Foto: SHUTTERSTOCK

Kaimiņš iznīcina robežzīmi: kā rīkoties šādā gadījumā? 1

Man pieder zemes gabals. Kaimiņš iznīcināja robežzīmi, bet kā jārīkojas man? Reiz lasīju žurnālā, ka jāraksta sūdzība Valsts zemes dienestam, un tālāko kārto kaimiņš. Vai tā ir? Tas pats kaimiņš pirka zemi un māju. Vai pirms darījuma veikšanas pārdevējam vajadzēja veikt zemes kadastrālo uzmērīšanu, pieaicinot sertificētu mērnieku un uzaicinot visus kaimiņus – pierobežniekus? Ja mums ar kaimiņu ir domstarpības par zemes platību, vai Valsts zemes dienestam ir jādod man paskaidrojumi un pierādījumi?
 AIJA RĪGĀ

Reklāma
Reklāma
Mistika: pie Ukrainas robežas atvēries milzīgs krāteris, ko dēvē par “portālu uz pazemes pasauli” 32
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 sieviešu un 5 vīriešu vārdus, kas nes laimi to īpašniekiem 24
Putins ir izmēģinājis jaunu “superieroci”, kādu pasaule “vēl nav redzējusi” 154
Lasīt citas ziņas

Ja robežzīmes iznīcinātas, zemes īpašniece var tās atjaunot, uzaicinot sertificētu mērnieku. To, kā jārīkojas šādos gadījumos, var uzzināt Ministru kabineta 2007. gada 20. marta noteikumos Nr. 182 par nekustamā īpašuma objekta noteikšanu. Robežu noteikšanu, apsekošanu vai atjaunošanu veic sertificēts mērnieks. Par šiem darbiem maksā zemes īpašnieks, kurš tos pasūtījis. Ja pierobežnieki spēj vienoties, viņi robežzīmju atjaunošanas izdevumus var segt kopīgi.

Uz šo pasākumu ne vēlāk kā 10 dienas iepriekš mērnieks uzaicina gan zemes īpašnieku (ierosinātāju), gan pierobežniekus. Uzaicinot personīgi, ierosinātājam un pierobežniekam izsniedz pavēsti, kas noformēta atbilstīgi šo noteikumu 7. pielikumam. Pavēstē mērnieks norāda tās numuru, darbu veidu – zemes robežu apsekošanu, atjaunošanu vai noteikšanu, ierašanās datumu, laiku un adresi. Pavēstes saņēmējam jāparaksta tās pasaknis. Ierodoties jāņem līdzi pase, bet pilnvarotajai personai – arī notāra apstiprināta pilnvara. Ja pierobežnieks neierodas, darbus veic bez viņa klātbūtnes.

CITI ŠOBRĪD LASA

Ja zemes robežas tika noteiktas ierādot, pircējam bija tiesības prasīt, lai pārdevējs pirms darījuma slēgšanas veic instrumentālo zemes kadastrālo uzmērīšanu, kas ļauj precīzāk noteikt zemes platības. Iespējams, tāpēc kaimiņiem radās domstarpības par zemes platību, jo tagad, veicot kadastrālo uzmērīšanu ar precīziem mērinstrumentiem, zemes gabala platība var izrādīties nedaudz lielāka vai mazāka, nekā tā noteikta agrāk. Taču tas nedod tiesības pārbīdīt robežas! Mūsu žurnāla šā gada 24. marta numura rakstā “Robežu pārbīdīt nav vienkārši” ir publicēta tabula, kurā norādītas pieļaujamās platību atšķirības.

Konsultējusi Valsts zemes dienesta Zemes pārvaldības procesu daļas vadītāja Judīte Mierkalne

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.