Uncategorized

“Suitu kāzu ieražas” Liepājās muzejā 0

Foto – LETA

27.martā pulksten 16 Liepājās muzejā Kūrmājas prospektā 16 līdztekus Kurzemes novada tautas lietišķās mākslas izstādei notiks jau otrais pasākums “Suitu kāzu ieražas”, kas veltīts Kurzemes kultūras mantojuma izzināšanai un popularizēšanai.

Liepājas muzejā paredzēts demonstrēt unikālu mākslas filmu “Dzimtene sauc” (“Kāzas Alsungā”), kas uzņemta 1935. gadā suitu etniskajā novadā. Šai filmai ir paliekoša nozīme suitu nemateriālās kultūras mantojuma saglabāšanā un tradīciju pēctecības nodrošināšanā.
Četrdesmit minūšu garā skaņu filma “Dzimtene sauc” stāsta par saimniekdēlu Jāni, kurš, pēc svešumā pavadītiem gadiem, atgriežas dzimtajā pusē un iepazīstas ar Veltu. Tieši Veltas dēļ Jānis ir gatavs mainīt savu dzīvesveidu un noslēgumā jaunais pāris svin vērienīgas kāzas, kurās tiek precīzi atainotas kāzu ieražas suitu kultūrvēsturiskajā novadā.
Filmas režisors – Aleksandrs Rusteiķis, operators – Jānis Sīlis, scenārija autors – Vilis Lācis, mūzikas autors – JānisVītoliņš. Filmas tapšanā piedalījās Gudenieku suitu sievas, kā arī Alsungas un Jūrkalnes iedzīvotāji. Filma uzņemta tagadējā Alsungas novada Žibgravas apkārtnē, lauku mājās “Gāčas” un citviet.
Filmas notikumus komentēs un klātesošos uz diskusiju aicinās etnogrāfiskā ansambļa “Gudenieku suiti” vadītāja un suitu tradīciju pārzinātāja Lidija Jansone, kā arī Etniskās kultūras centra “Suiti” vadītāja Dace Martinova.

LA.lv