×
Mobilā versija
Brīdinājums +22.1°C
Alberts, Madis
Pirmdiena, 18. jūnijs, 2018
12. jūnijs, 2014
Drukāt

Komisijai jālemj, vai Streļčenoks ir pieņemams vai izbrāķējams (10)

Foto: LETAFoto: LETA

Ministru prezidente Laimdota Straujuma LNT raidījumā “900 sekundes” paziņojusi, ka ģenerālprokurors Ēriks Kalnmeiers esot paudis gatavību vadīt komisiju, kas izvērtēs Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB) priekšnieka Jaroslava Streļčenoka atbilstību ieņemamam amatam. Pirms neilga laika ģenerālprokurors apgalvoja, ka pagaidām neesot pamata veidot šādu komisiju, jo prokurori pēc saņemtajiem iesniegumiem jau veicot vairākas pārbaudes KNAB. Kāds iemesls ir Kalnmeiera kunga nostājas maiņai?

Ģenerālprokurors Ministru prezidentei ir teicis, ja būs nepieciešams, tad var šo komisiju novadīt (komisiju veido valdība neatkarīgi no ģenerālprokurora viedokļa). Ģenerālprokurora atbilde Straujumas kundzei nenozīmē, ka tas ir atbalsta solis šīs komisijas veidošanai, it sevišķi pašreiz, nezinot kādi konkrēti pārkāpumi ir jāvērtē, skaidroja prokuratūras preses sekretāre Aiga Šēnberga.

Visi par Streļčenoku


Komisijā darbošoties Drošības policijas priekšnieks Jānis Reiniks, Satversmes aizsardzības biroja (SAB) vadītājs Jānis Maizītis, Nacionālās drošības komisijas priekšsēdētājs Valdis Zatlers un kāds no ministriem, jo to noteic likums. Līdzīga sastāva komisija tika izveidota 2011. gadā, lai no 13 kandidātiem atrastu piemērotāko KNAB priekšnieku. Šīs komisijas vadītāja Valsts kancelejas direktore Elita Dreimane toreiz teica, ka amata pretendentus atklāta konkursa divās atlases kārtās vērtēs nozares profesionāļi, nevis politiķi, kā tas bijis iepriekš, tādējādi būtiski uzlabojot esošo kārtību. Konkursa nolikumā esot skaidri noteikts iesniedzamo dokumentu loks, kas apliecina likumā noteiktās pretendentiem nepieciešamās prasmes. Kā zināms, uzvaru izcīnīja J. Streļčenoks. Pēc tam ar viņu tikās visas Saeimas frakcijas, arī Saeimas Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisija un visi kā viens atbalstīja lēmumprojektu par Streļčenoka iecelšanu KNAB priekšnieka amatā. Nu atklājies, ka nozares profesionāļi par galveno korupcijas apkarotāju izraudzījuši cilvēku, kura atbilstība amatam vairs neesot droša. Amatpersonām būs jātērē savs dārgais darba laiks, lai lemtu, vai Streļčenoks ir pieņemams vai izbrāķējams.

Godīgs, apņēmīgs un principiāls


Kad tām pašām amatpersonām, kuras Streļčenoku atzina par piemērotu KNAB vadītāju, bet tagad strādās komisijā, lai, visticamāk, atzītu, ka Streļčenoks vairs neder šim amatam, vaicāju, kā iespējams tik smagi kļūdīties, amatpersonas par to izvairījās runāt vai darīja to nelabprāt. Izņēmums ir toreizējais SAB priekšnieks Jānis Kažociņš.

Piemēram, DP priekšnieks J. Reiniks uz jautājumu, kā amatpersonas savā vērtējumā varējušas tā kļūdīties, ar savas preses sekretāres starpniecību atrakstījās: ” Drošības policija neveic KNAB darbības uzraudzību, tāpēc man patlaban nav tiesiska pamata publiski izvērtēt citas valsts institūcijas vadītāja darba kvalitāti.”

Toties no sava viedokļa izklāstīšanas nebaidījās J. Kažociņš: “Kā labi zināms, KNAB priekšnieka izvēle vienmēr bijis sarežģīts process – arī šajā gadījumā ideāla kandidāta nebija. Bija pamats sagaidīt, ka trešā konkursā kandidāti varētu būt vēl vājāki. Tomēr es uzskatīju, ka Streļčenoka kungs ir godīgs, apņēmīgs un principiāls. Jo vairāk, viņš pats nāca no KNAB kolektīva, kas viņa kandidatūru atbalstīja, un tādēļ uzskatīju, ka konfliktu iespēja ir zemāka nekā ar priekšnieku no ārpuses. Bija skaidrs, ka viņam trūkst vadības pieredzes, bet biju pārliecināts, ka ar kolēģu atbalstu viņš spētu veikt uzticētos uzdevumus. Kaut gan runāju savā vārdā, man nav pamata uzskatīt, ka citi komisijas locekļi bija citās domās. Turklāt Streļčenoka kungs jau kā KNAB darbinieks bija izgājis visas nepieciešamās drošības pārbaudes.

Jāatzīmē, ka pirmās pazīmes, ka viss nav kārtībā ar KNAB vadību, parādījās tikai 2013. gada pirmajā pusē. Tātad Streļčenoka kungs bija vadījis biroju jau pusotru gadu. Kādi bija konflikta iemesli, un vai pie tiem vainojams vadības stils vai kaut kas cits – tie ir jautājumi, uz kuriem vajadzētu atbildēt vērtēšanas komisijai. Ir skaidrs, ka pašreizējā situācija krietni atšķiras no tās, kāda bija 2011. gada novembrī, kad Streļčenoka kungs sāka vadīt biroju.”

Runā par politisku spiedienu


Savukārt KNAB priekšnieks uztur spēkā savu pausto viedokli par valdības vadītājas lēmumu veidot komisiju, kas vērtētu priekšnieka atbilstību ieņemamajam amatam. J. Streļčenoks: “Šādu soli uzskatu par mēģinājumu izdarīt politisku spiedienu, īpaši situācijā, kad ģenerālprokurors paudis viedokli, ka neesot pamata šādas komisijas izveidei. Birojs uzskata, ka publiski paustajai informācijai par KNAB darba kvalitātes pasliktināšanos nav pamata. KNAB ir regulāri sniedzis informāciju Saeimas atbildīgajai komisijai un Ministru kabinetam par savu darbu un tā rezultātiem. Līdz šim nav saņemtas norādes, ka biroja rezultatīvie rādītāji būtu pasliktinājušies. Tieši otrādi – saņemto iesniegumu skaits ir pieaudzis, kā arī birojs ir izstrādājis jaunas likumdošanas iniciatīvas.”

KNAB priekšnieks LNT raidījumā “900 sekundes” (10. jūnijs) atklāja, ka “birojā patlaban notiek pārbaudes par ļoti augstām amatpersonām, to skaitā bijušo Ministru prezidentu Dombrovska kungu. Un vēl varu pateikt, ka pašlaik birojā notiek pārbaude arī par pašas Straujumas kundzes iespējamo atrašanos interešu konflikta situācijā”.

Kamēr tiks vērtēts Streļčenoks, tikmēr darba grupai Valsts kancelejas direktores vadībā līdz gada beigām jāizstrādā grozījumi KNAB likumā, lai precīzi noteiktu KNAB amatpersonu juridisko statusu un Ministru prezidenta veiktās pārraudzības saturu, apjomu, reglamentētu biroja priekšnieka disciplināratbildību un veiktu citus labojumus. Līdz pat šim brīdim nav īsti saprotams pat tas, vai KNAB darbinieki atrodas dienesta vai darba attiecībās.

Pievienot komentāru

Komentāri (10)

 1. Kāpēc Kalnmeijers ar formāliem ieganstiem nostājas Streļčenoka pusē ? Atcerieties, kas un kā viņš tika
  izraudzīts šim amatam.

 2. Skaidrs par Lembergu, Brigmani un viņu partiju, skaidrs sen un visiem, par ko arī viņus izbalsoja.Traģiskāksis. ka ģenerālprokurors nepŗprotami nostājās Streļčonoka, nespējīga , ambicioza nejēgas, aizstāvībā. Tātad…

 3. Savas domas neesmu mainījusi – Strelčwenokam nav vietas kā KNAB vadītājam! Kā darbinieks viņš tur ir strādājis un tādam viņam ari bija JĀPALIEK!!! Ir bijušie padotie, kas tikusi par priekšniekiem, paliek neadvekāti un cenšas sāvu viduvējību pacelt uz augstākas latiņas pat bez attiecigās izglītības! Ir vadītāji, kuri vienkārši NECIEŠ izglītotakus un gudrākus padotos un Streļõčenoks ir viņs no tiem!!! Tā vien liekas, ka viņam ir uzdevums KNAB ar bezdarbību un strīdiem novest līdz izformēšanai, jo kopš tiek “bloķēts” Strīķes kundzes darbs, nav vairs NEVIENAS NOPIETNAS LIETAS!?? KĀDAM ir ĻOTI BAIL NONĀKT REDZES LOKĀ UN TĀDĒĻ JĀDEGRADĒ STRĪKES KUNDZE NESKATOTIES NE UZ TIESAS LĒMUMU VAI KO CITU!!! STREĻČENOKAM GALVENAIS padoto darba vērtējums ir ATSKAIŠU UZRAKSTĪŠANA, NEVIS OPERETĪVAIS DARBS, KO VĒLAS VEIKT STRĪĶE. NEVIENAM operetīvajam darbiniekam KATRU dienu nav laika raksīt atskaites. Strīķes darbs nav sēdēšana ( viņa pat pa KNAB telpām NEVAR pārvietoties un tiek ar NOLŪKU ierobežota !?)????????? KĀDU ATSKAITI VAR PRASĪT, JA CILVĒKS NĒVAR STRĀDĀT SAVU DARBU? Secinājums – ATSKAITE IR TIKAI STREĻČENOKA IEGRIBA, tai NAV NEKĀDAS NOZĪMES!!! Neizprotu ģenerālprokuroru attiecībā ne uz Streļčenoka atstāšanu vadītāja postenī pēc zemā darba vērtējuma, ne attiecībā pret JUTU STRĪĶI, kurai 10 gadus strādājot KNAB ir bijusi pielaide valsts noslēpumam un te PĒkŠŅI VAIRS NAV!????????

 4. Zigurds Mwežavilks Atbildēt

  Latvijas tautas vietnieku nama komunistiskās frakcijas ZZS ieliktenis Lenverga aizstavībi, kuru Juta Strīķe atmaskoja un Lambersg izglāgābās ar uzpērkamu ārstu izkārtotu iespēju visnekaunīgākā veidā simulēt slimo, tika norīkosts Lemberga sulainis sterļčonoks. šis viltnieks cīnās nevis ar korupciju, bet ar patieso korupcijas apkarotāju Jutu Strīki Ja Ministru prezidente to “neredz” tad jadomā kādas saistes viņai ia ar pieminēto komunistu sekretāru frakciju Saeiemā. Un ar mīksto varu no austrumiem.

  • wēžavilks par katru cenu cenšās aizstāvēt krievu aģenti KNABA. Tāpēc jau nekas nenotiekās, ka galvenais ir piegādāt informāciju kremlī ātri un precīzi.

 5. Vispirms vajag izvērtēt, vai tā Strīķe var palikt KNAB darbinieku rindās, jo šis jau nav pirmais priekšnieks ar kuru viņa nevar sastrādāties.

 6. Nepieņemams kā eirokomisārs ir Dombrovskis!

 7. Tads Reiniks un Dreimane izraudzījās pēc sava ģīmja un līdzības, Kažociņš – savā ārtautieša naivumā vienkārši uzķērās uz to darboņu āķa. Godkārīgi, tupi līdēji, kas spēj iefiltrēties amatos un noturēties tajos bez problēmām jau gadus 15. Neviens neredz un nezina, ko DP vispār dara, bet politiķi ar tās darbu ir apmierināti, nesaskata nekādas problēmas pat tajā, ka, lai nosegtu DP neizdarības tagad IeM taisa augšā jaunu kantori – Iekšējās drošibas biroju. KO tas Reiniks dara tai KNAB atlases novērtēšanas komisijā, ja viņš neko nejēdz no KNAB darba? Tā ir lielākā problēma, ka tā dēvētie atlases un izvērtēšanas guru ir nekompetenti izvērtējamā jautājumā.

  • Reiniks pašu jau sen vajadzēja patriekt, nevis ieslēgt komisijas sastāvā. Bet tas ka viņš darīs visu ko liks Vienotības kliķe.

 8. Domāju, ka tas birojs nevar normāli strādāt tāpēc ka nevienam nav skaidrs kāda starpība starp korupcijas novēršanu un apkarošanu

Draugiem Facebook Twitter Google+