×
Mobilā versija
Brīdinājums +19.1°C
Rasma, Rasa, Maira
Trešdiena, 20. jūnijs, 2018
11. jūnijs, 2014
Drukāt

Stūra mājā – izrāde par holokaustu caur vienas ģimenes traģēdiju

Ekrānšāviņš no youtube.comEkrānšāviņš no youtube.com

Aktrise Židita Magra.

4. jūlijā plkst. 21 Stūra mājas pagalmā tiks demonstrēta izrāde “Laiks kravāt mantas” (“Time to Pack”), kas caur ģimenes likteni vēsta par vienu no 20. gadsimta šausminošākajām humānajām katastrofām – holokaustu, portālu LA.lv informē Rīga 2014 komunikāciju speciālists Mārtiņš Drēģeris.

Lugas pamatā ir sociālpsiholoģes un rakstnieces Landauas-Brižatovas grāmata “Tombes lointaines” (“Tālie kapi”). Autores māte Blūma Landaua kara sākumu sagaidīja Parīzē, vecmāmiņa Broša Jankeloviča – Rīgā. Par laimi, 1939. gadā sākoties karadarbībai Eiropā, Blūma nepaklausīja mātes uzstājīgajiem aicinājumiem pārcelties uz Latviju, bet gan pievienojās vīram Francijas dienvidos. Latvijas neitralitāte, kas šķita garantējam drošu patvērumu, izrādījās iluzors glābiņš, un Sarkanās armijas nesatriecamā varenība tāpat – līdzīgi kā daudzu tūkstošu Latvijas ebreju dzīves arī Brošas Jankelovičas mūžs aprāvās 1941. gada 8. decembrī Rumbulas masu kapā.

Izrādes dialogs ir divu sieviešu – mātes un meitas – saruna pāri kara plosītajai Eiropai; sākumā telefoniska, vēlāk – sarunbiedrei veltītos dienasgrāmatas ierakstos vai vien domās paustās frāzēs. Iestudējumā lomās ievērojamās franču teātra un kino aktrises Žudita Magra un Valentīna Varela.

Kā trešā šai intīmajā dialogā ielaužas Avīžnieka – distancētā vēstures hronista – balss (Juris Kalniņš). Neizbēgamās un nepielūdzamās traģēdijas pāraugšana no priekšnojautām šokējošā īstenībā veido sižeta dramatisko kāpinājumu. Un, gluži kā dzīvē, arī lugā traģisms caurauž kolorītu intonāciju paleti, kurā ir gan dažādu tautu klasiķu citāti, gan ebreju pasakas un ēdienu receptes, gan klezmera mūzikas vitalitāte. Režija: Izabella Starkjē. Iestudējumā piedalās: Broša Jankeloviča – Židita Magra, Blūma Jankeloviča-Landaua – Valentīna Varela, Avīžnieks – Juris Kalniņš; vijolnieks Eriks Slabiaks un ansamblis “Les Yeux Noirs”.

Izrāde notiks angļu un franču valodā ar subtitriem latviešu valodā. Biļetes cena 10 eiro, studentiem, skolēniem un pensionāriem – 5 eiro. Biļetes uz izrādēm nopērkamas “Biļešu serviss” tirdzniecības vietās un Stūra mājas kasē.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+