lielajos valsts uzņēmumos. Nav izslēgts, ka tiks izveidota kāda jauna ministrija vai kāda cita valsts pārvaldes institūcija. Diemžēl.

Draugiem Facebook Twitter Google+