Pēteris Strautiņš
Pēteris Strautiņš
Foto: Edijs Pālens/LETA

Strautiņš: Apstrādes rūpniecības pieaugums šogad ir ar lejupejošu tendenci 0

Apstrādes rūpniecības pieaugums šogad ir ar lejupejošu tendenci, aģentūrai LETA atzina “Luminor” bankas ekonomists Pēteris Strautiņš.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
FOTO. Mākslīgais intelekts nosauc 10 pasaules pievilcīgākos vīriešus. Starp tiem – pretrunīgi vērtēts Latvijas politiķis
“Zeme tad trīcēs zem šo karu izvērsēju kājām!” Gaišreģis paredz Ukrainas kara uzvaras gadu
Kokteilis
“Citreiz pirms koncerta nepieciešams atgādināt ētiku un pieklājības etiķeti” – Madara Raabe vīlusies par koncertā Siguldā pieredzēto
Lasīt citas ziņas

Viņš norādīja – ja šā gada februārī ražošana vēl kāpa par 7,7% gada griezumā, tad jūlijā tikai 1,2%. “Tas ir vājākais kāpums kopš 2016.gada aprīļa, turklāt rezultāti ir ļoti kontrastaini,” piebilda ekonomists.

Viņš izcēla divas labus rezultātus uzrādījušas nozares, proti, auto daļu ražošanu un ķīmisko rūpniecību, kurās jūlijā pieaugums gada griezumā bijis attiecīgi 36,6% un 26,2%. Tāpat izcils rezultāts bijis kokapstrādē, kur uzrādīts pieaugums par 11%.

CITI ŠOBRĪD LASA

Turpretī vāji rezultāti bijuši vairākām nozarēm, kurām šogad kopumā klājies labi. Piemēram, nemetālisko minerālu ražošanā, kā arī iekārtu, mehānismu un darba mašīnu ražošanā.

“Jūlijā mīnusos gada griezumā nonākusi arī metālapstrāde, pirmajos septiņos mēnešos kopumā pieaugums, bet vājāks, nekā varēja gaidīt, par 6,3%. To ir grūti izskaidrot situācijā, kad strauji Latvijā un reģionā aug celtniecība un mašīnbūve – šīs nozares divi lielākie klienti. Jūlijs bija skarbs arī nozarei, kurai kopumā par šo gadu grūti priecāties – pārtikas pārstrādei, kurā kritums gada griezumā par 4,1%, kamēr gadā vidēji par 1,6%. Galvenais cēlonis ir kritums piena pārstrādē, ko daļēji varētu izskaidrot ar vienas rūpnīcas apturēšanu, kas, kā vēsta mediji, varētu atsākt darbību novembrī,” skaidroja Strautiņš.

Viņa vērtējumā, sagaidāmais apstrādes rūpniecības kāpums šogad pamazām plok. Eksporta sektoru kopumā glābj pakalpojumu eksports, kurā otrajā ceturksnī bija straujākais kāpums kopš 2012.gada sākuma. “Labi, ka apstrādes rūpniecības apgrozījums šogad audzis spēcīgi, tai skaitā jūlijā par 8,8%. Tas ļauj cerēt uz labiem uzņēmumu finansiālajiem rezultātiem un varbūt arī investīciju pieaugumu, par ko signalizē arī pirmā pusgada būvatļauju dati,” sacīja “Luminor” ekonomists.

Jau ziņots, ka šā gada jūlijā, salīdzinot ar 2017.gada jūliju, rūpniecības produkcijas apjoms pēc kalendāri izlīdzinātiem datiem salīdzināmajās cenās pieauga par 3,6%, liecina Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) dati.

Šā gada jūlijā, salīdzinot ar 2017.gada jūliju, apstrādes rūpniecības apgrozījums pēc kalendāri izlīdzinātiem datiem faktiskajās cenās pieauga par 8,8%. Apgrozījums vietējā tirgū pieauga par 9,8% un eksportā – par 8,2%, tai skaitā eirozonā – par 5,9%, bet ārpus eirozonas – par 10,3%.

Šā gada jūlijā, salīdzinot ar 2018.gada jūniju, apstrādes rūpniecības apgrozījums pēc sezonāli izlīdzinātiem datiem samazinājās par 1,6%. Apgrozījums vietējā tirgū pieauga par 1,6%, savukārt eksportā samazinājās par 3,3%, tajā skaitā pieaugums eirozonā bija par 0,1%, bet samazinājums ārpus eirozonas – par 7,6%.

Reklāma
Reklāma

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.