×
Mobilā versija
Brīdinājums +21.5°C
Magda, Magone, Mērija, Magdalēna
Pirmdiena, 23. jūlijs, 2018
25. februāris, 2016
Drukāt

Suņi turpina mirt. Iespējama saistība ar cilvēku pārtikas ražošanu, pieļauj veterinārārsti (13)

Foto - ShutterstockFoto - Shutterstock
Slimība

Kas raksturo Megaesophagus (ME – megaesophagus, barības vada dilatācija, jeb barības vada paplašinājums)  slimību Latvijā?
- Ir vērojamas izmaiņas suņa ēšanas paradumos, piemēram: ēdot izstiepj kaklu, atkāpjas no bļodas utt., novērojamas atraugas, kuru laikā tiek atgrūsts šķidrums ar barību vai bez tās un baltas vai viegli iedzeltenas putas.
- Apetīte saglabājas, tomēr suns strauji novājē
- Vērojamas izmaiņas suņa balsī
- Parādās nomāktība, apgrūtināta elpošana, klepus vai pat smakšana

Suns. Viens nāk no patversmes, cits dārgs kā luksusa prece. Viens sēž pie ķēdes, cits uz spilvena. Viens mīlulis, cits vaislas suns. Katram no viņiem ir vieta kāda cilvēka sirdī, bet daži vēl arī dārgi maksā. Slimība, kā saka, nešķiro, un saimnieki, kuri saskārušies ar megaesophagus uzliesmojumu Latvijā, ne tikai cietuši morāli, bet arī pieredzējuši milzu zaudējumus. Mirst dažādi suņi. Viņu nāve ir sirdssāpes ģimenei, zaudējumi, dusmas un vēl citas emocijas.

Latvijā nav tādas tiesvedības prakses, kas ļautu suņu saimniekiem cerēt uz kompensāciju. Nav mūsu ļaudīm arī ieraduma tiesāties. Kā sacīja kāds veterinārs: “Ja mēs dzīvotu Amerikā, situācija būtu stipri citādāka!.” Ja Latvijā varētu apdrošināt suni un šīs summas būtu kaut cik vērā ņemamas, tad arī attieksmes no valsts iestāžu puses būtu cita. Par pamatu būtu kompensāciju summas, kas būtu jāmaksā mirušo un slimo suņu saimniekiem. Bet tādas prakses pie mums nav, cilvēki un viņu īpašums, kāds pilnīgi nenoliedzami ir arī suns, ir neaizsargāti.

Iespējama saistība ar cilvēku pārtiku
ZM būtu jāinteresējas par situāciju, jāpiedāvā budžets izmeklējumu turpināšanai un rezultātu apkopošanai pētījumam. Ministrijai būtu jāsatraucas, no kā slimo un mirst suņi. Varbūt tas ir kāds toksīns, vai vakcīnas, sacīja Latvijas Veterināru biedrības (LVB) pārstāve L. Konopore. Taču faktiski valsts lika šķēršļus pētījumam un sauca tā iniciatorus, proti, veterinārārstus par histēriķiem. L.Konopore pieļāva, ka tam visam varētu būt ciešs sakars ar cilvēku pārtikas apriti, jo ļoti daudzas sastāvdaļas, ko izmanto dzīvnieku barībā, nāk tieši no tām pašām vietām, no kurām nāk cilvēku pārtika būtu muļķīgi domāt, ka suņu ēdiena ražošanai izmanto kaut kādas atšķirīgas izejvielas.

Veterinārārste Anna Jesereviča par piemēru min divas vielas, kas ir “DOGO” sastāvā. E 320 un E 321. Abas tikušas iekļautas barības aprakstā tikai pēc tam, kad sākās runas par iespējamo “DOGO” saistību ar pieaugošo megaesophagus gadījumu skaitu suņiem un pēc tam, kad AS “Tukuma STRAUME” ražotnē sākās pārbaudes. Abas šīs vielas ir antioksidanti un konservanti. Līdzīgas iedarbības viela – E 250, jeb nātrija nitrīts ir iekļauts cilvēkiem domātas liellopu un brieža gaļas desās. Nedrīkst lietot bērniem līdz 6 mēnešiem. Izsauc – nelabumu, galvassāpes, reiboni.

Kontekstā ar megaesophagus situāciju speciālisti apspriež arī līdzīgas kondīcijas cilvēkiem. Izrādās mums arī parādās kuņģa vārsta nenoslēgšanās sindroms, tikai mēs esam augstāk attīstītas būtnes, kas staigā vertikāli, līdz ar to situācija un simptomi varētu būt citādi. Mēs spējam savas sajūtas aprakstīt vārdos, atšķirībā no suņiem, un varam laikus vērsties pie ārsta, tādējādi barības vada paplašināšanās vai kuņģa sfinktera disfunkcija cilvēkiem nerada tādu rezonansi. Slavenais Latvijas gastroenterologs Anatolijs Danilāns arī ir iepazīstināts ar megaesophagus uzliesmojuma pētījuma gaitu un novērtējis to ļoti augstu. Viņš uzskata, ka šis pētījums noteikti ir jāpabeidz un uzsvēris arī tā milzīgo nozīmi ne tikai dzīvnieku veterinārijai, bet arī medicīnai.

Pievienot komentāru

Komentāri (13)

 1. Nevajag barot tikai ar sauso barību. Tas kuņģī piebriest un izpleš barības traktu. Un nav jābrīnās par sekām.
  Mēs savējam arī dodam dogo barību, bet tikai uz nakti un mazu saujiņu, kā našķi. Naktī suņukam arī negribēsies ēst.

 2. Kas būtu jāzina katram mājdzīvnieka saimniekam? Atbildēt

  No pieredzes iesaku Transfer Faktoru, kombinācijā Transfer Faktor Pluss formulu ar Transfer Faktor Trifaktor Formulu akūtajā periodā pa 2 kapsulām 3x dienā, ja lielais suns virs 40kg, tad 4x dienā, ja mazais zem 10kg, tad 2x dienā – 10 dienas, pēc tam 2 nedēļas pa 1 kapsulai 3x dienā tos pašus preparātus. Var nopirkt homeopātiskajā aptiekā.

 3. Ja vetklīnikās pārdotu Dogo, viņi šito nestāstītu! Kas tad pirks to dārgo pie viņiem? Nu atrada paņēmienu, ka atbaidīt no lētas pārtikas.
  Domāju, ka var būt sakritība, ka saimnieks slinks un skops!
  Nopērk lētu, saber pilnu bļodu un suns saēdas par daudz!
  Es baroju ar Dogo 8 gadus, bet tikai nedaudz vakarā kā našķi. Divreiz dienā dodu siltu gatavotu barību (dažādas gaļas (vistu kakli, cūku ausis, traheja, plaušas, aknas, nieres, kauli,)+ dārzeņi (burkāni, kāposti…)+ dažādi graudi (griķi, miežu p., rīsi, auzu p.,grūbas) Jā, tas ir darbs, bet esmu piešāvusies un viss ir ok! Ir divi ātrvārīšanas katli, savāru, sadalu porcijās un lieku saldētavā.

  • Piekrītu saimniecei. Cilvēki ir slinki palikuši, nevar izvārīt sunim normālu ēdamo. Paši sev cep un šmorē uz nebēdu.

 4. Protams taas Evielas figuree gandriz visos produktos.Un to vien skandina ka tas ir kaitiigi.Vecos labos laikos taadas sunju bariibas nebija un tika barots vienkaarsi.Ko eeda saimnieks i sunim tika.Tagad tik nopeerkam smirdiigu sauso bariibu pieberam blodinjaa plus veel uudens un ir labi.Ka tik nevajag speciaali vaariit kaut ko sunim.Tas pats jau ar kakiem.Ka tik nauda ir tad barosanai nav nekaadu probleemu.

 5. Nestāstiet muļķības!pirms 18 gadiem nebija DOGO.

  • Tukuma Straumei ir vairāk kā 30 gadu pieredze dzīvnieku barības ražošanā un tur ražo ne tikai suņu barību, bet arī barības cūkām, govīm, kaķiem, putniem…kāpēc tad pērējiem kustoņiem nepiemetas “mirstamā kaite”…hmmm???

 6. Es savus suņus baroju ar pašu audzētiem un pašu maltu graudu un kartupeļiem savārītu biezputru, tas ir pamats. Plus + piens + buljons no veikalā vai tirgū nopērkamiem kauliem. Dodu tikai cūku un paretam arī
  putnu kaulus ( Ja suns no mazotnes pieradis kā tikt galā ar putnu kauliem, problēmu nevajadzētu būt) . Dogo produkciju – sauso barību iedodu tad ja nav laicīgi izvārīta biezputra. No DOGO manai sunenei nav alerģijas.

 7. Ļoti ceru, ka visa tā jezga atrisināsies un būs kaut kāda skaidrība. Mani visu laiku neliek mierā doma, ka šīs slimības cēloņi nav gluži meklējami barībā, bet drīzāk slinkajos suņu saimniekos, kas domā, ka ar bļodu sausās barības visa suņu kopšana beidzas. Sevišķi viss ir tik aizdomīgi tāpēc, ka mans suns to ēda un nodzīvoja skaistu, garu suņa mūžu (tie bija gandrīz 18 gadi – un nestāstiet, ka ja neēstu dogo, tad nodzīvotu līdz 28 : ) ). Protams, sausā barība bija viņam drīzāk kā našķis, kas vienmēr pieejams bļodiņā, bet pamatā tā bija pašu vārīta gaļiņa ar auzu pārslu putru + vienmēr pieejams svaigs ūdens + neierobežotas fiziskās aktivitātes + regulāra attārpošana + regulāras pārbaudes pie vetārstiem, potes utt. Tas viss, protams, ir kompleksi. Bet ja “saimnieks” no rīta saber sauso paiku dzīvoklī veģetējošam mīlulim, 1 x dienā labi ja uz 15 minūtēm izskrien aukstumā izstaidzināties, tad ēd kaut rojal kanin, suns nebūs vesels. Manas domas.

 8. Tas pasākumu daudzums izklausās utopisks Latvijai.
  .
  Pētīšana mērķtiecīga tikai lai noskaidrotu ar ko
  mūs indē pārtikas ražotāji(ja nenoslepenos)

 9. 2016.gada vārda kandidāts – suņinieks. 🙂

  • Es “suņinieku” saimei pibiedrojos jau kādus 30 gadus atpakaļ… tā kā šis vārds nav nekāds “jaunvārds”…vismaz to suņu saimnieku aprindās, kuri ved savus mīluļus uz izstādēm un piedalās dažādās suņu klubu rīkotās aktivitātēs…

 10. man liekas,ka ir saistīts ar tām mākslīgajām,sausajām barībām,ja barotu ar putrām,dārzeņiem un gaļu,sunīši dzīvotu ilgi un laimīgi.

Draugiem Facebook Twitter Google+