×
Mobilā versija
+5°C
Jurģis, Juris, Georgs
Pirmdiena, 23. aprīlis, 2018
17. jūlijs, 2012
Drukāt

Sudraba: budžeta grozījumi liecina par nekvalitatīvu darbu

Foto-LETAFoto-LETA

Šā gada budžeta grozījumi liecina par nekvalitatīvu darbu 2012.gada valsts budžeta plānošanas procesā, 17.jūlijā rītā intervijā telekompānijas LNT raidījumam “900 sekundes” sacīja valsts kontroliere Inguna Sudraba (attēlā).

Viņa norādīja, ka ir iepazinusies ar valdības sēdes protokollēmumu par 70 miljonu latu sadali dažādiem pasākumiem. Minētā nauda tiek atvēlēta dažādu parādu – operas, pasažieru pārvadātāju, medicīnas nozares – segšanai. “Tas viss ir faktiski slikti izdarīts darbs iepriekš,” skaidroja Sudraba, norādot, ka valdība 2011.gada nogalē strādājusi nekvalitatīvi, veidojot 2012.gada budžetu.

Valsts kontroliere brīdināja, ka pēc budžeta grozījumu pieņemšanas paliks tikai 2-3 mēneši līdz gada beigām, lai apgūtu papildu atvēlēto finansējumu. Šo naudu paredzēts novirzīt sportistu gatavošanai olimpiskajām spēlēm, Dziesmu svētkiem, ceļu būvniecībai, datoru iepirkumiem, un apšaubāms, ka minētos līdzekļus īsajā laika posmā iespējams apgūt efektīvi.

Kā akcentēja Sudraba, tas atkal apliecina, ka Latvijā budžets tiek veidots nepareizi, matemātiski saskaņojot skaitļus, nevis domājot par mērķiem un pasākumiem to īstenošanai.

Valsts kontroliere ir skeptiska gan par 2013.gada valsts budžeta izstrādi, gan tālākiem plāniem 2014.-2020.gada finansēšanas periodam, prognozējot, ka atkal tiks radīts dokuments, lai visi būtu apmierināti, nevis akcentējot patiešām būtiskas lietas valstij.

Sudraba arī akcentēja darbaspēka mainības problēmu valsts pārvaldē. Skaitliski un iestāžu ziņā valsts pārvalde ir pārāk liela, taču pie pašreizējā atalgojuma līmeņa ir problemātiski piesaistīt nepieciešamo kompetenču speciālistus. Nepieciešamo darbu pašreizējā finansējuma ietvaros spētu paveikt daudz mazāks ierēdņu skaits. “Viens profesionālis ir vērtīgāks par trīs neprofesionāļiem,” akcentēja Valsts kontroles vadītāja.

Valsts kontroliere ir sašutusi par Finanšu ministrijas (FM) atalgojuma sistēmas negodīgumu un reakcijas trūkumu uz Valsts kontroles norādītajām nepilnībām. Viņa norādīja, ka nepieļaujami, ka šādi rīkojas institūcija, kura pati ir atbildīga par godprātīgu budžeta plānošanu un bāzes izdevumu pamatotu veidošanu. Šajā situācijā pati FM izstrādā sava budžeta priekšlikumu, pati pārkāpj noteiktos principus, turklāt citas valsts institūcijas to nevar pārbaudīt.

Kā skaidroja Sudraba, FM nepamatoti palielinājusi atalgojuma fondu – jau bāzes budžetā palielināti izdevumi atlīdzībai par gandrīz 500 000 latu, lai gan budžeta bāzes veidošanas nosacījumi to neparedz. Turklāt FM ierēdņu atalgojuma sistēma ir nepārskatāma, jo būtisku atalgojuma daļu veido dažādas piemaksas, nevis amatalga.

Sudraba pauda neapmierinātību arī ar to, ka nav sekojusi reakcija uz Valsts kontroles konstatētajām problēmām FM. “Žēl, ka ētikas vērtības ir tādas, ka neviens nenosoda šādu soli,” sacīja valsts kontroliere.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+