×
Mobilā versija
Brīdinājums +16.4°C
Rasma, Rasa, Maira
Trešdiena, 20. jūnijs, 2018
20. oktobris, 2014
Drukāt

Straujumas trešais piegājiens (6)

Gata Šļūkas zīmējumsGata Šļūkas zīmējums

Topošās koalīcijas partneri “Vienotība”, Nacionālā apvienība (NA) un Zaļo un zemnieku savienība (ZZS) šodien kārtējo reizi sēdīsies pie viena galda, lai uzklausītu nu jau trešo Laimdotas Straujumas (“Vienotība”) piedāvājumu atbildības jomu sadalījumam. Iepriekšējie divi tika noraidīti.

Pagaidām partijas vienojušās tikai sākt rakstīt valdības deklarāciju, lai process virzītos uz priekšu. Parasti gan deklarācijas raksta ministru amata kandidāti, bet, tā kā vairākām nozarēm to nemaz nav, tad partijas deleģēs savus pārstāvjus dokumenta veidošanai. Savukārt Straujuma informēs partnerus par savām prioritātēm saistībā ar valdības deklarāciju.

Partiju pārstāvji piektdien nevēlējās atklāt, kāds ir bijis Straujumas piedāvājums un tieši par kurām jomām vienošanās netika panākta. Tomēr viņi ir optimistiski par iespēju sa­sniegt kompromisu. Uldis Augulis (ZZS) pauda cerību, ka katra partija, aizejot mājās, atkal pārdomās premjeres piedāvājumus, bet Roberts Zīle (NA) uzskata, ka valdība top samērā normālā režīmā un citkārt šis process esot bijis daudz lēnāks un pretrunīgāks.

Pagājušo trešdien Straujuma piedāvāja sākotnējo atbildības jomu sadali jaunajā valdībā. Saskaņā ar to “Vienotībai” tiktu premjera amats, Finanšu ministrija (FM), Ārlietu ministrija (ĀM), Iekšlietu ministrija (IeM), Izglītības un zinātnes ministrija (IZM), kā arī Satiksmes ministrija. ZZS – Aizsardzības ministrija (AM), Labklājības ministrija (LM), Zemkopības ministrija (ZM) un Ekonomikas ministrija (EM), kā arī Saeimas priekšsēdētāja amats.

NA turpinātu vadīt Kultūras ministriju (KM), Tieslietu ministriju (TM), Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministriju (VARAM), kā arī uzņemtos atbildību par Veselības ministriju (VM).

“Vienotības” mēģinājums atkratīties no krīzē nokļuvušās veselības nozares izpelnījās kritiku, jo iepriekš partijas pārstāvji bija apgalvojuši, ka tai ir pienākums arī turpmāk vadīt VM. Āboltiņa piektdien atzina, ka partija to arī būtu gatava darīt.

Tikmēr NA stingri vēlas iegūt savā kontrolē vai nu Saeimas priekšsēdētāja amatu, vai IZM. Izglītības nozare tāpat kā veselība nav īpaši iekārota, bet šo ministriju “Vienotība” neatdos kaut vai tikai aiz bailēm, ka NA uzstādījumi par mācībām tikai valsts valodā izraisīs jaunus krievvalodīgo protestus (šā paša iemesla dēļ “Vienotība” izglītības ministra krēslu nav piedāvājusi nacionāli noskaņotajam partijas biedram Kārlim Šadurskim, bet “pielaiko” kādus liberālākus kandidātus, piemēram, Lolitu Čigāni). Toties nacionāļu izredzes iegūt Saeimas priekšsēdētāja amatu izskatās arvien reālākas. Neoficiāli kā iespējamā Saeimas priekšsēdētāja minēta līdzšinējā Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas vadītāja Ināra Mūrniece (NA). Arī pašreizējā parlamenta priekšsēdētāja Ābol­tiņa pēc vairākiem žurnālistu jautājumiem atzina, ka Mūrniece varētu vadīt parlamentu.

Savukārt ZZS, kas šajās vēlēšanās gandrīz dubultojusi savu deputātu skaitu Saeimā, negrib samierināties, ka papildus savām līdzšinējām ministrijām saņemtu tikai EM. Zaļzemnieki met acis uz divām treknajām resursu ministrijām – satiksmes un VARAM, ko pašreiz kontrolē attiecīgi “Vienotība” un NA, kas noteikti nevēlas tik viegli šķirties no šīm nozarēm.

Pievienot komentāru

Komentāri (6)

  1. Kāmēr vienotība būs pie ŠPRICES tikmēr, nekas Latvijā nemainīsies un cilvēki muks uz citām valstīm.

  2. Ja nav iespējams nolemt, kas sēdēs VARAM krēslā, vajag to sadalīt divās ministrijās: Vides aizsardzības ministrijā un Reģionālās attīstības ministrijā. Tad krēsli tiks abām partijām. Ja Veselības ministriju neviens negrib, tad to jālikvidē.

  3. Ko tur Lembergs maisās pa kājām?! Grib nogrābt sev gabaliņu kliņģera….Valdībā nav,lai tad nemaisās pa kājām…….

  4. VARAM ministriju vajadzeetu uzticeet Saskanai, varbuut viniem izdodas valdiibai pieraadiit, kas valdiibai ir jaakalpo savas tautas intereseem nevis ES komisaaru aprobezotajaam idejaam, kas ved LV izniiciibu.

Draugiem Facebook Twitter Google+