Ekonomika
Latvijā

Sudraba iesaistās biznesā, kas atbalstīs zinātniskos eksperimentus2

Foto – LETA

Bijusī valsts kontroliere Inguna Sudraba iesaistījusies uzņēmumā SIA “MISX”, kas saistīts ar zinātnisko eksperimentu atbalstīšanu fizikālās enerģētikas jomā.

Sudraba pastāstīja, ka tas ir kopuzņēmums, kas izveidots, sadarbojoties biznesa vides pārstāvjiem un Fizikālās enerģētikas institūtam. Šis uzņēmums vadīs zinātnisku projektu eksperimentālajā ražošanā, lai tā rezultātā varētu iesniegt pieteikumu patentam. Sudraba gan neatklāja, par kādu zinātnisko projektu ir runa un kādu patentu ir plānots iesniegt – to vēl esot pāragri izpaust.

Viņu iesaistīties uzņēmējdarbībā uzrunājuši gan zinātnieki, gan arī biznesa nozares pārstāvji, un viņa tam piekritusi, jo labi apzinās, kādā stāvoklī Latvijā ir zinātnes nozare. “Ir likvidēta visa eksperimentālā ražošana, zinātniekiem nav finansējuma, lai iegādātos tehnoloģijas,” skaidroja Sudraba.

Viņa gan to neuzskata kā biznesu, bet gan kā iespēju eksperimentālu ideju pārvērst ražošanā ar lielu pievienoto vērtību, tādējādi veicinot, lai Latvijā radītais netiktu par lētu naudu pārdots uz ārzemēm, bet gan paliktu šeit. Viņas uzdevums būs vadīt šo projektu, lai tas nonāktu līdz plānotajam rezultātam – patenta iesniegšanai. Patlaban mērķis esot šo patentu iesniegt līdz nākamā gada vidum, taču viss esot atkarīgs no tā, kā noritēs eksperimenti, – tas parādīšot, cik ātri var noformēt tehnoloģiju ražošanai.

Uzņēmums ir dibināts šā gada 1.novembrī. Uzņēmuma juridiskā adrese ir Garkalnes novada Priedkalne, “Senču sils”, un tā pamatkapitāls ir 2000 latu. Sudraba šajā uzņēmumā ir valdes priekšsēdētāja. Savukārt uzņēmuma dibinātāji ir Fizikālās enerģētikas institūts, kam pieder 49,95% daļu, un uzņēmēja Jūlija Krūmiņa meita Maija Čerņavska, kurai pieder 50,05% daļu. Uzņēmums reģistrēts Krūmiņa īpašumā.

 

LA.lv