Kultūra
Māksla

Studentu negantais radošums Akadēmijas simtgadē0


Latvijas Mākslas akadēmijas simtgades izstādē “Academia” piedalās vairāk nekā pussimts LMA studentu un pēdējo gadu absolventu.
Latvijas Mākslas akadēmijas simtgades izstādē “Academia” piedalās vairāk nekā pussimts LMA studentu un pēdējo gadu absolventu.
Publicitātes foto

Staigājot pa Latvijas Mākslas akadēmijas (LMA) simtgades izstādi “Academia”, kas no 20. septembra līdz 17. novembrim apskatāma izstāžu zālē “Arsenāls”, neviļus aizdomājies, ka tajā izstādītie darbi, pateicoties mākslinieku klātbūtnei, rīt jau vairs var nebūt tādi kā šodien, šādi apliecinot, ka māksla ir bezgala dzīvīgs, nepārtraukti mainīgs, kā arī izaicinošs un provocējošs process.

Simboliski, ka, sasniegusi cienījamo gadsimta jubileju, LMA nolēmusi starmešu gaismā izcelt nevis pagātnes dižgarus, bet šodienas studentus – personības, kas veidos mākslas procesu nākotnē. Kā uzsvēris izstādes kurators, LMA profesors, katedras “Kustība. Attēls. Skaņa” vadītājs Ojārs Pētersons, “saredzēju jēgu parādīt akadēmijas šodienas dzīvību, šodienas jauniešus, viņu tapšanu par māksliniekiem”.

Izstāde jau daļā apmeklētāju raisījusi pretrunīgas izjūtas. Saeimas deputāts Edvīns Šnore (Nacionālā apvienība) savā tviterkontā, piemēram, ierakstījis – cik noprotams, ar ironisku zemtekstu: “Purvītis lepotos, ja zinātu, kādus augstumus sasniegusi Latvijas māksla.”

Savukārt anonīms autors raksta: “LMA ir tik “augsts” līmenis, ka pat nabaga Apollons viņu zīmējumos izskatās pēc Imantas bomža”, piebilstot: “Nesaprotu, kāpēc valsts uz to tērē tādas summas.” Savukārt Kārlis Ketners uzskata: “Purvītim bija savs laiks. Vai simts gadus viņš tagad visiem jāatdarina? Paliktu taču garlaicīgi!”

Lai nu kā, bet garlaicīgi tiešām nav – izstādes projekta vadītāja mākslas vēsturniece Antra Priede stāsta, ka, iedvesmojoties no Platona akadēmijas Antīkajā Grieķijā, izstādē pārnesta Mākslas akadēmijas vietas atmosfēra un laika gars. Tādēļ ekspozīcija mainās – redzamie mākslas darbi tiek papildināti un attīstīti, turklāt arī ar apmeklētāju palīdzību.

 

Vērts pamanīt

• Ik sestdienu – pasākumu cikls “Absolventu pieredzes stāsti: Dzīvā akadēmija”.

• Svētdienās – mākslinieku meistarklases, ko vada LMA pasniedzēji.

• No 25. septembra līdz 13. novembrim trešdienās plkst. 12.10 – 13.45 – LMA profesora Jāņa Taurena lekciju kurss “Minimālisms un konceptuālisms 20. gadsimta otrās puses kultūrā”.

LA.lv
LA
LA.LV
Kultūra
Atklās Gitas Sprinces gleznu izstādi
14 stundas
LA
LA.LV
Kultūra
Foto: Atvērta leģendārā kino operatora Valda Eglīša trešā grāmata par profesijas noslēpumiem
1 diena
LE
LETA
Kultūra
“Zelta globusu” nominantu vidū dominē “Marriage Story”
1 diena

Lasītākie raksti

Par svarīgo

VS
Viesturs Sprūde
Latvijā
“Vienmēr esmu bijusi politiska”. Saruna ar Alīdi Ausmu Forstmani no Kanādas
Intervija 4 stundas
LE
LETA
Latvijā
Bordāns noliedz savu ietekmi uz ASV lēmumu vērst sankcijas pret Lembergu 1
3 stundas
LE
LETA/LA.LV
Sports
Latvijas florbolistes kapitulē titulētajai Zviedrijai, bet iemet goda vārtus
1 stunda
LE
LETA
Pasaulē
Berlīne izsludina “klimata ārkārtas stāvokli”
1 stunda
LE
LETA
Latvijā
Burovs: Plāns pārņemt Rīgas ostu valsts pārziņā ir “tālu no saprāta robežām” 1
4 stundas