Praktiski
Mājas mīluļi

Suņiem regulāri jāatjauno frizūra. Ķīpsalā notika pirmās suņu frizieru sacensības0

Foto-Andris Ozoliņš

Izstāžu centrā BT1 Ķīpsalā notika gadskārtējā dzīvnieku izstāde “PetExpo 2018”, kuras laikā pirmo reizi norisinājās grūmeru jeb suņu frizieru sacensības.

Suņiem, tāpat kā cilvēkiem, matu griezums ir regulāri jāatjauno. Ir šķirnes, kurām vienkārši regulāri nepieciešams saīsināt spalvu, un ir tādas, kurām ir jau izstrādāti strikti griezumu standarti. Uz īpaši svarīgiem pasākumiem suņiem veido īpašas frizūras – tāpat kā viņu daiļajām saimniecēm. Lai rūpētos par mīluļa veselību un sakoptu ārieni, uz grūminga salonu ved gan šķirnes suņus, gan suņus bez ciltsrakstiem. Ir arī cita četrkājaino klientu grupa. Tie ir bijušie patversmes suņi, kas iziet higiēnas procedūras, mazgāšanu, ķemmēšanu un sakopšanu.

Daļa no grūminga ir tieši dzīvnieka higiēniskā apkope. Mājdzīvnieks tiek profesionāli izmazgāts, izžāvēts, izķemmēts un safrizēts. Viņam iztīra ausis un apgriež nagus. Grūmeris konsultē par spalvas un ādas kopšanu, kā arī iesaka piemērotu kosmētiku un instrumentus ikdienas apkopei. Labam grūmerim bez friziera talanta lielos vilcienos jāpārzina arī suņa ķermeņa uzbūve un ar medicīniski tendētu skatienu jānovērtē suņa ādas stāvoklis – vai tur nav redzami kādi pušumi, izaugumi vai apsārtumi. Speciālisti aicina suni jau laikus kucēna vecumā pieradināt pie pieskārieniem purniņam, astei un austiņām, kā arī ķemmēšanas, mazgāšanas un fēna pūstā gaisa. Suņi, kuri nav pieradināti frizēties, baidās no friziera pieskārieniem un var kļūt agresīvi. Toties prieks vērot, cik sakopts suns kļūst dzīvespriecīgs.

Pirmajās starptautiskajās suņu frizieru sacensībās Latvijā piedalījās 16 dalībnieki no Latvijas un ārzemēm, kurus vērtēja žūrija no Spānijas un Beļģijas. Sacensības norisinājās četrās kategorijās: “Plūcamie suņi” – šnauceri un terjeri (šajā tehnikā vilna ar īpašu paņēmienu tiek noplūkta), “Cērpamie suņi” – pūdeļi, seteri, kokerspanieli un bišoni, “Kreatīvais griezums” – šķirnei nebija nozīme, un frizieri izpaudās pilnīgi radoši. Kategorijā “Šķirnei atbilstošs griezums” bija jāizveido konkrētas šķirnes standarta griezums. Interesentiem bija iespēja salīdzināt modeļa attēlu konkursa sākumā un tā noslēgumā.

“Rietumeiropā grūmings ir kļuvis ļoti populārs un iecienīts – cilvēki arvien vairāk savus mīluļus uztic profesionāļiem, lai suņa frizūra būtu gan skaista, gan ērta mājdzīvniekam. Pozitīvi, ka pēdējos gados suņu frizieru pakalpojumi kļūst arvien pieprasītāki arī Latvijā, jo frizēt var un vajag ne tikai šķirnes suņus,” stāsta Latvijas Kinoloģiskās federācijas (LKF) prezidente Vija Klučniece.

Tiem skatītājiem, kuriem pirksti niezēja ķerties pie sava mīluļa frizēšanas, kā arī profesionāļiem, vairākas firmas piedāvāja speciālās elektriskās matu griežamās mašīnītes mājdzīvniekiem, rokas fēnus, ķemmes un sukas, šķēres, kā arī apmatojuma kopšanas līdzekļus šampūnus, kondicionierus un dzīvnieku odekolonus.

LA.lv