×
Mobilā versija
Brīdinājums +23.4°C
Magda, Magone, Mērija, Magdalēna
Pirmdiena, 23. jūlijs, 2018
18. janvāris, 2018
Drukāt

Stūra mājas cilvēku šautuve okupācijas pirmajā gadā, vēlāk specveikals savējiem (11)

Foto- Edijs Pālēns/LETAFoto- Edijs Pālēns/LETA

Latvijas Okupācijas muzeja vēsturnieks Jānis Goldšmits preses konferencē stāsta par jaunatklātajiem pierādījumiem apgalvojumam par LPSR Valsts drošības komitejas ēkā agrāk izmantotu šautuvi.

Veicot pētniecību bijušās Latvijas PSR Valsts drošības komitejas ēkā Brīvības bulvārī 61 jeb Stūra mājā, gūts apstiprinājums pieņēmumam, ka nāvessodu izpilde 1941. gadā notikusi nama pirmā stāva telpā, tā sauktajā šautuvē, šodien paziņoja Okupācijas muzeja pārstāvji. Jau agrāk no čekas dokumentiem bija skaidrs, ka nāvessods Stūra mājā izpildīts vismaz 186 cilvēkiem. Tagad droši zināms, kur cilvēki slepkavoti.

Stūra mājas, sākotnēji sauktas par Tetera namu, apsaimniekotājs VAS “Valsts nekustamie īpašumi” (VNĪ) šogad septembra beigās plāno sākt plašu ēkas remontu, tādēļ 2017. gada novembrī Okupācijas muzeja darbinieki ķērās pie darba, lai laikus noskaidrotu, kuras no pirmā stāva autentiskajām čekas telpām saglabājamas īpaši rūpīgi.

Par šautuvi sākumā bijušas šaubas, vai šī tiešām ir tā pati, kas minēta kā slepkavošanas vieta vācu okupācijas laikā savāktajās liecībās. Demontējot telpas ārējo sienu dēļu apšuvumu, šaubas zudušas. No sienām izņemts pārdesmit pistoles ložu, no kurām lielākā daļa attiecināma uz 1940./1941. gadu, bet pārējās uz 40. gadu beigām. Kopējais ložu caurumu skaits divās sienās ir vairāk nekā 200.

Vairāki caurumi jau agrāk atzīmēti ar krustiņu. Muzeja pētnieks Jānis Goldšmits spriež, ka tā varētu būt liecība no vācu okupācijas laikiem, kad jauniešu patriotiskā organizācija “Nacionālā sardze” vāca materiālus par padomju okupācijas varas noziegumiem Latvijā Baigajā gadā. Tolaik uzņemtajos fotoattēlos redzams, ka nāvessoda telpā ir flīzēta grīda, sienas nosegtas ar melnu gumijotu audumu. Lai eksekūcijas laikā sienas nesasmērētu… Tagad nav šaubu, ka šī ir tā pati vieta. Dēļos konstatētas nagliņu vietas, kas liecina par auduma stiprināšanu. Uz grīdas bijusi asiņu notekas rene, kuras apaļais iztekas caurums vēlāk aizmūrēts. Tomēr pagrabā zem telpas vēl redzams, kur noteka bijusi savienota ar kanalizācijas sistēmu.

Foto - Edijs Pālēns/LETAFoto - Edijs Pālēns/LETA

LPSR Valsts drošības komitejas ēkas telpas, kas Stūra mājā izmantota par šautuvi, attēls.

Lielākā ložu caurumu koncentrācija ir aptuveni cilvēka galvas augstumā. Mazāk šāvienu pēdu redzams cilvēka kāju līmenī. Telpā ir durvis uz garāžu un iebrauktuvi kravas automašīnām. Pagaidām nav skaidrs, pa kuru ceļu nāvei nolemtie nošaušanas telpā ievesti, taču skaidrs, ka noslepkavoto ķermeņus pēc tam sakrāva kravas automašīnā un aizveda.

“Šī nebija garāža, kur turēja automašīnu, tā bija garāža tieši tādām funkcijām,” uzsver Okupācijas muzeja direktora vietniece attīstības jautājumos Līga Strazda.
Sašautie dēļi vēlākos laikos vienkārši pārklāti ar jauniem, nenoņemot vecos. Daļa ložu caurumu pirms tam aizšpaktelēti, bet lielākā daļa palikusi apakšā neskarta.

Neatbildēts paliek jautājums, kāpēc vairākas lodes un ložu pēdas radušās arī pēckara gados virs agrākās sienas liktajā dēļu klājumā. Tās ir atrodamas sienas lejasdaļā un nav attiecināmas uz nāvessodu izpildi. Ieroču piešaušana vai izmēģināšana tā nevarēja būt, jo telpa tādiem mērķiem pārāk maza, un ložu rikošeta dēļ tas būtu bīstami pašam šāvējam.

“Tas nozīmē, ka šajā telpā šaušana notikusi vēl pēc Otrā pasaules kara, kad čekā nevienu nāvessodu vairs oficiāli neizpildīja. Vai tā bija vienkārši čekistu pašaudīšanās vai kaut kas iebiedēšanas nolūkos, pagaidām nevaram pateikt. Varbūt sabiedrībā ir kādas liecības, varbūt kāds var ko pateikt?” bilst L.Strazda.

Foto - Edijs Pālēns/LETAFoto - Edijs Pālēns/LETA

Atrastie lietiskie pierādījumi - lodes, kas atrastas oriģinālajos, 1941.gadā esošajos sienas dēļos LPSR Valsts drošības komitejas ēkas telpā, kas Stūra mājā izmantota par šautuvi.

Okupācijas muzeja pārstāve atzīst, ka informāciju par Stūra māju un tajā notikušo apvienot nav nemaz tik vienkārši. “Stāstu ir diezgan daudz, bet faktu maz; tie ir izkaisīti un nav sistematizēti. Pārsteidzoši, ka tik slepena un vardarbīga iestāde, kam PSRS laikos bija tik liela vara, atļāvās atstāt tādas liecības burtiski uz sienas. Acīmredzot šī iestāde bija ieskatos, ka šeit nekad un neviens no malas netiks un neko neuzzinās,” teic muzeja pārstāve.

Pēckara gados šautuve pārbūvēta par specveikalu VDK darbiniekiem – “tirgota desa un zaļie zirnīši”.

Zināms, ka līdz 1941. gada jūlijam nāvessodus, ko par pretošanos vai nesadarbošanos ar komunistisko okupācijas varu piesprieda Baltijas Īpašā kara apgabala kara tribunāls un LPSR Augstākās Tiesas krimināllietu tiesu kolēģija, Rīgas čekā izpildīja tās komandants Aleksandrs Jermolajevs. Atsevišķos gadījumos tas varēja būt viens no viņa dežurējošajiem palīgiem: kāds Parfenovičs vai Jēkabs Lācis.

VNĪ, plānojot Brīvības un Stabu ielas stūra ēkas nākotni, rosina namu dalīt divās daļās – Stūra mājas daļā saglabātos liecības par Latvijas vēstures drūmo periodu, bet pārējā – Tetera nama daļā – iekārtotu veikalus un birojus.

Pievienot komentāru

Komentāri (11)

 1. gestapo darbs sava zidus-ciganus komunistus….

 2. Šautuve un pēc tam specveikals! Šī čekistu kombinācija man atgādina mežoņu izdarības civilizācijas rītausmā, kad uzvarētāji savus upurus vārīja un apēda. Te arī vispirms cilvēkus nogalināja, bet pēc tam tajā telpā ierīkoja desu veikalu savu vēdera vajadzību apmierināšanai. Viņus nemulsināja ne telpa, ne sienās esošās lodes, ne renstele grīdā, pa kuru bija plūdušas cilvēku asinis. Naids un atriebības kāre
  bija pilnībā iznīcinājušas šo cilvēku morāli.

 3. Šīs izņemtās lodes vajadzētu papētīt sīkāk, jo uz tām varētu būt palikušas cilvēku DNS miesas atliekas. Mūsdienu kriminoloģijas metodes pieļauj , ka zinot nošauto cilvēku personības un salīdzinot tās ar radinieku ģenētisko materiālu, var iegūt pierādījumus, kādas konkrētas personas tika nošautas. Ka cilvēkus šāva stūra mājā, tas tiešām nav nekāds jaunums, bet lodes un caurumi dēļu sienā ir papildu pierādījumi
  šiem komunistu noziegumiem.

 4. Par tiem okupacijas laika upuriem ,kuri sedeja Mordovijas nometnes ,vispar ir kapa klusums ,bet vini reali cinijas pret iebruceju administraciju. Un daudzi no viniem tika nosauti ne tikai taja sausmu maja.

 5. 70.tajos un 80.tajos gados tika pielietotas jau izsmalcinātākas metodes – psiholoģiskais terors. Ja to pielietoja ilgstoši upuri sajuka prātā, izdarīja pašnāvību, gāja bojā “nelaimes gadījumos” u.t.t.
  Par šo okupācijas laika vēstures lappusi – pilnīgs klusums.

 6. “vēsturnieki” vecu ziņu pasniedz kā jaunatklājumu. acimredzot laiku pa laikam vajag kaislibas uzjundit. kāds varetu pameklet arhivos. jau gadus desmit atpakaļ bija publikācija par to kur šāva kā šāva…. bet tad vel visi netā nedzivoja un jaunā paaudze vispār nebija dzimusi, tad nu tagad nāk atkal klajā ar “jaunatklājumu”
  LA lūk jums klasisks viltus ziņas gadijums. jo tas noteikti nav jaunatklājums tā ir jausena ziņa

 7. Asiņu notekas rene…ārprāts, un par ko??? Nošāva nevainīgus cilvēkus, kas bija izglītoti, un darbīgi, čakli cilvēki, -latvieši…Un ko tagad mums darīt ar stukačiem, čekistiem? Paglaudīt galviņas par viņu ,,labajiem,,darbiem. Tiem viss ir jāpiedod un jāaizmirst…Kāda netaisnība Latvijā.

 8. katram caurumam blekus čekas stukaca uzvardu….

 9. Te vajag steidzigi uzaicinat Rietumu TV .

 10. Bijušais zemessargs Atbildēt

  Lai nolādēti krievijas okupanti, kas iebrūkot Latvijā iznīcināja Latvijas inteliģenci, izsūtot pat bērnus uz Sibīriju. Diemžēl daudzi iebrucēji, iebraucēji un viņu atvases nav lojālas Latvijas valstij. Tie ir tie, kas 9. maijā pulcējas pie okupantu staba.

 11. Un tad aģenti? Tās nevainīgās avis…vel arvien maisos. – beriet ārā – te bija cilvēku šautuve un šāva arī pēc aģentu ziņojumiem…Lai arī tas vēsturē, bet aģenti tiek saudzēti – kāpēc – ZZS patikai pret saskaņu un Maskavai?

Draugiem Facebook Twitter Google+