Kultūra
Kultūrpolitika

Sudmaliņas aizskan pār “deviņām jūrām”0

Foto: Timurs Subhankulovs

Ar varenu sadancošanos Rīgā, Siguldā, Kuldīgā un Liepājā vakar izskanēja IX starptautiskais tautas deju festivāls “Sudmaliņas”, kas šogad vienoja tautas deju grupas no Bulgārijas, Čīles, Indijas, Indonēzijas, Igaunijas, Kipras, Krievijas, Polijas, Serbijas, Ukrainas un Latvijas.

Salīdzinot ar spilgtajiem un daudzkrāsainajiem pār “deviņiem kalniem, deviņām jūrām” nākušajiem ārzemju dejotājiem, mūsu pašu deju kolektīvi izskatījās nosvērti un estētiski. “Kāds teiks – pelēkais latvietis? Ne viss ir zelts, kas spīd, paskaties, kā mūsējiem acis deg, strāvo enerģija!” nosaka Ingūna Lazdiņa, kura deju uzvedumus ieradusies vērot no Daugavpils. Ukraiņu dāmām lūpas deg kā tikko mērcētas sarkanvīnā, pašpārliecinātība plūst pāri pārēm, bet deju soļi vēl jaudīgāki. Kipras dejotāju sniegumā tverams kas austrumniecisks – viņi dejo, tērpušies platās, krītoša auduma biksēs, bet deju mūzikas pavadījumā jaušama turku kultūras ietekme.

“”Sudmaliņās” nudien jaušamas Dziesmu svētku atskaņas,” priekā nosaka rīdziniece Laima Straujuma, trešdien vērojot festivāla atklāšanas koncertu “Aiz deviņām jūrām, aiz deviņiem kalniem” Dzegužkalna estrādē.

Šeit atnākušajiem bija iespēja izbaudīt gan pazīstamus, gan neierastākus deju soļus, katra deju kolektīva raksturu un savdabīgumu. Vairākus deju grupu priekšnesumus kuplināja kapelas. Kā viesmākslinieki uzstājās dejotāji no Spānijas.

Par koncerta norisi atbildēja māk­slinieciskā vadītāja Dagmāra Bārbale un režisors Jānis Siliņš. Īpašu scenogrāfiju, ko ar roku spēku koncertā darbināja paši dejotāji, atklāšanas koncertā bija sagatavojis Reinis Suhanovs.

Nākamajā dienā VEF Kultūras pilī konkursā “Deviņvīru spēks” 14 deju grupu dalībnieki mērojās spēkiem, uzstājoties ar diviem savas tautas horeogrāfiskajā un muzikālajā mantojumā balstītiem priekšnesumiem. Lai objektīvi izprastu dalībnieku sniegumu un katras valsts deju kultūras īpatnības, dalībniekus vērtēja starptautiska žūrija, kurā darbojās Rita Spalva (Latvija), Loida Graua (Spānija), Pauls Bobkovs (Igaunija), Jānis Ērglis (Latvija) un Volodimirs Greks (Ukraina).

“Konkursā vērtējām divas pozīcijas – māksliniecisko devumu un tehnisko izpildījumu –, piešķirot no viena līdz desmit punktiem,” “LA” teica žūrijas priekšsēdētāja Rita Spalva.

Ozlema Kadiragas vadītais Kipras turku tautas deju federācijas tautas deju ansamblis pirmajā deju uzvedumā uzstājās ar auglības deju, kas spilgti raksturo šo kultūru, un otrs viņu sniegums bija kas īpaši pārsteidzošs – Kipras deju kolektīva vīrieši izpildīja deju ar ūdensglāzēm uz galvas.

“Ja mākslinieki un viņu pārstāvētā valsts nebūtu pieteikta, es teiktu, ka tie ir arābi. Trakas lietas, cik latvietis tīrs un klasisks, bet atbrauc Kipra un dejā ievieš šovu. Bija vērts atnākt tāpēc vien, lai aptvertu kultūru daudzveidību, ko ikdienā nepamanām,” teica Kristīne Cīrule, latviešu valodas skolotāja.

IX starptautiskais deju festivāls "Sudmaliņas"

Piektdien “Sudmaliņu” rībināšana Rīgā beidzās ar koncertu Vērmanes dārzā, kas deju solī pulcēja kā jaunus, tā seniorus.

Sestdien un svētdien “Sudmaliņas” turpinājās Siguldā, Kuldīgā un Liepājā. Kuldīgā visiem bija iespēja izlocīt kājas akcijā “Visi dejo “Sudmaliņas”” uz 19. gs. otrā pusē būvētā ķieģeļu velvju tilta.

Bet Siguldā pirmizrādi piedzīvoja deju ansambļa “Daiļrade” skatuves deju uzvedums “Dzersim kāzas trīs dieniņas. Dziedāsim. Dancosim” ar sešām dejām un mūziku no grupu “Auļi” un “Tautumeitas” kopīgi izdotā albuma “Lai māsiņas rotājas”.

Festivāls izskanēja vakar Liepājā ar krāšņu gājienu un koncertu “Noslēpties aiz deviņām atslēgām”, kura noslēgumā visi dalībnieki iegrieza latviešu tradicionālās “Sudmaliņas”.

LA.lv
LA
LA.LV
Kultūra
VKKF izsludina konkursu muzikālā teātra iestudējumu radīšanai
1 diena
LA
LA.LV
Kultūra
Filmas “Nameja gredzens” tērpi aizceļojuši uz Rēzekni
1 diena
LA
LA.LV
Kultūra
Dinas Dubiņas “Prieks” – emalja, āmurs, dzintars un vitālas krāsu spēles
1 diena

Lasītākie raksti

Par svarīgo

LE
LETA
Latvijā
Eksperts par to, kas ir satraucoši un pat bīstami saistībā ar vēlēšanām Rīgā 1
1 stunda
LA
LA.LV
Latvijā
Petraviča par sirmgalves nāvi pansionātā: notikumi “Laucienē” prasa rūpīgu apstākļu izvērtēšanu 3
12 stundas
LA
LA.LV
Sports
Nesavtīgais Bļugers – uzbrucējs nemet tukšos vārtos, bet atdot piespēli partnerim
37 minūtes
LA
LA.LV
Latvijā
Dombravu sadusmo kāds vārds tiešajā ēterā 1
2 stundas
SK
Skaties.lv
Pasaulē
Spānijā atdzīvināta sieviete, kurai sešas stundas bija apstājusies sirds
32 minūtes