Kinorežisors Jānis Streičs piedalās grāmatas “Izslāpums. Olga Dreģe” atvēršanas svētkos Dailes teātrī.
Kinorežisors Jānis Streičs piedalās grāmatas “Izslāpums. Olga Dreģe” atvēršanas svētkos Dailes teātrī.
Foto – Leta

Streičs kļuvis par Rēzeknes Goda pilsoni 0

Pazīstamajam latviešu kinorežisoram, scenāristam, aktierim, rakstniekam, gleznotājam, publicistam un sabiedriskajam darbiniekam Jānim Streičam piešķirts apbalvojums “Rēzeknes Goda pilsonis”, aģentūru LETA informēja Rēzeknes pilsētas pašvaldības Sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja Laura Sondore-Strode.

Reklāma
Reklāma
“Zaļais kurss jau tepat pie sliekšņa,” plāno aizliegt malkas, brikešu un granulu apkuri 69
Māte ar šausmām atklāj, ka jaundzimušais bērns, par kuru viņa rūpējās slimnīcā, nav viņas bērns 19
Atradusies pirms 13 gadiem pazudusi meitene, kura savulaik neatgriezās mājās no skolas 15
Lasīt citas ziņas

“Rēzeknei kā būtiskai Latgales kultūrtelpas veidotājai ir svarīgi atzinīgi novērtēt Jāņa Streiča ieguldījumu Latgales un Rēzeknes kultūrtelpas veidošanā un latgaliskās identitātes stiprināšanā” – teikts pieteikuma vēstulē, kurā lūgts piešķirt Streičam apbalvojumu “Rēzeknes Goda pilsonis”. Izskatot saņemtos pieteikumus, Rēzeknes pilsētas domes deputāti atzinīgi novērtējuši izcilā latgalieša ieguldījumu un nolēmuši piešķirt viņam augstāko pašvaldības apbalvojumu.

Latvijas Republikas proklamēšanas 95. gadadienai veltītajā pasākumā, kas 18. novembrī notiks Latgales vēstniecībā “Gors”, šis apbalvojums Streičam tiks pasniegts oficiāli.

CITI ŠOBRĪD LASA

Rēzeknes un Latgales vārds Streiča dzīves gājumā ievijies, gan studējot Rēzeknes Pedagoģiskajā skolā, kuru viņš absolvējis 1955. adā, gan darbojoties amatierteātrī (studējot Latvijas Valsts konservatorijas Teātra fakultātē kā diplomdarbu viņš 1962. gadā Rēzeknes Tautas teātrī iestudēja Gunāra Priedes lugu “Jaunākā brāļa vasara”), gan arī veidojot virkni kinofilmu, kas iekļuvušas latviešu kino klasikas zelta fondā.

Viena no Latgalei īpašām filmām ir “Cilvēka bērns” (1991), kas filmēta Rēzeknes apkaimē un ne tikai iznesusi Latgales vārdu un latgaliešu valodu pasaulē, saņemot vairāku starptautisku festivālu balvas, bet arī stiprinājusi latgaliešu, tostarp rēzekniešu, nacionālo identitāti.

Streičs aktīvi iesaistās arī Rēzeknes pilsētas pasākumos un, būdams izcils Latgales kultūras vērtību glabātājs un popularizētājs, piesaista pilsētai plašu sabiedrības uzmanību. 2010. gadā Streičs piedalījās mākslinieku plenērā Rēzeknē, 2011. gadā – Rēzeknes pilsētas svētku pasākumos, kas bija veltīti filmas “Cilvēka bērns” uzņemšanas 20 gadu jubilejai, bet 2012. gadā Latgales Kultūrvēstures muzejā tika eksponēta viņa pasteļu izstāde “…kur basām kājām”.

Zīmīgi, ka Rēzeknē notikusi arī pati pirmā Streiča izstāde, kad viņš vēl mācījies Rēzeknes Pedagoģiskajā skolā. Vēlāk par Streiča gleznošanas skolotājiem kļuvuši arī novadnieki Osvalds Zvejsalnieks un Jāzeps Pīgoznis.

Streičs aktīvi atbalsta arī Latvijā pirmās reģionālās koncertzāles – Latgales vēstniecības “Gors” darbību. 2013. gada maijā ar filmu “Cilvēka bērns”, klātesot arī tās radošajai komandai, tika ievadīti koncertzāles atklāšanas pasākumi un Latgales filmu nedēļa. Neskatoties uz savu aizņemtību un cienījamo vecumu, Streičs savu padomu un atbalstu “Gora” komandai neliedz arī šobrīd.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.