Latvijā
Rīga

Studentu darbi uz Rīgas skolu sienām jau top redzami 16

Laumas Kalniņas / Publicitātes foto

Šobrīd Rīgas pilsētvidē top monumentālās glezniecības paraugi uz 14 izglītības iestāžu fasādēm – to šodien, tiekoties pie Rīgas 59. pirmsskolas izglītības iestādes (Grostonas ielā 3), Rīgas domes priekšsēdētāja pienākumu izpildītājam Andrim Amerikam, Īpašuma departamenta direktoram Oļegam Burovam un visiem pārējiem secināja Latvijas Mākslas akadēmijas rektors Aleksejs Naumovs.

“Par to, ka 1962.gadā celtā ēka jau šobrīd pēc pamatnes nokrāsošanas ir pārtapusi par mūsdienīgu un inovatīvu objektu var pārliecināties jebkurš garāmgājējs, kā arī, visvairāk tas protams iepriecinās simt mazo rīdzinieku, kas jau tuvākā laikā kopā ar saviem vecākiem šo iestādi apmeklēs,” par sadarbības rezultātu ir iepriecināts Rīgas domes priekšsēdētāja pienākumu izpildītājs Andris Ameriks.

Visi klātesošie šodien novērtēja Latvijas Mākslas Akadēmijas studentes Elīnas Joniņas izstrādāto projektu “Debess puses”, kuras koncepcijas pamatā ir veidot orientēšanos pēc debess pusēm jeb rotaļu un mācību par dzīvo dabu caur vizuālo attēlu.

“Projekts ir labs piemērs mākslas un urbānās vides attiecību pētniecībai. Studenta darbā spilgto krāsu pāreja atspoguļo ēkas garenvirziena novietojumu Rietumu – Austrumu virzienā, toņu izvēles pamatā ir asociācija ar dienu un nakti jeb virziens, kur saule aust un riet. Pamatu daļā, kas ir bērnu redzes augstumā, būs arī atraktīva josla, kurā būs paslēpti dažādi dzīvnieki. Izmantojot asociatīvu norādi, būs redzams, kādu stihiju katrs dzīvnieks pārstāv – gaisu, zemi, ūdeni, dienu vai naktia,” par redzēto klātienē stāstīja Latvijas Mākslas akadēmijas rektors Aleksejs Naumovs.

Rīgas domes Īpašuma departamenta direktors Oļegs Burovs informēja klātesošos, ka lēmumu par labu septiņu studentu izstrādātajiem projektiem pieņēma gan Latvijas Mākslas akadēmijas pasniedzēji, gan departamenta vadošie būvniecības un arhitektūras speciālisti. “Šobrīd otrs Elīnas Joniņas izstrādātais projekts top arī uz Rīgas 262.pirmsskolas izglītības iestādes, Lubānas ielā 172. Savukārt studentes Ditas Lesiņas radītie projekti tiks realizēti uz citām četrām izglītības iestāžu fasādēm. Trīs pirmsskolas fasādes rotās Arta Gulbja monumentālie mākslas darbi. Pārējās pirmsskolas izglītības iestāžu fasāžu apdares projektu autori ir Dace Baidekalne, Laine Uzulēna, Liene Pirktiņa un Liene Brīvlauka,” pauda Burovs.

Rīgas domes Īpašuma departaments jau vairākus gadus mērķtiecīgi īsteno koncepciju – renovējot veidot pilsētas pašvaldības izglītības iestādes kā mikrorajona dominantes. Ņemot vērā to, ka lielākā daļa šo iestāžu ēkas būvētas pēc 20. gadsimta 60.-70. gadu tipveida projektiem, to vienveidīgajai arhitektūrai, siltinot ēkas, iespējams piešķirt pievienoto vērtību – mākslinieciski augstvērtīgu dekoratīvo apdari, kas gan atsvaidzina apkārtesošo arhitektūru, gan uzsver izglītības iestādes saturisko un sabiedrisko nozīmi.

Īpašuma departamenta šā gada budžetā paredzēti līdzekļi 22 Rīgas pilsētas pašvaldības izglītības iestāžu ēku fasāžu renovācijai un siltināšanai. Kopējās projekta izmaksas ir gandrīz 70 tūkstoši eiro, no kuriem 60% tiek apmaksāti no Klimatu pārmaiņu finanšu instrumenta līdzekļiem.

LA.lv