×
Mobilā versija
Brīdinājums +17°C
Bernhards, Boriss, Rojs
Pirmdiena, 20. augusts, 2018
21. septembris, 2017
Drukāt

Students varēs aizņemties vairāk (1)

Studenti. Ilustratīvs attēls. Foto - LETAStudenti. Ilustratīvs attēls. Foto - LETA

Studiju un studējošo kredīta ņēmēji parasti kredītu bankām atmaksā godprātīgi, tomēr pērn strauji pieauga neatmaksāto kredītu skaits, liecina Studiju un zinātnes administrācijas (SZA) sniegtā informācija.

Pagājušajā nedēļā valdība grozīja kārtību, kādā tiek izsniegts, atmaksāts un dzēsts studiju un studējošā kredīts. Kā zināms, šos kredītus izsniedz kāda no bankām, tos galvo gan valsts, gan kāds cits studenta piesaistīts galvinieks. Ja students vai galvinieks kredītu kādu iemeslu dēļ neatmaksā, tas jādzēš valstij.

Valdībā kredīta izsniegšanas noteikumos nu iekļāvusi nosacīju bankām, kas izsniedz studiju un studējošā kredītu, visa kredīta atmaksas laikā sekot, vai galvinieks joprojām nepieciešamības gadījumā spēs segt kredītu. Ja galvinieks miris vai neatbilst galviniekam izvirzītajām prasībām, bankai jārosina galvinieka nomaiņa. Ja kredītņēmējs neatradīs citu galvinieku, bankai būs tiesības atprasīt kredīta pirmstermiņa atmaksu.

SZA sniegtā informācija liecina, ka valstij jāatmaksā tikai maza daļa kredītu. No 82 604 kredītiem valstij nācies atmaksāt tikai 37, kas ir tikai 0,04 procenti no visiem studiju un studējošā kredītiem. Tomēr pagājušajā gadā krietni pieaudzis to kredītu skaits, ko nācās atmaksāt valstij, jo to nespēja izdarīt ne kredītņēmējs, ne arī viņa galvinieks. 2015. gadā valstij nācās atmaksāt sešus kredītus, bet 2016. gadā jau 21.

Vienlaikus valdība nolēmusi palielināt studiju un studējošā kredīta lielumus. Noteikts, ka nu studējošā kredīts varēs būt 1,2 reizes lielāks par summu, ko valsts piešķir tā sauktajām budžeta vietām attiecīgajā studiju programmām. Savukārt studējošā kredīta, kas paredzēts studenta iztikai, lielums turpmāk būs 80 procenti no tobrīd valstī noteiktās minimālās algas. Līdz šim studējošā kredīts nedrīkstēja būt lielāks par 170,74 eiro mēnesī.

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

  1. Liekuļu atbalsts banku biznesam ?!
    .
    Studējošo ciešāka iepīšana augļotāju tīklos !

Draugiem Facebook Twitter Google+