Praktiski
Manas tiesības

Sudraba pieclatnieks: par cik šobrīd to iespējams pārdot? 0

Kādreiz speciālā iepakojumā bija nopērkama piecu latu monēta, uz kuras aversā atradās sievietes attēls, reversā – Latvijas ģerbonis, 1931 (gadskaitlis) un uzraksts “Pieci 5 lati”. No kāda metāla šī monēta bija izgatavota, un kāda ir tās realizācijas cena? V. LOCĀNS MADONAS NOVADĀ

Latvijas Bankas preses sekretārs Jānis Silakalns teic, ka jautājuma uzdevējs, visticamāk, domājis leģendāro sudraba pieclatnieku ar Mildas attēlu. Šai monētai akadēmiķis J. Stradiņš pat veltījis īpašu referātu. Savulaik Londonā kaltās monētas svars bija 25 grami, nevis standarta svars – 31,1 grams (Trojas unce); diametrs – 37 milimetri, bet sudraba saturs šajā monētā bija 83,5%, kas ir zemāks par LBMA (London Bullion Market Association) noteiktajiem standartiem (99,9% un augstāk).

Piecu latu monētas uz Rīgu no Londonas atveda un laida apgrozībā 1929.  gada 23. decembrī, un tās guva ļoti lielu piekrišanu, pie Bankas pat veidojušās garas rindas. Aversā tik tiešām ir grafiķa Vilhelma Krūmiņa un mākslinieka Riharda Zariņa veidotais Latvijas ģerbonis, bet reversā – jaunava ar vārpām pāri plecam, biezu matu pīni, vainadziņu un apkaklīti tautastērpam raksturīgā ornamentikā. Tam bija jāsimbolizē Latvija kā agrāra valsts ar augstiem morāles un ētikas kritērijiem. Tagad šo monētu iespējams nopirkt par aptuveni 20 eiro.

Vairāk par monētas numismātisko vērtību un to, cik tā izplatīta numismātu vidē ir patlaban, varat uzzināt internetā: http://rns.lv/lv/home/, kā arī sazinoties ar Latvijas vadošo numismātu Madi Gerbaševski.

LA.lv
AO
Andris Ozoliņš
Praktiski
Māja bez pelējuma un puves? Palīdzēs kārtīgs jumts un pareiza ēkas konstrukcija 1
18 stundas
IK
Ilona Klovāne
Praktiski
Uzzinām vairāk par bumbieru šķirnēm: populārākās, izturīgākās, ar lielākajiem augļiem 2
21 stundas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
12 populāras suņu šķirnes, kas nav piemērotas saimniekiem – iesācējiem
22 stundas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

LE
LETA
Latvijā
Taksistu konflikts lidostā: policija sāk lietvedību
1 stunda
LE
LETA
Latvijā
Pie Latvijas jūras robežas manīta Krievijas bruņoto spēku lidmašīna
37 minūtes
LE
LETA
Pasaulē
Krievijai esot piekļuve Lielbritānijas vīzu apstrādei
1 stunda
LA
LA.lv
Dabā
Svētku priekšvakarā izdemolēta populārā Kaņiera niedrāja laipa Ķemeros
1 stunda
LE
LETA
Dabā
Sestdien vietām nedaudz līs
3 stundas