Dabā
Medības

Sudraba lode medību sacensībās1


Latvijas komanda Eiropas čempionāta atklāšanā Itālijā.
Latvijas komanda Eiropas čempionāta atklāšanā Itālijā.
Foto no arhīva

Pēc ilga turpceļa spožas saules apspīdētajā un sakarsušajā Tira A Volo šautuvē Piankardato, Umbrijas provincē Itālijā, sīvā konkurencē Latvijas mednieki un sportisti izcīnīja 2. vietu komandu ieskaitē šaušanā ar vītņstobra ieroci Eiropas čempionātā kombinētajā medību šaušanā.

Pietrūka trīs punktu

Mūsu medniekiem un sportistiem pietrūka vien trīs punktu, lai apsteigtu Čehijas komandu, kas ar 1936 punktiem izcīnīja zelta medaļu. Mūsu komanda ieņēma arī astoto vietu kopvērtējumā šaušanā ar gludstobra ieroci uz lidojošiem mērķiem. Kopvērtējumā (šaušana ar vītņstobra ieroci, šaušana uz lidojošiem mērķiem) komandai sestā vieta. Individuālajā ieskaitē labākais rezultāts Dairim Neilandam, kurš ieņēma piekto vietu šaušanā ar vītņstobra ieroci un deviņpadsmito šaušanā ar gludstobra ieroci.

No 29. jūnija līdz 1. jūlijam Piankardato Itālijā norisinājās Eiropas čempionāts kombinētajā medību šaušanā. Čempionātā piedalījās piecpadsmit valstu pārstāvji individuāli un komandās, kopā apmēram 140 dalībnieku. Izlašu konkurencē startēja vienpadsmit vienības. Latviju pārstāvēja Andis Apse, Mārtiņš Gaņģis, Einārs Lapiņš un Kārlis Lapiņš, Dainis Neilands, Māris Jēkabsons (individuāli) un komandas vadītājs Jānis Zandbergs.

Labi arī individuāli

Latvieši ļoti labi startēja arī papildu disciplīnā ārpus sacensību ieskaites. Šaušanā ar vītņstobra ieroci uz māla šķīvīšiem trijās dažādās distancēs otro vietu izcīnīja D. Neilands, ceturto vietu J. Zandbergs, bet septīto vietu M. Gaņģis. Šaušanā ar vītņstobra ieroci uz skrejošo mežacūku 36 metros pirmā vieta J. Zandbergam, otrā vieta M. Gaņģim.

Kopumā ārpus Latvijas pavadītas vienpadsmit dienas. Latvijas izlases vadītājs Jānis Zandbergs atklāj, ka komanda pārdomāja ne tikai savu sacensību stratēģiju, bet arī ļoti nopietni izplānoja ceļu uz Eiropas čempionāta norises vietu. Vasaras karstākajā laikā Latvijas izlase mēroja 2700 kilometrus garo ceļu (vienā virzienā) un veltīja tam trīs diennaktis. Vīri stūrēja pēc kārtas un ik nakti apmetās nedārgos hosteļos, kur varēja labi izgulēties un kvalitatīvi paēst. Tādējādi, nonākot sacensību vietā, bija nepieciešams daudz mazāk laika, lai atpūstos, aklimatizētos un sāktu treniņus.

Četras sagatavošanās dienas aizritēja, piešaujot ieročus, iepazīstoties ar šautuvi un mērķiem. Uzreiz kļuva skaidrs, ka Latvijas komanda varēs pacīnīties par godalgotām vietām, stāsta J. Zandbergs. Un cerības attaisnojās.

Komanda rūpīgi gatavojās

Mednieku veikalu tīkla “Purnavu muiža” atbalstītās Latvijas izlases kombinētajā medību šaušanā dalībnieki tika atlasīti šā gada sacensībās Latvijā un Lietuvā. Apkopojot sportistu individuālos rezultātus, noskaidrojās seši labākie un daži rezervisti, kas ieguva iespēju doties uz sacensībām Itālijā, stāsta Jānis Zandbergs. Visi komandas biedri ir pieredzējuši un mērķtiecīgi cilvēki.

Pieci gari gadi pagājuši, līdz beidzot esam ielauzušies Eiropas medību šaušanas labāko sportistu augšgalā, sacīja J. Zandbergs. “Visu šo laiku turpinājās treniņi, mācību semināri, tika publicēts daudz materiālu par šaušanas sacensībām, un, pateicoties atbalstītājiem, daudzi Latvijas mednieki piedalījās šaušanas sacensībās, lai augtu un pierādītu savas spējas. Protams, vēl ir kur augt!” tā J. Zandbergs. Viņš arī atgādināja “Purnavu muižas” īpašnieka Rolanda Orlovska vārdus: “Lai sasniegtu rezultātu, nepieciešams sistemātisks un neatlaidīgs darbs.”

Visi komandas dalībnieki ir aktīvi trenējušies šautuvēs brīvā dabā, bet ziemā izmantojuši iespēju trenēties pneimatiskajā šaušanā. Daļēji šim nolūkam tika izveidots vingrinājums “Eiropas dzīvnieku siluetu šaušana ar pneimatiskajiem ieročiem”, kas vienlaikus ir treniņš un sacensības.

Nākamgad – uz Igauniju

Latvijas medību šaušanas sporta entuziasti ar nepacietību gaida nākamo gadu, kad Eiropas čempionāts norisināsies tepat netālu, Igaunijā. Sākoties 2019. gada sacensību sezonai gan Lietuvā, gan Latvijā, sāksies arī Latvijas izlases biedru atlase dalībai nākamā gada Eiropas čempionātā Igaunijā. Sagaidāma daudz lielāka cilvēku interese piedalīties atlasē un pēc tam pierādīt sevi lielajās sacensībās kaimiņvalstī. Par visiem treniņiem un sacensībām sabiedrība tiks informēta ar Latvijas mednieku organizāciju resursu starpniecību, ar žurnāla “Medības”, raidījuma “Uz meža takas” un citu mediju atbalstu, kā arī sociālajos tīklos, sola J. Zandbergs.

“Tikmēr vēlamies turpināt arī to darbu, kas ir saistīts ar šaušanas kustības popularizēšanu, jo tikai jaunu cilvēku iesaistīšana nozīmē to, ka šajā sporta veidā mēs varēsim nodrošināt jaunas asinis, konkurenci. Ir gluži ticams, ka nākamās komandas dalībnieki vēl nemaz nav atraduši sevi vai nav pārliecināti par savām spējām. Mūsu uzdevums ir šos cilvēkus atrast, iekustināt un iesaistīt, jo tas parādīs, ka ikvienam ir iespēja sasniegt augstus mērķus,” sacīja J. Zandbergs.

Sagatavots ar Medību saimniecības attīstības fonda atbalstu

LA.lv