Latvijā
Izglītība

Studenti: “Kur tad palikuši solījumi?” 16

Foto – Edijs Pālens/LETA

Jaunais studiju gads ar neziņu sācies 16 topošajiem psiholoģijas maģistriem, kuri iepriekš mācījās Rīgas Pedagoģijas un izglītības vadības akadēmijā (RPIVA), bet nu pēc akadēmijas likvidācijas nonākuši Latvijas Universitātē (LU).

RPIVA likvidācijas procesā izglītības un zinātnes ministrs Kārlis Šadurskis vairākkārt apgalvoja, ka studenti no šīm pārmaiņām necietīs. Piemēram, reaģējot uz RPIVA studentu protestiem pret IZM lēmumu, ministrs sacīja: “Ikviens varēs turpināt studijas tāpat kā līdz šim, arī visās astoņās filiālēs un tajās studiju programmās, kas ir izvēlētas. Tiks saglabātas gan budžeta vietas, gan nemainīga studiju maksa.”

Taču, kā stāsta psiholoģijas maģistrantūras 2. semestra studente Iveta Ādamsone, viņai un viņas kursabiedriem, kuriem iepriekš RPIVA bija valsts apmaksātas studiju pro­grammas, augustā LU piedāvāts parakstīt studiju līgumu, kurā cita starpā studenti apņēmušies jau līdz 15. septembrim samaksāt 245 eiro – studiju maksu par vienu mēnesi. Tobrīd studentiem sacīts: ja budžeta vietas būs, vēlāk varēs slēgt līguma papildinājumu. Studenti apzinājušies, ka budžeta vieta nav garantēta, jo jaunā studiju gadā to var būt mazāk nekā iepriekš, taču tagad kursabiedri aptvēruši, ka strauji tuvojas samaksas termiņš, bet budžeta vieta nav piedāvāta nevienam. “Kā tas ir iespējams? Kur tad palikuši solījumi, ka studenti necietīs?” vaicā I. Ādamsone. “Tagad studenti domā, ko darīt, vai palikt studēt, vai ņemt akadēmisko gadu vai arī pieprasīt studiju kredītu? Bail, ka kurss izklīdīs un atlikušajiem būs jāsāk studijas kopā ar līdzšinējiem LU studentiem, taču tad noteikti studiju procesā būs būtiskas pārmaiņas.” Bažas vairo tas, ka kādam no kursabiedriem LU tā arī pateikts – no RPIVA pārnākušajiem psiholoğijas mağistru studijām valsts budžeta dotācija nav piešķirta.

Savukārt LU studiju departamenta vadītāja Jūlija Stare sacīja, ka “šobrīd vēl notiek saskaņošanas process un nevienā brīdī studentiem nav teikts, ka budžeta vietu nebūs”. RPIVA tiek likvidēta no 1. oktobra, tad arī finansējums budžeta vietām nonākšot LU makā, taču studijas atsāksies jau pirms oktobra. J. Stare solīja, ka dienas gaitā LU sniegs plašāku skaidrojumu, tomēr tādu neizdevās sagaidīt. K. Šadurska padomnieks Mārtiņš Langrāts sacīja, ka ministra solījumi par budžeta vietu saglabāšanu ir nostiprināti arī valdības rīkojumā par RPIVA likvidāciju. Tāpēc “visām iesaistītajām pusēm uzdots skaidrot šo situāciju”.

LA.lv