×
Mobilā versija
Brīdinājums +12.7°C
Jānis
Svētdiena, 24. jūnijs, 2018
18. februāris, 2015
Drukāt

Ar ko skaidrojat lielo interesi par bezmaksas latviešu valodas kursiem Rīgā? (1)

Foto - LETAFoto - LETA

Pašvaldības apmaksāto latviešu valodas kursu apmeklētāji "Intas Straubergas valodu centrā ".

Sandra Cīrule, projektu koordinatore Rīgas Izglītības un informatīvi metodiskajā centrā: “Pirmdien dažu stundu laikā mēs jau nokomplektējām grupas un izveidojām rezerves sarakstu. Pārsvarā šie cilvēki, kas piesakās, runā krievu valodā, tāpēc es varu secināt, ka viņus interesē latviešu valodas sākuma līmeņa apgūšana. Mūsu mērķauditorija ir arī vidusskolu beigušie jaunieši, bet pamatā piesakās vecāka gadagājuma cilvēki. Uzskatu, ka latviešu valodas prasmju līmenis ir diezgan zems. Cilvēki arī mēdz sūdzēties, ka viņiem tagad nav kur runāt latviski, jo visapkārt – gan sabiedrībā, gan ģimenē – visi runā viņu dzimtajā valodā.”

 

Inta Strauberga, vadītāja un projekta koordinatore IU “Intas Straubergas valodu centrs”: “Telefons ir karsts, un cilvēki zvana nepārtraukti, lai pieteiktos kursiem! Cilvēku aktivitāte pirmdien bija tik liela, ka mēs pierakstījām visus jau pavasara periodam un tagad veidojam rezervistu sarakstu. Uz augustu vietas vēl ir, bet interese arī ir liela. Tā kā drīkstam pieņemt tikai A vai B līmeņa kursantus, tāda zināšanu līmeņa cilvēki arī piesakās. Šķiet, ka izdosies nokomplektēt arī nulles grupu, kurā ir ārzemnieki. Mums zvana arī cilvēki, kuriem ir augstāks latviešu valodas zināšanu līmenis un kuri gribētu to apgūt padziļināti, bet noteikumi neparedz, ka mēs drīkstētu pieņemt augstākā līmeņa kursantus. Viņiem bezmaksas kursi ir liegti. Domāju, ka pēdējos gados ar valsts valodas mācīšanu mūsu skolās viss ir kārtībā. Mūsu kursos ir ļoti maz jauniešu, kas jau vien ir rādītājs, ka bērni tiek labi sagatavoti eksāmenam un skolās tiek mācīti labi.”

 

Donats Šiliausks, projekta koordinators Latvijas Pašvaldību mācību centrā: “Cilvēki ļoti aktīvi interesējas par bezmaksas latviešu valodas kursiem. Mēs interesentus nerakstām nekādos sarakstos, bet aicinām nākt un izpildīt latviešu valodas testu klātienē, jo katram cilvēkam individuāli jānosaka zināšanu līmenis, lai piedāvātu atbilsoša līmeņa kursus. Domāju, ka mums visas grupas tiks aizpildītas divu dienu laikā. Visvairāk kursiem piesakās cilvēki, kuri šeit dzīvojuši visu mūžu, bet kuriem latviešu valoda nav bijusi vajadzīga. Līdz ar to viņi tagad izmanto izdevību mācīties bezmaksas kursos. Ļoti aktīvi šo iespēju izmanto pensionāri. Jauniešiem, kas tagad nāk no skolām, kursi nav nepieciešami, viņi brīvi runā latviski, jautājums ir tikai attieksmē…”

 

Ingrīda Spriņģe, skolotāja Rīgas Anniņmuižas vidussskolā, kursus pasniedz kopš 2009. gada: “Mums paredzētas valodas kursu grupas 90 cilvēkiem, bet mēs jau pirmdien ar rezervi paņēmām 130 cilvēkus. Pēc pieredzes zinu, ka daudzi zvana uz vairākām vietām un piesakās, bet beigās neatnāk ne tur, ne šur. Pārsvarā piesakās cilvēki, kam jau ir A2 un B1 zināšanu līmenis. Ir arī tādi cilvēki, kas latviešu valodu vēlas apgūt no nulles. Daudzi apmācāmie ir cilvēki, kas strādā, tāpat arī pensionāri. Dīvainākais, ar ko nācies saskarties, ir tas, ka uz šiem kursiem nāk arī cilvēki ar doktora grādu un augstāko izglītību. Cilvēkiem vajadzīga vide, kur runāt latviski, un šie kursi ir viena no retajām vietām, kur viņi to var īstenot. Ja vērtējam latviešu valodas pasniegšanas līmeni mūsu skolās, uzskatu, ka bērniem sarunvalodas līmenis ir cēlies. Tiem bērniem, kuri mācās papildus un apmeklē pulciņus, vispār nav nekādu problēmu runāt latviski.”

 

Uzziņa

* Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departaments (RD IKSD) aicinājis rīdziniekus, sākot no šīs pirmdienas, pieteikties bezmaksas latviešu valodas kursiem. Mācīties gribētāju aktivitāte ir tik liela, ka daudzas grupas jau nokomplektētas pirmajā pieteikšanās dienā.

* Latviešu valodas kursi nodrošina iespēju pieaugušajiem Rīgas iedzīvotājiem, izņemot skolēnus un bezdarbniekus, apgūt latviešu valodu A un B līmeņa programmās.

* Šie bezmaksas latviešu valodas kursi tiek nodrošināti tikai Rīgā deklarētiem iedzīvotājiem.

* Iespējams pieteikties kursiem divos periodos – pavasarī un rudenī.

Avots: RD IKSD

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

  1. Vēlēšanos iemācīties latviešu valodu patreizejā situācijā ir divpuseji tulkojama.Var gadīties ka ir kāda saistība ar Žirinovska draudiem.

Draugiem Facebook Twitter Google+