×
Mobilā versija
Brīdinājums +14.7°C
Jānis
Svētdiena, 24. jūnijs, 2018
13. maijs, 2016
Drukāt

Vija Beinerte: Sudraba lode un prieks (12)

Foto - Valts Kleins © 2016Foto - Valts Kleins © 2016

 

Reiz, vēlā pavakarē klīstot pa bērnības mežu, iztraucēju kādu putnu un pēkšņi atklāju: ja vien ļautu vaļu iztēlei, pārbītos no smagajām spārnu vēdām, no vēja, kas iestrēdzis vecā priedē, un šīs bailes būtu pavisam īstas. Tagad zinu: cilvēks var pat nomirt no nepamatotām bailēm. Taču toreiz es nonācu pie vēl kāda svarīga secinājuma: ja jau iztēlei piemīt tāds spēks, to var un vajag izmantot labos nolūkos. Ik rītu pamostoties, caur aizvērtiem plakstiem man šķiet, ka aiz loga ir spoža saule. Dzīvojot miglu un lietavu pilsētā, tā lielākoties ir maldīga iedoma, tomēr es nesteidzos atvērt acis, lai izbaudītu šo mirkli un piepildītu ar prieku savas iekšējās baterijas.

Mums ir nepieciešama enerģija, dzīvības spēks. Iegūt to varam lūgsnā vai meditācijā, jūras malā vai kalna galā, darot darbu, kas sirdij tuvs, un vēl arī saskarsmē ar citiem. Tu satiec cilvēku, pavadi ar viņu tik vien kā piecas minūtes un pēkšņi jūties pilns prieka un iedvesmas.

Taču var būt arī citādi – kopā pabūts tik vien kā piecas minūtes, bet tu pēkšņi jūties nomākts un noguris. Mans labs draugs to skaidro šādi: ir divu veidu cilvēki – donori un vampīri. Viņš, protams, runā nevis par asinīm, bet par enerģiju. Var to formulēt arī diplomātiskāk: ir devēji un ir ņēmēji.

Ņēmēji mēdz būt agresīvi, viņi izvirza pretenzijas, provocē konfliktus, gaida, kad otrs zaudēs savaldību. Ir arī tādi, kas nemitīgi žēlojas par sūro likteni, stulbu priekšnieku, nenovīdīgiem kaimiņiem, nepateicīgiem bērniem. Turklāt viņi nevēlas situāciju izanalizēt un atrisināt – tikai izgāzt pār otru šalti negāciju. Vispār jau variantu ir daudz, taču iznākums viens – tu jūties iztukšots.

Protams, visjēdzīgāk būtu izvairīties no šādu cilvēku sabiedrības. Bet ko darīt, ja tas nav iespējams? Pasakās kā iedarbīgu līdzekli cīņai ar vampīriem min pīlādža mietu un sudraba lodi. Taču mēs, kā saka dziesminieks, nedzīvojam pasakā.

Kāds gudrs vīrs man reiz iemācīja: vampīrs spēj paņemt ne vairāk kā ods, ja vien cilvēks pats neatdod viņam savu enerģiju. Tādēļ – palīdzi ikvienam, kam vari, taču neļaujies manipulējams! Elpo dziļi un mierīgi, sakrusto kājas, rokas vai vismaz pirkstus! Daži iesaka iztēloties baltu ekrānu, kas atstaro negācijas. Es ekrāna vietā izmantoju spoguli, ko domās novietoju starp sevi un to, kas vēlas ņemt nelūdzot. Vampīriem ļoti nepatīk spoguļi.

Pēc saskarsmes ar ņēmējiem ieteicams ieiet dušā, ļaut, lai ūdens aizskalo visus sārņus un nelabumus. Taču to var izdarīt arī iztēlē: sajūti, kā gaismas straumes līdzīgi varenam, dzidri mirdzošam ūdenskritumam apskauj un attīra tevi.

Un vēl – smaidi un atceries ķēniņa Zālamana mācību: priecīga sirds dziedina vainas. Bet galvenais – nebaidies un nedusmojies! Gaisma necīnās ar tumsu, tā tumsu nevis uzvar, bet kliedē. Kur ir gaisma, tumsas vienkārši nav.

Pievienot komentāru

Komentāri (12)

 1. Raksts trāpīja īstā brīdī un lika man vieglprātīgi pasmaidīt. Paldies!

 2. izmisīga pozitīvisma paraugs . Atbildēt

  pat s.ūdos līdz ausīm, var atrast pozitīvo: dziļāk vairs nav kur iegrimt !! 🙂

 3. Teksti labi, liek aizdomāties. Bet nu tas foto: Vai tiešām autorei patīk izskatīties pēc izbiedēta putna?

  • Pēc fotošopēta izbiedēta putna izskatās.
   Brienot pa mežu taču iztraucēja putnu …
   Tagad gan dikti nopietni teikšu.
   Tas nekas, ka mīļotā Latvija 26 gados pārvērsta par nabagmāju un ieņem godpilno pēdējo vietu ES.
   Domāsim pozitīvi vismaz esot kopā ar saviem mīļajiem!
   Tas nekas, ka vēl ES ekspertiem par lielu šoku – pēdējos 15 gadus iedzīvotāji DUBULTĀ maksājuši par elektroenerģiju, jo ar lielu sajūsmu uzturējuši savus kaklakungus- mazo HES, vēja parku oligarhus, no kuriem pirkta elektroenerģija par dubultu cenu …

 4. Ar gaismu piesātinātas pārdomas un sirsnīgas sarunas vienmēr pozitīvi uzlādē! Dots devējam atdodas dubulti!

 5. Не, ну так не интересно. Цензоры против конституции, против свободы слова. Последний комментарий провисел чуть более часа – удалили. Я так понимаю, критиковать автора не имеет смысла – всё равно вы удалите. Зря вы так. Меньше азарта – меньше заходов на страницу – меньше рекламы.

 6. Pirmā rindkopa man patika vislabāk.

 7. Paldies Vijai Beinertei par prieku! Viņa to pavairo, var teikt arī praktiskāk – ražo.

 8. Patiesi, kur ir gaisma, tur tumsas vienkārši nav!

 9. Izcili – kā vienmēr!

 10. baismiga tuksvardiba- cik ilgi sim VAMPIRAM – DOS IESPEJU publicet5KLsacerejumus/////par jebko- nepasakot neko

 11. Bet ja nu tu pati esi šis vampirs?

Lasītāju aptauja
Ērika Oša zīmējums
Ēriks Ošs. Mainu 24. septembri pret 25. jūniju!

Saeima ceturtdien, 21.jūnijā, pieņēma likumu, kas paredz noteikt par brīvdienu 24. septembri, kad Latviju apmeklēs Romas pāvests Francisks. Likuma izmaiņas galīgajā lasījumā atbalstīja 68 deputāti, pieci bija pret, divi – atturējās, bet vēl astoņi balsojumā nepiedalījās. Ekonomikas ministrija iepriekš neatbalstīja šo ideju, sakot, ka Latgales uzņēmēji paši varot lemt par brīvdienu pāvesta vizītes laikā un ka viena valsts noteikta svētku diena valsts budžetam radot astoņu miljonu eiro zaudējumus. Jāpiebilst, ka šogad 23. un 24. jūnijs, kas saskaņā ar likumu ir svētku dienas, šogad iekrīt sestdien un svētdien, līdz ar to svinētājiem izpaliek papildu brīvdienas.

Vai jūs balsosiet par "Saskaņu" mācītāja Pētera Sproģa dēļ?
Draugiem Facebook Twitter Google+