Pasaulē
Eiropa

Būs pārdošanas bums: ES aizliedz putekļsūcējus ar lielu jaudu 16


No 1. septembra drīkstēs ražot tikai tādus, kas patērēs līdz 900 W.
No 1. septembra drīkstēs ražot tikai tādus, kas patērēs līdz 900 W.
Foto – Shutterstock

No šā gada 1. septembra būšot atļauts ražot, kā arī importēt tikai tādus putekļsūcējus, kuru jauda nebūs lielāka par 900 vatiem, redakcijai signalizē lasītājs un jautā: “Nevar saprast, ko īsti nevarēs nopirkt, kāpēc nevarēs, vai būs kādi alternatīvi risinājumi. Cik skatos, veikalos – gan parastajos, gan internetā – viss vēl brīvi nopērkams.”

Ierobežo energopatēriņš, ne jauda

Patiesi, tāpat kā iepriekš veļas mašīnas un ledusskapji, tagad arī putekļsūcēji pakļauti ES enerģijas marķēšanas un ekodizaina prasībām, apliecina Eiropas Komisija (EK). Pašlaik drīkst ražot un importēt putekļsūcējus ar jaudu, ne lielāku par 1600 W, bet no 2017. gada 1. septembra ierobežojums būs 900 W. Uz grīdas pulētājiem, robotiem putekļsūcējiem, matraču tīrāmajiem un rokā turamajiem un ar bateriju darbināmajiem putekļsūcējiem, kā arī āra putekļsūcējiem šis regulējums neattiecas.

Pārejot uz vienu no vis­energoefektīvākajiem putekļsūcējiem, varat ietaupīt 70 eiro tā darbības laikā, to aprēķinājis EK Enerģētikas ģenerāldirektorāts. Ar efektīvākiem putekļsūcējiem Eiropā 2020. gadā šādi varēs ietaupīt līdz 20 TWh elektroenerģijas, kas ir līdzvērtīgs Beļģijas mājsaimniecību ikgadējam patēriņam. Tas nozīmē arī to, ka gaisā netiks izmesti seši miljoni tonnu CO2, ko parasti gadā izlaiž astoņas vidēja lieluma spēkstacijas.

Eiropas Komisijas pārstāve enerģētikas jautājumos Marlēne Holznere pirms regulas pieņemšanas 2014. gadā vēstīja: “Tā nav jauda, kas putekļsūcējam liek labi darboties. ES tagad pieprasīs, lai visi putekļsūcēji tīrītu labi un vienlaikus izvairītos šķērdēt elektrību. Tas nodrošinās kvalitāti, palīdzēs patērētājiem ietaupīt naudu un liks Eiropā mazāk tērēt elektrību.”

“Protams, jo lielāka jauda, jo labāk uzsūc,” sadzīves tehnikas veikalā “PTA” aizvakar man iebilda pārdevējs konsultants. Vaicāju, kā varu izsūkt plušķainu paklāju no eglīšu skujām un auto salonu vai dīvānu no mājdzīvnieku spalvām. “Pašlaik mums vēl ir divi modeļi ar 1600 W jaudu, un būs tik ilgi, kamēr tos izpirks. Cita piedāvājuma nav,” saņēmu atbildi.


Būs putekļsūcēju pārdošanas bums

Nav jau tā, ka enerģijas taupīšanas pasākumi radušies vien EK Enerģētikas ģenerāldirektorāta kabinetos. Šos uzlabojumus aktīvi lobēja Vācijas ražotāji (“Siemens”, “Bosch”, “Miele”, “Vorwerk”), kas tagad piedāvā veselu virkni mazākas jaudas jaunās paaudzes aparātu un paplašinājuši savu tirgus daļu.

Pirms iepriekšējā jaudas samazinājuma 2014. gada vidū bija vērojams putekļsūcēju pārdošanas bums, piemēram, “Dyson” zīmola aparātus Eiropā pārdeva par 78% vairāk, “Argos” – par 97%, interneta vairumtirgotājs AO.com novērojis 40% pārdošanas palielinājumu un pat lēcienu par 380% 
augusta pēdējās divās nedēļās.

Toreiz visvairāk izpirka 1800 W sūcējus, bet visjaudīgākie bija, piemēram, “Bosch Pro Energy” (2400 W) un “Miele S8330” (2200 W). Tiesa, arī tagad, trīs gadus pēc aizlieguma stāšanās spēkā, interneta veikalos (piemēram, “TehnoShop”) var atrast tikpat jaudīgus aparātus, jo pārdot iepirktos, kas saražoti agrāk, nav liegts. Līdzīgi būs arī šogad. Taču pakāpeniska pāreja uz mazjaudas putekļsūcējiem ir neizbēgama.

Energoefektīvākie modeļi, ko marķējumā, tāpat kā ledusskapjiem un veļas mašīnām, apzīmē no burta A līdz G, diez vai būs ar vēl labāku iesūkšanas spēju. Cerams, ne mazāku, jo virkne inovāciju tos būs padarījušas efektīvākus. Tāpat kā, nemainoties automašīnu dzinēju cilindru tilpumam, tiek ražoti arvien jaudīgāki motori. Tie putekļsūcēju modeļi, kas būs vislabākie, no 1. septembra tiks marķēti ar A+++. Saistībā ar jaudas ierobežojumiem nākušas citas tehniskas un marķēšanas prasības, kas prasa uzrādīt putekļsūcēju veiktspēju, piemēram, putekļu izmešus gaisā, uzturēšanas izmaksas u. c.


Efektivitāti mērīs ar putekļiem

Vācu sadzīves tehnikas ražotājiem izdevās panākt, ka pēc 2014. gada 1. septembra putekļsūcēju efektivitāti mēra ar tukšiem putekļu uzkrāšanas maisiem, nevis pilniem, kā gribēja britu miljardieris un uzņēmējs Džeimss Daisons, kura uzvārdu nes viņa izgudrojums “Dyson”. Viņa putekļsūcējam maisiņa nemaz nav, tāpēc viņš uzskata, ka Eiropas efektivitātes mērījumos tiek diskriminēts. Nupat, 11. maijā, ES tiesa atbalstīja viņa apelācijas sūdzību un nosprieda, ka Eiropas Komisijai “bija jāizvēlas tāda aprēķina metode, kas ļauj izmērīt putekļsūcēju energoefektivitāti apstākļos, kas ir iespējami tuvāki reālajiem izmantošanas apstākļiem, kas paredz, ka putekļsūcēja tvertne ir piepildīta līdz zināmam līmenim.” Tātad efektivitāte jāpārbauda kā dzīvē – ar putekļiem. Visticamāk, pēc atkārtotas lietas izskatīšanas ES Vispārējā tiesā, mērījumi tiks veikti citādi un marķējumi tiks mainīti. Tad parādīsies sūcēju patiesā veiktspēja.

Jaudas ierobežojumi spiež ražotājus piedāvāt arvien inovatīvākus putekļsūcējus. Viens no maniem radiniekiem atzinis – viņa 815W “Dyson” pašlaik sūc ne sliktāk kā iepriekšējais 2 KW jaudīgais. Mazākais un vieglākais motors spēj iegūt krietni vairāk apgriezienu minūtē un dzīt vairāk gaisa cauri nekā iepriekšējais putekļsūcējs. Nesūc vājāk, bet patērē mazāk elektrības.

LA.lv