Kultūra
Teātris un kino

“Sudraba dzērves” balva kā apliecinājums Baltijas valstu sadarbībai kino jomā 16

Publicitātes foto

Lietuvas nacionālajā kino festivālā “Sudraba dzērve” producente Uļjana Kima saņēma balvu par izcilu profesionālu sniegumu, veidojot kopražojuma filmas ar Latvijas un Igaunijas kolēģiem, un simboliski to nodeva latviešu kolēģim Robertam Vinovskim kā apliecinājumu tam, ka šī ir kopīga balva visu triju Baltijas valstu kopproducentiem, šodien ziņo Latvijas Nacionālais kino centrs.

Klātesot Lietuvas premjerministram un kultūras ministrei, aizvadīts Lietuvas Nacionālais filmu festivāls Sudraba dzērve, kas šogad svin apaļu jubileju – desmit gadus. Balvu pasniegšana filmu nozares profesionāļiem tiek translēta TV tiešraidē nacionālajā televīzijā un tradicionāli ierindojas starp skatītākajiem TV raidījumiem Lietuvā.

Vienu no galvenajām balvām – Sudraba dzērvi par izcilu profesionālo sniegumu, veidojot filmas sadarbībā ar Latvijas un Igaunijas kolēģiem (Kristijona Vildžūna Senekas diena, Dāvja Sīmaņa Pelnu sanatorija un Vallo Tomlas Lomu spēles, visas 2016) saņēma lietuviešu producente Uļjana Kima. Laureāte uz skatuves aicināja kopproducentu no Latvijas, kurš piedalījies visu šo filmu tapšanā – Robertu Vinovski –, un svinīgi nodeva balvu “Studijas Lokomotīve” pārstāvim.

Kā savā pateicības runā minēja producente, gan minētās filmas, gan iegūtā balva ir kopīgs darbs un sasniegums, jo tikai pateicoties visu iesaistīto pušu iesaistei un profesionalitātei kļuvusi iespējama šo starptautiski augsti novērtēto filmu tapšana. Visu trīs filmu starptautiskās pirmizrādes notikušas (“Lomu spēles” un “Pelnu sanatorija”) vai drīzumā notiks (“Senekas diena”) A klases festivālos, un tas ir nozīmīgs sasniegums.

“Gribu īpaši pateikties ne vien Lietuvas, bet arī Latvijas un Igaunijas kino centriem par atbalstu un finansējumu, kas nodrošināja šo filmu tapšanu. Esmu tiešām priecīga, ka kopā ar latviešu kolēģi Robertu Vinovski no “Studijas Lokomotīve” un igauņu kolēģi Rīnu Sildos no studijas “Amrion” esam veiksmīgi aizsākuši sadarbību kino jomā starp visām trim Baltijas valstīm, un šī balva ir apliecinājums, ka esam uz pareizā ceļa. Nododu to savam latviešu kolēģim, lai mūsu Sudraba dzērve lido uz Rīgu, kas ģeogrāfiski atrodas Baltijas valstu centrā, tā simboliski parādot to, ka mūsu vienotībā ir spēks.”

Roberts Vinovskis: “Pirmā kopražojuma filma, kurā piedalījās visas trīs Baltijas valstis, tapa vēl gluži nesen, bet šobrīd kopumā iezīmējas svarīgs pavērsiens gan Baltijas producentu domāšanā, gan nacionālo kino centru kopražojumu finansēšanas politikā – domāju, līdzšinējo sadarbību jau tagad varam vērtēt kā ļoti veiksmīgu un tātad arī stratēģiski pareizu. Taču man īpašs prieks, ka mūsu kopdarbos arvien būtiskāku lomu spēlē ne vien finansiāla, bet arī radoša sadarbība. No tā mēs visi tikai iegūstam, un mūsu filmu starptautiskie panākumi to apliecina.”

Kopumā “Studijas Lokomotīve” līdzproducētās filmas bija nominētas septiņās kategorijās (labākā montāža – Daniels Kokanauskis par “Lomu spēlēm”, Šiaurės Kryptis par labāko mūziku filmai “Senekas diena”, Kristions Vildžūns kā labākais režisors (“Senekas diena”), “Senekas diena” kā labākā filma, “Lomu spēles” kā labākā kopražojuma filma). Balvu saņēma arī filmas “Senekas diena” mākslinieks – lietuviešu kino, teātra un operas veterāns Galius Kličius.

LA.lv