Pasaulē
Eiropa

Studentu protestu dēļ darbu aptur prestiža Francijas augstskola0

Studentu protesti Francijā. AP/LETA

Ceturtdien nācies slēgt vienu no prestižākajām Francijas universitātēm, jo jaunieši, kas protestē pret valdības ieceri atļaut publiskajām augstskolām ieviest uzņemšanas kritērijus, ieņēmuši studentu pilsētiņu.

Parīzes Augstākā normālskola ir kārtējā Francijas universitāte, kuru okupējuši studenti, kas protestē pret prezidenta Emanuela Makrona vēlmi reformēt izglītības sistēmu.

Studenti šīs ieceres uztvēruši kā uzbrukumu Francijā valdošajam principam nodrošināt tiesības uz bezmaksas izglītību ikvienam.

Šobrīd ikviens, kas, beidzot vidusskolu, nokārto bakalaura eksāmenu, var pieteikties uz jebkuru universitātes kursu, taču valdība norāda, ka tas novedis pie augstskolu pārslogotības un ka 60% studentu paredzēto četru gadu laikā universitāti nepabeidz.

Situācija krīzes punktu sasniedza pērn, kad universitātes, sadalot vietas visvairāk pieprasītajos kursos, ieviesa loteriju sistēmu. Tas izsauca vilšanos dauzos tūkstošos nākamo studentu.

Tagad paredzēts dot universitātēm piekļuvi informācijai par reflektantu vidusskolas sekmēm, lai tādējādi ļautu tām izvēlēties tos, kuru “motivācija” un “spējas” ir vispiemērotākās attiecīgajam kursam.

Premjerministrs Eduārs Filips paudis pārsteigumu, ka protestētājiem pievienojusies arī Parīzes Augstākā normālskola, kas pieder elitārajām augstskolām, kuras pazīstamas kā “grandes ecoles”. Tajās, atšķirībā no vairāk nekā 70 Francijā esošajām publiskajām universitātēm, jau tagad pastāv ļoti stingri atlases kritēriji, bet to absolventi papildina gan biznesa, gan civildienesta augstākā ešelona rindas.

Studentu pilsētiņu pēc trešdien notikušās sanāksmes okupējuši vairāki desmiti protestētāju, un universitāti šobrīd ielenkusi policija.

Fotogrāfijās, kas izplatītas sociālajos tīklos, redzami grafiti, kas klāj universitātes gaiteņu sienas, un izgāztas durvis.

Studenti no notikumu vietas ziņo, ka starp protestētājiem ir gan pašreizējie Parīzes Augstākās normālskolas studenti, gan tās absolventi, gan cilvēki no malas.

Valdība apgalvo, ka studentu rindās esot iefiltrējušies kreiso ekstrēmistu pārstāvji, kas mēģina paralizēt universitāšu darbu visā valstī, lai gan tuvojas vasaras sesija.

Trīs no 73 Francijas publiskajām universitātēm Tulūzā, Rennā un Nantērā šobrīd ir pilnībā apturējušas savu darbību.

Citās universitātēs okupētas atsevišķu fakultāšu ēkas.

Šonedēļ protesti sākās vēl vienā no prestižākajām augstskolām – Parīzes Augstākajā sociālo zinātņu skolā (EHESS).

Studenti pievienojušies tām dažādajām sociālajām grupām, kas iesaistījušās protestos pret Makrona reformām.

Ceturtdien Francijā notiek kārtējais dzelzceļnieku streiks, lai gan streiku kustība, kas sākās aprīļa sākumā, šķiet, zaudējusi savu sparu.

Ceturtdien kursē puse no ātrgaitas un piepilsētas vilcieniem, kamēr streiku sākumā kursēja tikai katrs astotais sastāvs.

LA.lv