×
Mobilā versija
+4°C
Jurģis, Juris, Georgs
Pirmdiena, 23. aprīlis, 2018
3. septembris, 2012
Drukāt

Studentiem trūkst īres dzīvokļu

Foto - Dainis BušmanisFoto - Dainis Bušmanis

Pēc nekustamo īpašumu tirgus lietpratēju vienprātīga atzinuma, Rīgā joprojām saglabājas īres dzīvokļu deficīts – pieprasījums pēc tiem krietni pārsniedz piedāvājumu. Kaut arī īres cenas vēl nesasniedz to līmeni, kāds bija pirms saimnieciskās krīzes, dzīvokļu trūkums ļauj izīrētājiem tās pakāpeniski paaugstināt. 


Nekustamo īpašumu īres un nomas uzņēmuma “Rent In Riga” valdes loceklis Jānis Lipša saka, ka viens iemesls cenu kāpumam ir jaunu dzīvojamo namu būvniecības apsīkums. Savukārt agrākos laikos celto dzīvokļu īpašniekiem, kuri varētu tos izīrēt, trūkst naudas remontam un labiekārtošanai. Otrs būtisks iemesls – pēdējos gados ļaužu ienākumi ir samazinājušies. Jaunajām ģimenēm vairs nav iespēju nopirkt dzīvokli, banku hipotekāro kredītu noteikumi kļuvuši stingrāki, tāpēc atliek pajumti īrēt.

Nekustamo īpašumu tirdzniecības uzņēmuma “Latio” īres nodaļas vadītājs Ģirts Krūmiņš spriež, ka uz rudens pusi īres dzīvokļu pieprasījumu palielina jaunieši, tostarp daudzi no ārzemēm, kuri vēlas studēt, piemēram, Rīgas Stradiņa universitātē.

 

Centrā prasa 
labus dzīvokļus

Uzņēmuma “Baltic Sotheby’s International Real­ty” līdzīpašnieks un valdes priekšsēdētājs Vestards Rozenbergs vēsta, ka Rīgas centrā sevišķi trūkst labu dzīvokļu, kaut arī to cenas ir ievērojami augstākas nekā mikrorajonos vai galvaspilsētas pievārtē.

Īrnieki, kuru pulkā ir daudz ārzemnieku, prasa, lai dzīvoklis būtu izremontēts, ar visām ērtībām, atjaunotā vai nesen celtā, apsargātā namā ar iespēju novietot auto. Vestards Rozenbergs atzīst, ka neremontēti dzīvokļi ir viens no galvenajiem iemesliem, kas ierobežo piedāvājumu skaitu.

 

Pašlaik Rīgas centrā ļoti labu īres dzīvokļu cenas svārstās no 12 līdz 15 eiro (aptuveni astoņi līdz 12 lati) par kvadrātmetru mēnesī. Taču klusajos galvaspilsētas centra rajonos un Vecrīgā, piemēram, Martas, Vaļņu, Vāgnera, Alberta un Vīlandes ielu īres namos, tās var būt vēl augstākas.

 

“Latio” pārstāvis Ģirts Krūmiņš saka, ka Rīgas centrā visbiežāk meklē labiekārtotus, mēbelētus vienas, divu un trīs istabu dzīvokļus līdz 80 kvadrātmetru platībā. Šādus dzīvokļus izīrē par 350 līdz 600 eiro (ap 250 līdz 420 lati) mēnesī, neskaitot komunālos izdevumus.

Arī pēc “Latio” aplēsēm, pilnīgi atjaunotos un jaunajos namos Vecrīgā mēneša īres cenas ir ap 14 līdz 15 eiro (ap 10 līdz 12 lati), klusajā centrā – 12 līdz 13 eiro (ap astoņiem līdz deviņiem latiem), tuvāk centram – astoņi līdz deviņi eiro (apmēram pieci līdz seši lati), tālāk no tā – septiņi līdz astoņi eiro (ap četriem līdz pieciem latiem) par kvadrātmetru. Neremontētos mūra namos īres cenas ir apmēram uz pusi zemākas.

 

Mikrorajonos cenas ievērojami zemākas

Pēc īres tirgus lietpratēju atzinuma, lielākā daļa vietējo iedzīvotāju ar maziem un vidējiem ienākumiem var atļauties īrēt pajumti Rīgas mikrorajonos vai pilsētas nomalēs. Kā lēš “Latio” pārstāvis Ģirts Krūmiņš, padomju laikmeta apbūves namos dzīvokļu īres cena pašlaik ir vidēji 3,7 eiro (aptuveni 2,50 lati) par kvadrātmetru mēnesī, neskaitot komunālos izdevumus. Vasaras otrajā pusē tā pat mazliet pieaugusi, ņemot vērā mācību un studiju laika sākumu.

Viņaprāt, cilvēkam, kurš spēj nopirkt dzīvokli kādā padomju apbūves sēriju namā, pašlaik ir izdevīgi to izīrēt, jo par pašreizējām īres cenām šāds ieguldījums noteiktā laikposmā atmaksātos. Cita lieta – vai pēc tam šādu dzīvokli būtu iespējams pārdot, ņemot vērā nama nolietojumu, jaunu dzīvokļu celtniecību un citus apstākļus.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+