×
Mobilā versija
Brīdinājums +22.1°C
Alberts, Madis
Pirmdiena, 18. jūnijs, 2018
30. novembris, 2015
Drukāt

Skolotāji parādījuši savu attieksmi pret valdības darbu. Kāda būs atbilde? (11)

Foto - Karīna MiezājaFoto - Karīna Miezāja

Izglītības sistēmā nepieciešamas pārmaiņas. To saka gan piektdien streikojošie, gan nestreikojošie pedagogi, gan arī izglītības un zinātnes ministre Mārīte Seile. Tomēr redzējums par to, kādas tad pārmaiņas nepieciešamas, acīmredzot atšķiras, un tieši tas izraisījis streiku, kurā piedalījās vairāk nekā 24 000 izglītības un zinātnes darbinieku.

Gaisotne piektdien streikojošajās skolās un bērnudārzos atšķīrās. Rīgas pirmsskolas izglītības iestādē “Ābecītis”, kurā viesojamies streika dienā, viena no audzinātājām rotāja gaiteni ar mirdzošām sniegpārsliņām. “Kad te ir bērni, grūti atrast laiku telpu dekorēšanai,” sacīja bērnudārza vadītājas vietniece un arodorganizācijas priekšsēdētāja Līvija Baļčūne. Viņas pašas adītie eņģelīši jau rotā gaiteņa griestus. Taču no paša rīta gan darbinieki ieradās sapulcē, kurā nolēma rakstīt vēstuli valsts augstākajām amatpersonām. Esot sajūta, ka vismaz Valsts prezidents pedagogu sāpi izprot.

“Pedagogu un valdības dialogs pēdējā laikā nav bijis veiksmīgs. Mēs gribam pierādīt, ka pirmsskola nav ne sliktāka, ne zemāka par citām skolām,” stāsta L. Baļčūne un rāda kaudzi vēstuļu, kas jau agrāk sūtītas valsts vadītājiem. Nekādu labumu gan tas nav devis. Pirmsskolu pedagogi joprojām valstī ir viszemāk atalgotie, kaut slodze viņiem ir lielāka nekā skolu pedagogiem. Kamēr bērnudārzos viena slodze ir 30 stundas, skolās tās ir vien 21 kontaktstunda. Bet algā bērnudārzu pedagogiem – tikai 450 eiro uz papīra (ar Rīgas domes piemaksu 30 eiro). Lai nopelnītu vairāk, daudzi bērnudārza audzinātāji strādā vēl kādā bērnudārzā. Jaunais pedagogu algošanas modelis arī pirmsskolu pedagogiem sola vidēji 680 eiro pirms nodokļu nomaksas. Tas, pēc L. Baļčūnes domām, tik un tā ir nepietiekami. Turklāt pašvaldības, kuras maksā algas lielākajai daļai pedagogu, nav gatavas dot pat šo algu pielikumu, ja vien valsts šos izdevumus nekompensēs. “Mēs tik ļoti iespringām, vai streika dēļ netiks pārkāptas bērnu tiesības, bet patiesībā tās ir pārkāptas ilgtermiņā, jo ar bērniem strādā pārstrādājušies pedagogi, kuru tiesības šādas samaksas dēļ arī ir pārkāptas,” tā L. Baļčūne.

Vienīgie mazie “Ābecīša” apmeklētāji piektdien bija pieci darbinieku bērni un mazbērni. Citi vecāki, izprotot pedagogu raizes, mazos atstājuši mājās.

Pievienot komentāru

Komentāri (11)

 1. Savu cinisko attieksmi jau valdība parādīja , sev pieliekot algas.Mūsu skolā uz papīra tādu algu nav, kā valdības pielikums.

 2. Skolotāju streikam bija izcils rezultāts: jau streika dienā algas vidēji par 700 eiro palielinājās….ministriem!

 3. laukos klasēs 2-4 bērni, algu grib pāri 800Eur, bērnudārzos grupā 20-28 bērni,skolas brīvdienu nav nekādu ,atbildība daudz lielāka,sola pāri 600Eur

  • ministrijas tiražetos melus. pirmkārt t”a nav un tāda alga ari nebus pie maz bērniem, ministrija melo lai tracinātu tautu un tu kā papagailis uzvilcies atkārto. lai konkrēti pasaka skolu , kur tā ir un kur alga bus 800 eiro

 4. skolotāji labāk lai atstrādā nobumbulētos brīvlaikus un augusta mēnesi.

 5. Būtu jau labi, ja skolotāji parādītu attieksmi ne tikai pret valdības darbu, bet arī attieksmē pret savu darbu, izglītojot jauno paaudzi, kurā, diemžēl, ir ne mazāk trūkumu, kā valdības attieksmē pret viņiem.

 6. Analizējot to “streika” norisi un skolotāju attieksmi pret streiku, tad es domāju, ka vienā mierā tiem skolotājiem var algas vēl samazināt par vienu trešdaļu. Atbrīvosies līdzekļi no kuriem valdības vīri un sievas pie katras no savām algām varēs pielikt vēl vismaz kādu tūkstoti.

 7. pēc lasītā, bet labs Atbildēt

  Kad Dievs deva tos 10 baušļus – īsi un skaidri rakstiti – tad IM Vienotības ministres vadībā dod savu garadarbu -n. lappuses un bez 7 Grūtupa ranga advokātiem to nesaprast…
  Jā un tas sākās jau kāda Piebalga laikā – papīri un izglītības vielas nesaprašanā…
  Jautājums – cik jau naudas izdots tam čikam=Intervijā LNT streika dienas vakarā ministre pieļāva, ka topošo skolotāju algošanas modeli nāksies mainīt.? Es savā sībiznesā čiku nevaru atļauties – tad man bankrots – bet ministre laiž droši – muļķīši samaksās ar nodokļiem…
  pilsonis.

 8. latvietis parastais Atbildēt

  atbilde bija jau streika dienā, kad valdiba sev pie algas piemata tā ap 600 eirišiem

 9. Valdība savu attieksmi pret skolotājiem un arī pret tautu parādīja- kamēr citi streikoja valdība lēma kārtīgi paaugstināt algas sev. Pie viena Straujuma stāstīja, ka prioritāte esot aizsardzība, bet budžetā aizsardzībai mazāj]k kā pagājušo gadu.

Draugiem Facebook Twitter Google+