×
Mobilā versija
Brīdinājums +21.4°C
Emīls, Egita, Monvīds
Ceturtdiena, 21. jūnijs, 2018
5. janvāris, 2013
Drukāt

Studenti darbam AIP virzīs RTU pārstāvi

Foto-LETAFoto-LETA

Latvijas Studentu apvienība sestdien, 5.janvārī, darbam Augstākās izglītības padomē (AIP) nolēma virzīt Rīgas Tehniskās universitātes Studentu parlamenta prezidentu Juri Iljinu (attēlā).

LSA bija jāizvēlas starp diviem jauniem kandidātiem – Iljinu un Liepājas Universitātes Studentu padomes pārstāvi Pāvelu Juru, jo iepriekš izvirzītais – LSA prezidents Edvards Ratnieks – neieguva uzticību balsojumā parlamentā.

Katram no kandidātiem tika dota iespēja izklāstīt savu motivāciju un vēlmi pārstāvēt studentus AIP. Jurs savas uzstāšanās laikā uzsvēra, ka studentu interesēm ir jābūt pārstāvētām vienmēr un visur. Viņš uzrunā domniekiem izteicās, ka AIP ir jācenšas rast iespēju veidot sadarbību un dialogu ar Robertu Ķīli, kā arī izteica priekšlikumu, ka studentu virzītajam pārstāvim AIP ir jāinformē pašpārvaldes par augstākās izglītības institūcijās notiekošo un jāiesaista tās priekšlikumu izstrādē.

Iljins savu runu sāka ar norādi, ka 2013.gadā studentus gaida vairāki izaicinājumi. Kā dažus no tiem kandidāts minēja valodu jautājumu, augstākās izglītības eksportu, starptautisko sadarbības programmu tīkla attīstīšanu, kā arī uzsvēra, ka nepieciešams plānot, kā esošos studentus noturēt Latvijā, lai par savu pamatstudiju vietu viņi izvēlētos tieši šo valsti. Tāpat Iljins uzsvēra, ka reformas notiks agri vai vēlu, taču studentu spēkos ir ietekmēt to gaitu un panākt, lai tiktu ievērotas viņu intereses. Viņš atzina, ka AIP priekšlikumi pārmaiņu procesā ir svarīgi, lai tās būtu kvalitatīvas, nodrošinātu augstākās izglītības pieejamību ikvienam, kā arī veicinātu augstskolu konkurētspēju.

LSA Akadēmiskā virziena vadītājs Mikus Dubickis pirms balsošanas uzsvēra, ka ir būtiski, lai students tiktu uztverts nevis kā klients, bet gan partneris, tāpēc pārstāvim AIP būs jānodrošina atgriezeniskā saite ar studentiem un jācenšas rast sadarbības iespējas ar ministru, kurš pats neapmeklē AIP sēdes.

Aizklātā balsojumā 21 domnieks izteica atbalstu Iljinam, bet 5 – Juram. Pret Iljinu balsoja 9 domnieki, savukārt pret Jura kandidatūru – 25 LSA domnieki.

Pēc vēlēšanām Ratnieks abus kandidātus atzina par ļoti spēcīgiem un amatam atbilstošiem. Ratnieks izteica pateicību LSA domei par to, ka tā izteikusi viņam uzticību un iepriekšējā domes sēdē deleģējusi otram pilnvaru termiņam AIP.

Iljins, runājot par redzējumu par izglītības ministra Roberta Ķīļa rosinātajām reformām, aģentūrai LETA sacīja, ka pievienojas LSA nostājai šajā jautājumā, proti, ka reformas augstākajā izglītībā ir nepieciešamas, bet jautājums ir par to, kādas reformas un ko ar tām vēlas sasniegt. Viņaprāt, pašreiz piedāvātās ministra ieceres nav pietiekami apspriestas.

Iljins neparedz grūtības sastrādāties ar ministru un sadarbība varētu būt konstruktīva. Viņš padomē sola pārstāvēt tās nostājas, kas ir svarīgas LSA un visiem studentiem. Iljins akcentēja, ka ir svarīgi panākt, lai Latvijā būtu pēc iespējas kvalitatīvāka augstākā izglītība un lai studentu konkurētspēja pasaulē būtu pēc iespējas lielāka.

Iljins atklāja, ka nepiekrīt vairākiem ministra uzstādījumiem, ko viņš vēlas īstenot reformās. Galvenie iebildumi esot pret finansēšanas modeli, ka Latvijā augstākā izglītība būtu jāfinansē pēc kreditēšanas principa. Viņaprāt, pareizākais būtu virzīties uz Skandināvijas un vairāku citu valstu modeli, kur ir bezmaksas augstākā izglītība kvalitatīvajās studiju programmās.

Tāpat neapmierinot izskanējusī iecere augstskolās Senātus aizstāt ar padomēm, jo tajās zudīšot iespēja studentiem pilnvērtīgi pārstāvēt savas intereses.

Trīs svarīgākās lietas, kurām Iljins iecerējis pievērst uzmanību AIP, ir studiju kvalitāte augstākajā izglītībā, augstskolu konkurētspēja un augstākās izglītības pieejamība. Viņaprāt, augstskolās būtu jāiestrādā tāds pasniegšanas formāts kā atvērtās lekcijas, lai ikvienam būtu iespējams novērtēt studiju programmu kvalitāti.

Iljins uzskata, ka viņam ir pietiekami liela pieredze saistībā ar augstāko izglītību iegūta vadot studentu organizācijas. Viņš pastāstīja, ka RTU Studentu parlamentā jau ilgstoši darbojas un arī LSA strādājis vairākos amatos. Iljins ieguvis bakalaura grādu inženierzinātnēs, siltumtehnikas un enerģētikas specialitātē un šobrīd studē ražošanas vadību.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+