×
Mobilā versija
+11°C
Marģers, Anastasija
Sestdiena, 21. aprīlis, 2018
4. maijs, 2012
Drukāt

Strīdīgās tomātu lietas izskatīšana atkal pārcelta

tomati2

Strīdīgās “tomātu lietas”, kuras dēļ izcēlās konflikts starp Rīgas dārzkopības kluba un Valsts augu aizsardzības dienesta (VAAD) pārstāvjiem, izskatīšana atkal atlikta uz nenoteiktu laiku, jo joprojām tiek gaidīta atbilde no Eiropas Komisijas (EK) par izmaiņām sēklu tirdzniecības normatīvos. Par to informēja Valsts augu aizsardzības dienesta (VAAD) pārstāvji.

Tā kā nepieciešamais atzinums no EK vēl nav saņemts, strīdā iesaistītās dārzniecības “Neslinko” īpašniece Elga Bražūne par to nav informēta, līdz ar to lietas izskatīšana tiek atkal atlikta, visticamāk, uz maija vidu, norādīja dienestā.

Kā ziņots, iepriekš 5.aprīlī plānotā atkārtotā lietas izskatīšana jau tika pārcelta par vienu mēnesi un tai vajadzēja notikt pirmdien, 7.maijā. Kā iepriekš informēja Bražūne, viņai adresētajā VAAD vēstulē kā atcelšanas iemesls minēta nepieciešamība iepazīties ar līdzīgu konfliktu risināšanas pieredzi Eiropas Savienībā un vairāku neskaidru jautājumu precizēšana saistībā ar sēklu apriti.

Savukārt Zemkopības ministrijā skaidroja, ka ministrija ir nosūtījusi jautājumu EK un esot svarīgi sagaidīt EK atbildi, lai izstrādātais grozījumu projekts normatīvajos aktos būtu atbilstošs EK skaidrojumam.

Kā ziņots, VAAD 27.februārī bija plānota dārzniecības “Neslinko” īpašnieces Bražūnes lietas izskatīšana, kurā dienesta darbinieki vēlējās uzklausīt selekcionāres skaidrojumu par tomātu šķirņu sēklu, iespējams, neatļautu tirdzniecību Rīgas dārzkopības kluba pasākumā 28.janvārī. Tikmēr kluba entuziasti Bražūnes aizstāvībai bija sarīkojuši protesta akciju, kā arī vēlējās klātienē vērot sēdes norisi.

Protestētāju skaļās uzvedības dēļ VAAD izsauca Rīgas Pašvaldības policijas darbiniekus, savukārt plānotā sēde tika atcelta uz nenoteiktu laiku.

Lai risinātu samilzušās domstarpības, Zemkopības ministrija 2.martā rīkoja diskusiju, kurā piedalījās ministrijas un VAAD pārstāvji, zinātnieki, selekcionāri, stādu audzētāju organizāciju pārstāvji, kā arī tirgotāji. Diskusijas noslēgumā tika nolemts izveidot darba grupu, kas strādās pie grozījumiem normatīvajos aktos saistībā ar augu šķirņu kolekcionēšanu un izplatīšanu.

Kā “Nozare.lv” informēja ministrijas pārstāvji, darba grupas sanāksme notika marta nogalē un tajā tikuši pieņemti izskatīšanai dārzkopju priekšlikumi saistībā ar šķirnes sēklu apriti.

Kā jau iepriekš “Nozare.lv” stāstīja VAAD direktores vietnieks Raivis Grosbārdis, konflikts starp audzētājiem un VAAD sācies 28.janvārī, kad Rīgas dārzkopības kluba pasākumā konstatēta nepārbaudītu sēklu tirdzniecība, sēklu saiņojuma marķējuma neatbilstība normatīvo aktu prasībām un nereģistrētu šķirņu tirdzniecība. Kā akcentēja Grosbārdis, lielākā daļa šķirņu, ko izplata dārzniecība, ir Krievijas Federācijā izveidotas un aizsargātas šķirnes.

Tikmēr VAAD Sēklu kontroles departamenta direktore Velta Evelone “Nozare.lv” sacīja, ka konstatētie pārkāpumi vienā sēklu tirdzniecības vietā nebūt nenozīmē to, ka vairs nebūs iespējams iegādāties tomātu sēklas.

“Eiropas Savienības dārzeņu šķirņu katalogā ir vairāk nekā 3000 tomātu šķirņu, pietiekami liels klāsts, no kā izvēlēties. Sēklu veikali, lielveikali, kur šīs sēklas tiek tirgotas, turpina savu darbu un tirgo tomātu sēklas. Ja kāds uzņēmums grib tirgoties ar Krievijas sēklām, jāiziet noteikta procedūra – jāiegūst šķirnes īpašnieka atļauja, jāveic šķirnes reģistrācija un pēc tam jāveic šķirnes uzturēšana Latvijā vai jebkurā citā Eiropas Savienības valstī,” sacīja Evelone.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+